Pomorska PO podsumowała wybory do Parlamentu Europejskiego | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.05.2014

Pomorska PO podsumowała wybory do Parlamentu Europejskiego

W dniu 27 maja w Biurze Regionu Pomorskiego PO odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej podsumowująca wybory do Parlamentu Europejskiego.

Pomorska PO podsumowała wybory do Parlamentu Europejskiego

W tym roku największa frekwencja wyborcza była w Sopocie. Łącznie na Pomorzu PO uzyskało ponad 218 tysięcy głosów, co stanowi 48% całości. zaznaczyli, że Platforma cieszy się największym poparciem ze wszystkich pomorskich partii, co oznacza, że wyborcy doceniają fakt członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przypomniano, że sondaże przedwyborcze dawały dużo większe szanse kandydatom PiS. Rozpoczynając kampanię, PO mogło liczyć na 1,5 mandatu. Jak zaznaczono, dzięki wytężonej pracy wszystkich kandydatów, udało się obronić dwa. Duże podziękowania popłynęły w kierunku dwukrotnej mistrzyni paraolimpijskiej z Turynu, Katarzyny Rogowieckiej (nr 8 na liście) oraz licznych osób spoza partii.

Przywołano wynik wyborczej jedynki – Janusza Lewandowskiego, który uzyskał prawie 108 tysięcy głosów i powtórzył sukces sprzed 5 lat. Na drugim miejscu, z mandatem europosła znalazł się ponownie Jarosław . Trzecią pozycję, zajęła natomiast Henryka Krzywonos, wyprzedzając Jana Kozłowskiego. Podkreślono, że jeśli Janusz Lewandowski zostanie komisarzem UE, największe szanse na uzyskanie jego mandatu ma Henryka Krzywonos. W zeszłym roku w ten sposób do Parlamentu Europejskiego dostał się Jan Kozłowski.

Politycy wykazali zaniepokojenie dużym poparciem młodych wyborców dla partii Korwina-Mikke. W związku z tym PO ma w trakcie nadchodzących wyborów samorządowych położyć duży nacisk na ich przekonanie do swojej polityki. Jest to, jak oznajmiono, bardzo istotna dla nich grupa.

Poruszono również kwestię niskiej frekwencji wyborczej. Do urn poszło jedynie 27% uprawnionych. Politycy PO wyrazili w związku z tym głębokie ubolewanie i dali do zrozumienia, że zachęcanie do głosowania jest jednym z ich priorytetów.

Na pytanie o przygotowanie do głosowania w 2015 roku odpowiedziano, że Platforma posiada bardzo silne struktury w każdym powiecie, które są w stanie temu podołać. Nie wykazano również najmniejszych przeciwwskazań dla ponownej kandydatury Pawła Adamowicza na prezydenta Gdańska, przesłuchiwanego w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym. Pełną listę kandydatów mamy poznać najwcześniej jesienią.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- gdańszczanin, publicysta.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika