Czy będzie reformacja polskiej lewicy? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.05.2015

Czy będzie reformacja polskiej lewicy?

Po sobotnim posiedzeniu zarządu SLD został duży niedosyt decyzyjny. Zarząd Krajowy podsumował wybory prezydenckie. Zwołał na 30 maja 2015 posiedzenie Rady Krajowej. W trakcie posiedzenia zarządu podał się do dymisji szef sztabu wyborczego Magdaleny Ogórek, Leszek Aleksandrzak. Celem zwołanej Rady Krajowej ma być przygotowanie struktur sojuszu do jesiennych wyborów parlamentarnych. A co z programem?

SLD

Po posiedzeniu zarządu Leszek Miller stwierdził, że wynik wyborczy kandydatki SLD jest niezadowalający. Sztab wyborczy Magdaleny Ogórek ocenił kampanię krytycznie. Premier Leszek Miller stwierdził, że jego dymisja z funkcji przewodniczącego nie leży w interesie Sojuszu.

Majowa Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej, może się okazać dla przewodniczącego SLD ostatnim dniem na tym stanowisku. Po posiedzeniu Zarządu ma się nieodparte wrażanie, że władze SLD nie mają wizji naprawy partii, wizji nie tylko naprawy struktur regionalnych, ale szerokiego programu reform dla Polski.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich pokazała, że do zagospodarowania jest ok. 28 procent wyborców, którzy szukają swojego miejsca w społeczeństwie. Porażka kandydatki SLD Magdaleny Ogórek polega nie tylko na słabym wyniku, jak stwierdził Leszek Miller, ale moim zdaniem na braku pomysłu na Polskę.

Zawieszony były szef SLD Grzegorz Napieralski, który optował za dymisją obecnego przewodniczącego i przeprowadzeniem w Sojuszu gruntownych porządków. Moim zdaniem ma rację, ale reforma w SLD powinna obejmować nie tylko zmiany władz. W moim przekonaniu konieczna jest dyskusja, odnosząca się nie tylko struktur sojuszu, ale bardziej otwarta na obecną strukturę polskiego życia publicznego.

Lewica jako ruch społeczny powinna stworzyć nowoczesny, innowacyjny program dla Polski.

 • GOSPODARKA, PRACA, INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA W MEDYCYNIE, NOWOCZESNA
 • NOWOCZESNE I EKOLOGICZNE ROLNICTWO, OCHRONA ŚRODOWISKA
 • WPROWADZENIE DO GOSPODARKI INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ
 • ZAINICJOWANIE PROGRAMÓW MAJĄCYCH NA CELU ZWIĘKSZENIE SZANS I AKTYWNOŚCI LUDZI MŁODYCH
 • OPRACOWANIE PROGRAMÓW ROZWOJU NOWYCH ZAWODÓW DLA PRZYSZŁOŚCI

Bez zjednoczenia programowego polską lewicę czeka nicość. Błędem SLD jest brak poparcia jednego z dwóch kandydatów pretendujących do urzędu Prezydenta RP, jest to świadectwo braku politycznego wyczucia oraz pozostawienie swoich wyborców samym sobie.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 7 komentarzy
Napisano
 1. Kolega pisze:

  Czy Pan Waśniewski Ciechorski informował na spotkaniach SLD o swoich spostrzeżeniach kolegów oraz zarząd? Krytykować za plecami jest łatwo, na spotkaniach Szanowny Pan grzecznie przytakuje nie wyrażając swojej opinii. Innych Pan krytykuje, jeśli ośmielą się powiedzieć cokolwiek negatywnego na temat SLD. Obłuda.

 2. Imię... pisze:

  Widzę, że jest Pan przy komputerze i tak sobie klikamy – lubię, nie lubię. Wskaże to z pewnością na wysoką „oglądalność”. Szkoda mi na to czasu. Proszę zasięgnąć opinii swoich kolegów z SLD. Sądziłem, że wypowie się Pan. Tu też potrzebna pomoc w zredagowaniu własnego zdania?

 3. Jacek J. pisze:

  Nie ma wątpliwości, że protesty będą przygotowywane. Właśnie na jesień. Raz że z racji wyborów dwa z racji złej sytuacji gospodarczej.

 4. Jacek J. pisze:

  A protesty to czas kiedy mogą powstawać nowe ugrupowania. SLD nie powstanie bo już upadło. Do jesieni powstaną nowe partie, które na protestach społecznych zyskają popularność. Będzie ich kilka i któraś odniesie sukces.

 5. RK pisze:

  „Premier Leszek Miller stwierdził, że jego dymisja z funkcji przewodniczącego nie leży w interesie Sojuszu” Dobre. Jak to czytam to sie zastanawiam gdzie ten gość lewituje i jak wysoko. No chyba ze celem statutowym SLD jest jego całkowite spacyfikowanie. Jeśli tak jest to skompromitowany Miller działa w interesie partii. Ten człowiek, były członek Samoobrony i podwładny Leppera ośmieszył się wielokrotnie. Dziś powinien zostać odstawiony do muzeum PRLu w gablocie z napisem „betonowy aparatczyk komunistyczny z epoki XX wieku”

 6. ...xXx... pisze:

  Po co wogole pisac o SLD? To juz przeszłość. Precz z komunom! i Precz z postkomunom!!!!!

 7. Papa Smerf pisze:

  Zaufanie społeczne zdobędzie jedynie organizacja,w której nie będzie tolerowane partyjniactwo dlatego SLD nie jest żadną lewicą.Nic nie pomoże pisanie programów,których i tak nie ma kto realizować.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika