Cholesterol, statyny i inne medyczne mity | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.12.2018

Cholesterol, statyny i inne medyczne mity

Oszustwa medyczne to coś, o czym mało się mówi, a jeśli już ktoś się na to odważy, naraża się na atak ze strony międzynarodowych koncernów farmaceutycznych, które są w stanie zrobić bardzo wiele, aby stale zwiększać przychody. Okazuje się, że robią to kosztem zdrowia i życia niczemu nieświadomych pacjentów.

Jeden z większych skandali ostatniego czasu stał się udziałem niemieckiego koncernu farmaceutycznego Bayer. Otóż w 200 roku wprowadzili oni na rynek preparat, który spowodował kilkadziesiąt zgonów[1].

Choć sprawa de facto była ogromnym wstrząsem dla światowej opinii publicznej, media przedstawiły sytuację dość niejednoznacznie, co prawdopodobnie było spowodowane intensywną propagandową pracą koncernu, aby możliwie najbardziej złagodzić negatywne wizerunkowe  skutki zdarzenia.

Chodzi o lek Lipobay® (nazwa międzynarodowa Ceriwastatyna) należący do grupy statyn, który miał obniżać poziom cholesterolu we krwi. Jego przyjmowanie spowodowało kilkadziesiąt zgonów i został dość szybko wycofany, natomiast okazuje się R1; jak informuje niemiecki dziennik „Bild” – że o szkodliwości leku koncern wiedział zanim nastąpiły zgony, jednak nie podjął właściwych kroków w celu zapobieżeniu tragediom.

Znacznie poważniejszym zagadnieniem jest kwestia stosowania jakichkolwiek lekarstw służącym obniżaniu poziomu cholesterolu – w szczególności leków z grupy statyn. Okazuje się, że dążenie do obniżania cholesterolu jest medycznie w żaden sposób nieuzasadnione i zostało wykreowane przez koncerny farmaceutyczne oraz przemysł produkujący margarynę. Nie istnieją żadne przesłanki medyczne, aby w sposób farmakologiczny obniżać poziom cholesterolu. I dotyczy to prawie całej ludzkiej populacji.

Rzekomo właściwy poziom cholesterolu jest regularnie obniżany, co powoduje, że prawie każdy człowiek podczas wizyty u lekarza jest informowany o tym, że jest chory, bo ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Przy czym lekarze bardzo często są nieświadomi przyczyn takiej sytuacji, a jedynie opierają się na wskazaniach międzynarodowych organizacji ustalających normy medyczne.

[1] W. Hartenbach, Mity o cholesterolu, Warszawa 206, s. 31.

Czytaj dalej…

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika