Aleksandra Fiedorczuk: Interesuje mnie los i życie Polaków w Polsce | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.10.2015

Aleksandra Fiedorczuk: Interesuje mnie los i życie Polaków w Polsce

Kim jest Aleksandra Fiedorczuk, kandydatka Zjednoczonej Lewicy na posła RP. Dziś pytam o to, co by chciała zrobić jako poseł.

Czym się chce Pani robić w zajmować w polskim parlamencie ??

Aleksandra Fiedorczuk

Aleksandra Fiedorczuk

W polskim Sejmie chciałabym się zająć sprawami ludzi ubogich i pokrzywdzonych przez los, którzy nie mają już sił walczyć o swoje prawa oraz osób starszych i schorowanych. Obecnie dwie główne partie rozmawiają i kłócą się o uchodźcach, frankowiczach, bankach i najbogatszych A gdzie jest troska o ludzi? Cały czas jest utrudniony bezpłatny dostęp do lekarzy specjalistów oraz do szpitali a pomoc państwa dla samotnych rodziców jest na marnym poziomie

Jakie jest Pani zdanie na temat renty socjalnej i jej wysokości.

Obecna wysokość renty socjalnej wypłaconej przez ZUS jest naprawdę na skandalicznym poziomie. Wysokość renty powinna być określana w stosunku do minimalnego a nie minimalnej renty. A jeśli wspominamy już o rentach, to należałoby dokładnie skontrolować w zakresie udzielania tych rent. Dużo słyszę i czytam o nieprawidłowościach lekarzy orzeczników ZUS. Przypominam sprawę pani Ewy, samotnej matki z okolic Słupska, która straciła nogę w wyniku ciężkiej choroby. ZUS zabrał jej rentę w wysokości 500 zł. Tak przypadków w skali kraju jest naprawdę wiele.

Czy Pani zdaniem byłoby możliwe, żeby kwota renty socjalnej było równa najmniejszemu wynagrodzeniu ?

Renta nie powinna być w wysokości minimalnego. Byłoby to nieuczciwe wobec osób pracujących. Proszę pamiętać, że osoby pracujące muszą ponosić koszty związane z uzyskaniem dochodu np. przejazdy do pracy. Należałoby także zlikwidować patologie możliwości zatrudniania do pracy osób na rencie. W tym przypadku sens istnienia renty jest wypaczony. Jak wiemy, rentę wypłaca się osobom niezdolnym do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Przeczytałem w Pani materiale wyborczym, że chciała by Pani działać na rzecz ograniczenia przemocy w rodzinie. Jak Pani chce to zrobić ?

Przed wszystkim zmiany w prawie, które póki co bardzie wspiera kata a nie ofiarę. Nie będę się wymieniała wszystkich zmian, które należy wprowadzić, ale wspomnę tylko o odszkodowaniach wypłacanych przez oprawców oraz przepadku lokalów mieszkaniowych na rzec ofiar. Chciałabym stworzyć w każdych miastach powiatowych urzędy, które wspierają ofiary przemocy. Urząd taki miałby pomagać prawnie i psychologicznie ofiarą. Ofiary powinny dostawać z urzędu prawnika, który pomogłaby w sądzie w walce o swoje prawa. Nie raz się zdarza, że pokrzywdzeni nie mają ani wiedzy, ani środków finansowych do walki o swoje prawa. Urzędu powinny pomagać w stworzeniu nowych warunków do życia.

PIT znaczy problem dla przeciętnego obywatela, dlaczego tak jest według Pani? Do jakiej kwoty można było by nie płacić podatku ?

Podatki a właściwie kwota wolna podatku powinna być określona na poziomie 12-krotności minimalnego wynagrodzenia. Pamiętajmy, że osoby z takim dochodami tak i tak te wolne środki przeznaczą na konsumpcje i środki do budżetu wrócą w postaci podatków bezpośrednich czyli Vat i Akcyzy. Ale jak już poruszył Pan temat podatków, to chciałabym uzmysłowić o pewnej niesprawiedliwości. Więcej z zabiera ZUS a niżeli US. Tak dla przykładu przy wynagrodzeniu 1750 zł brutto z wynagrodzenia jest potrącane tylko 88 zł na dochodowy a ponad 375 zł pobiera ZUS. Uprzedzę Pana co do składek ZUS!!! Składki obowiązkowo powinny być tylko płacone od minimalnego wynagrodzenia, powyżej tej kwoty dobrowolnie. Każdy miałby wybór, czy oszczędza tylko z ZUS, czy gdzieś jeszcze. Tylko wtedy instytucja III filara miałaby sens. Obecnie tylko bogatych stać na odkładanie w III filarze.

A propos emerytur. Dlaczego emeryci płacą podatki dochodowe do emerytur? Przecież jest to podwójne opodatkowanie dochodów. Raz płacili jak zarabiali, drugi raz płacą podatek od kwot które odłożyli na starość

Ile według Pani powinna wynosić stawka VAT ?

Stawek na razie nie powinniśmy zmieniać a co jedynie czas uprościć pobór i naliczanie podatku oraz uszczelnić system, aby unikać wyłudzeń zwrotów podatków VAT. Raczej powinniśmy się zastanowić nad akcyzowym, a o którym nikt nie mówi. Czy wie Pan czym a właściwie co to jest podatek akcyzowy???

No jest to tzw. od luksusu, który płacimy za papierosy i alkohol.

No niezupełnie. Oprócz najbardziej widocznych papierosów i alkoholu, bo są banderole, jest jeszcze wiele towarów obiętych tym podatkiem. Wspomnę tu węglu używanym na opał w gospodarstwach domowych i to co jest naprawdę jakiś żartem – energia elektryczna. Dla przypomnienia to właśnie Platforma Obywatelska wprowadziła opodatkowanie energii elektrycznej tym podatkiem. Mamy obecnie XXI wiek a nie XIX. Dziś większość urządzeń niezbędnych do codziennego funkcjonowania pracuje na energii elektrycznej a więc co to za luksus? Ogrzewanie mieszkań to chyba też nie jest luksus, ale podstawowa potrzeba. Mogę też wspomnieć o benzynie i oleju napędowym. Cała logistyka oparta jest na transporcie samochodowym – to co, to też luksus. Czy mamy wrócić do epoki furmanek?

Teraz może na inny temat. Jestem katolikiem i uważam, że lekcje religii powinny być salkach przy parafialnych. Czy według Pani jest to możliwe?

Ja też jestem katoliczką, ale uważam, że religia powinna wrócić do salek przy parafiach. Za dużo kosztuje nas religia w szkołach. Ja chodziłam na katechezę i wielu moich znajomych do kościoła i nie było z tym żadnego problemu. Dziś obecnie na każdym praktycznie osiedlu lub dzielnicy jest kościół z odpowiednia infrastrukturą. Jeśli cały zaciska pasa to kościół też powinien to ze swoich środków finansować katechezę.

Jak powinien wyglądać system edukacji w Polsce ?

Powinniśmy wrócić do systemu edukacji przez tzw. reformą Romana Giertycha. Likwidacja gimnazjum i powrót do 8-mio klasowych szkół podstawowych oraz należałoby odbudować system szkół zawodowych i techników. Obecnie mamy szkoły, które kształcą bezrobotnych z ogólnym wykształceniem bez zawodu i bez umiejętności. Dawniej w każdej większej miejscowości był co najmniej jeden zespół szkół zawodowych gdzie kształcono stolarzy, kucharzy, ślusarzy, elektryków, spawaczy itd. Itd. Dziś tego nie ma i czas to przywrócić.

Czy coś jeszcze chciałaby Pani dodać?

Drodzy moi wyborcy! Jak widzicie, chcę się zająć sprawami ludzi i ich codziennymi problemami. Tak jak większość z was nie interesuje mnie zbytnio wojna w Syrii, na Ukrainie, nie interesują mnie problemy finansowe Grecji czy Hiszpanii. Bardziej mnie interesuję los i życie Polaków w Polsce oraz to, czy jutro będzie nas stać co włożyć do przysłowiowego garnka.

Do zobaczenie 25 października przy urnach wyborczych.

Rozmawiał: Bronisław Waśniewski-Ciechorski

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
 1. Jerzy pisze:

  Panie Bronisławie Waśniewski-Ciechorski, czy Pan czytał to co Pan napisał w tym wywiadzie? Obawiam się, że nie.
  A tak nawiasem, czy Pan jest dziennikarzem? Jeżeli tak to kto dał Panu prawo tak kaleczyć Język Polski i popełniać błędy rodem ze szkoły podstawowej. Przykre jest to, że pisze pan tym swoim językiem na forum publicznym i ujmuje Pan przez to swojemu rozmówcy. Proszę przeanalizować te swoje wypociny i nie obrażać tym samym rozmówcy i czytelników.
  Serdecznie pozdrawiam. (w języku polskim)

 2. OBSER-WATOR pisze:

  „Tak jak większość z was nie interesuje mnie zbytnio wojna w Syrii, na Ukrainie, nie interesują mnie problemy finansowe Grecji czy Hiszpanii. Bardziej mnie interesuję los i życie Polaków w Polsce oraz to, czy jutro będzie nas stać co włożyć do przysłowiowego garnka.”

  Hmm Pani ładna, to przerażające że widzi Pani Polskę w oderwaniu od spraw internacjonalnych !
  Celowe czy faktycznie taka nierozgarnięta ?
  A sam program kadydatki ciekawy…Oprócz tych izolacjonistycznych stwierdzeń na koniec wywiadu.

  Towarzyszko, Polska to NIE jest samotna wyspa !

  Zbytnio sie pani nie interesuje JESZCZE, ale sie doczekamy jak wyleja te naczynia polaczone miedzynarodowe a wtedy, towarzyszko, bedzie po ptokach…

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>