Apel o referendum konstytucyjne | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.07.2018

Apel o referendum konstytucyjne

o przeprowadzenie referendum konstytucyjnego. Skierowany do Andrzeja Dudy – Prezydenta RP, Jarosława Kaczyńskiego – Prezesa PiS oraz Stanisława Karczewskiego – Marszałka Senatu.

fot. Paweł-Kula / Kancelaria-Sejmu

Szanowni Panowie!

W imieniu Poselskiego Zespołu na rzecz Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości oraz w imieniu wielu organizacji obywatelskich od lat walczących o naprawę sądownictwa, a także o naprawienie wielu wad ustrojowych wynikających z obowiązującej od 1997 r. Konstytucji zwracamy się do Panów jako do osób decydujących o polityce naszego państwa o przeprowadzenie obywatelskiego referendum w sprawie zmian obecnej Konstytucji.

Idea – rzucona rok temu przez Prezydenta RP jest bowiem słuszna – to w pierwszym rzędzie powinni móc wypowiedzieć się jak ma wyglądać Ustawa Zasadnicza regulująca podstawowe procesy w ich państwie.

Prosimy jednak o to, byście Panowie zadbali o to żeby zostali wyposażeni w odpowiednią wiedzę na temat tego co powinna czy co może zawierać Konstytucja, a co w żadnym wypadku nie powinno się w niej zapisywać. Tak więc postulujemy by referendum konstytucyjne poprzedzone zostało serią programów publicystycznych w mediach publicznych, z umożliwieniem udziału7 w tych programach obywateli, stowarzyszeń i organizacji które nie stanowią przybudówek obecnego systemu partyjnego, a także fachowców, prawników, konstytucjonalistów i publicystów ze wszystkich stron sceny politycznej.

Proponujemy także by pytania referendalne sięgały rzeczywistych zagadnień ustrojowych, a nie były tylko propagandowym lepem, na który wabi się wyborców. Jesteśmy przekonani, że Polacy zrozumieją szybko istotne problemy ustrojowe pod warunkiem, że ktoś im je w masowym przekazie wyjaśni i przedstawi.

Z naszej strony proponujemy by liczba pytań była ograniczona i by dotyczyła zasadniczych kwestii zorganizowania władzy wykonawczej, sądowniczej i sposobu wyłaniania władzy ustawodawczej. Proponujemy zatem następujące pytania referendalne:

Propozycja pytań do referendum konstytucyjnego

  1. Czy jesteś za tym, żeby wybierany w powszechnych wyborach Prezydent Rzeczypospolitej tworzył rząd powołując ministrów i kierował następnie pracą Rady Ministrów?
  2. Czy jesteś za tym, żeby sędziów wybierali obywatele – bezpośrednio albo przez wybranych wcześniej swoich przedstawicieli?
  3. Czy jesteś za tym, żeby posłów do Sejmu wybierali bezpośrednio w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych?

Jesteśmy przekonani, że szeroka i długotrwała debata, a w konsekwencji właściwie zorganizowane (także w aspekcie pytań jakie postawi się do rozstrzygnięcia) referendum przyniesie korzyść w postaci uporządkowania ustroju Polski i polepszenia funkcjonowania wszystkich instytucji naszego państwa.

Warszawa 4 czerwca 2018 r.
Poselski Zespół na rzecz Naprawy wymiaru Sprawiedliwości
Janusz Sanocki – przewodniczący
Jerzy Jachnik – zastępca
Jan Klawiter
Paweł Skutecki

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika