2oo tysięcy ludzi gotowych umrzeć na Marsie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.10.2013

2oo tysięcy ludzi gotowych umrzeć na Marsie

Na kontrowersyjny projekt -One, zakładający kolonizację Marsa bez powrotu na Ziemię, zgłosiło się ponad 200 tysięcy ludzi z całego świata, mimo że będzie trwał 250 dni.

2oo tysięcy ludzi gotowych umrzeć na Marsie

Źródło: -One

Pomysłodawcą projektu jest holenderski przedsiębiorca Bas Landsdorp. Jego plan zakłada wysłanie w 2016 roku satelity komunikacyjnego na Marsa, a w 2023 roku pierwszych astronautów – kolonistów. Koszt ich wysłania szacuje się na około 6 mld dolarów. Po nich, co dwa lata następowałyby kolejne loty na Czerwoną Planetę. Aby obniżyć koszty, podróż będzie tylko w jedną stronę, a astronauci pozostaną tam do końca życia. Mimo tego nie brak chętnych na lot. Zgłosiło się już 202 586 osób z ponad 140 krajów. Większość wnioskodawców (47654) pochodzi z USA, ale jest także spora grupa z Indii (20747) i Chin (13176).

Wstępna selekcja kandydatów, których czekają teraz testy psychologiczne i badania sprawności fizycznej, zakończyła się 31 sierpnia tego roku. Maksymalnie zostanie wybranych czterdziestu kandydatów, których czekają siedmioletnie szkolenia we współpracy z prywatną firmą SpaceX. Firma ta zaprojektowała statek kosmiczny o nazwie Dragon, który ma latać do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z żywnością i materiałami eksploatacyjnymi. Oczywiście koszty tego gigantycznego przedsięwzięcia są bardzo wysokie. Jednak i dla tego problemu znaleziono rozwiązanie. One, oprócz sponsoringu, pozyskał stacje telewizyjne, które rozpropagują wyprawę, a i być może ostateczny wybór astronautów pozostawią w rękach widzów.

Szykuje się zatem największe i najdłużej trwające reality show. Gdzie wiadomo także, że dla firmy One pracuje pomysłodawca Big Brotera. Transmisje na żywo z lotu na Marsa, a potem codzienne na Czerwonej Planecie mają szanse przyciągnąć miliony widzów.

Pozostaje jednak pytanie, czy człowiek jest dostatecznie silny, nawet przez długotrwałe treningi, aby dostać się na Marsa? zajmie 250 dni, w czasie których każdy z astronautów straci blisko połowę siły swoich mięśni z powodu stanu nieważkości. Nam pozostaje kibicować i wierzyć w potęgę człowieka.

Źródło: Die Welt
Opracował: Zenon Lica

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>