Paweł Kukiz: "Ruki pa szwam i morda w kubeł!" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.04.2019

Paweł Kukiz: „Ruki pa szwam i morda w kubeł!”

Wczoraj Paweł Kukiz zainaugurował europejską kampanią wyborczą. Wśród liderów wojewódzkich list znalazło się sporo rozpoznawalnych nazwisk, co powoduje, że ugrupowanie znanego muzyka niekoniecznie musi być na przegranej pozycji w wyścigu o europarlament, ale dla lidera Kukiz’15 i tak najważniejsze będą jesienne parlamentarne.

Liderami wielu wojewódzkich list do europarlamentu są politycy, którzy już zyskali rozpoznawalność choćby dzięki regularnej obecności w mediach. Warto jednak zaznaczyć, że z okręgu wielkopolskiego na liście Kukiz’15 znalazł się obecny europoseł Marek Jurek. Pozostali liderzy to m.in. Stanisław Tyszka (Warszawa), Agnieszka Ścigaj (dolnośląskie i opolskie), Andrzej Maciejewski (podlaskie i warmińsko-mazurskie), Jarosław Sachajko (Lubelszczyzna), Paweł Szramka (kujawsko-pomorskie), Grzegorz Długi (Śląsk), Piotr Apel (łódzkie), Andrzej Kobylarz (pomorskie).

Przyglądając się konwencji Kukiz’15, z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że nie ugrupowanie nie sprawia wrażenia schyłkowego, czy jednokadencyjnego – jak sugeruje wielu komentatorów. Wręcz odwrotnie, czuć świeżość, sporo energii, pomysłów i co chyba najciekawsze – zwraca uwagę swoboda polityków Kukiz’15. To, czego brakuje partiom politycznym, w ugrupowaniu Kukiz’15 – jeśli nie dominuje – to zajmuje bardzo istotne miejsce.

Paweł Kukiz zawarł ostatnio koalicję europejską w włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd, co jego kampanii wyborczej z pewnością nada swoisty międzynarodowy charakter, dodatkowo pokazuje, że Kukiz’15 dość swobodnie porusza się wśród polityków europejskich.

Podczas konwencji nie obyło się jednak bez nawiązań do polskiej polityki. Hasła, z którymi Kukiz’15 weszło do Sejmu nadal pozostają aktualne.

– Od 4 lat prowadzimy nierówna walkę o zmianę relacji władza-obywatel. Chodzi o to, aby politycy byli naszymi zarządcami, a nie naszymi właścicielami – mówił Paweł Kukiz. – Rządzący wyciskają od nas ostatni grosz, podnoszą podatki, naharowany lud traktują jak własność, od czasu do czasu rzucą jakiś ochłap, aby wygrać wybory.

Kukiz odniósł się też do ustroju państwa polskiego.

– Mamy farsę wyborczą raz na 4 lata. W ciągu 4 lat obywatel nie ma żadnego instrumentu, aby wpłynąć na władzę – mówił. – Ruki pa szwam i morda w kubeł!

Kończąc wystąpienie zadeklarował, że będzie w dalszym ciągu walczył o prawa obywateli.

– Nigdy was nie zdradzę. Będę walczył o obywateli i ich prawa, o równe prawa i o Polaków na władzę, o zmianę władzy na naszych zarządców, a nie na naszych właścicieli.

do parlamentu europejskiego odbędą się 26 maja 2019 roku, ma do obsadzenie 52 mandaty.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLangeMoto Replika