Co dalej z przystankiem SKM Gdynia Redłowo? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.08.2018

Co dalej z przystankiem SKM Gdynia Redłowo?

Czy po długich latach problem przystanku SKM Gdynia Redłowo będzie  w końcu rozwiązany? Jest na to szansa i to jeszcze w 2018 roku!

Nie da się  ukryć, że od wielu już lat spółka SKM Trójmiasto zaniedbała modernizacje przystanku Gdynia Redłowo, o czym piszą do nas mieszkańcy w listach.

„Przystanek SKM Gdynia Redłowo od wielu lat jest zaniedbany przez Spółkę SKM Trójmiasto, mimo zapowiedzi publicznych o planowanej modernizacji , wsparciu finansowym Urzędu Miasta Gdyni spółka SKM Trójmiasto nie wykonuję żadnych prac modernizacyjnych”.

Potrzeby to:

  1. Ułatwienia dla matek z dziećmi oraz osób starszych.
  2. Infrastruktura dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – (winda).
  3. Oznaczenia dla osób niewidomych.

Dziwne jest to, że ten przystanek jako jeden z nielicznych nie został wyremontowany przez spółkę. A znajduje się blisko stadionu miejskiego i wielu innych ważnych miejskich instytucji.

Z wyjątkowym trudem spółka przygotowuję projekt jego modernizacji. Niepokojące jest to, że mimo wsparcia miasta spółka nie wykonuje prac modernizacyjnych przystanku SKM Gdynia Redłowo. Należy zapytać co się stało, że do tej pory nie ma modernizacji strategicznego przystanku ’’.

Od wielu lat problem jest znany mieszkańcom i jak spółce PKP  SKM Trójmiasto, mimo to spółka miała dotychczas problem z ustaleniem konkretnych terminów rozpoczęcia prac modernizacyjnych.

Stanowisko Tomasza Złotosia, rzecznika prasowego SKM Trójmiasto.

Jaki jest termin rozpoczęcia prac modernizacyjnych przystanku SKM Gdynia Redłowo?

Prace na tym przystanku  mają się rozpocząć  pod koniec 2018 roku.

Kiedy spółka rozpocznie prace modernizacyjne przystanku SKM Gdynia Redłowo?

To nie spółka tylko wyłoniony w drodze przetargu wykonawca będzie te prace prowadził. Chcemy, tak jak wspomniałem powyżej, by rozpoczął te prace jeszcze w tym roku.

Jaki jest koszt modernizacji przystanku SKM Gdynia Redłowo?

Koszt poznamy, kiedy wybierzemy zwycięzcę przetargu. Wtedy dowiemy się, ile pieniędzy wydamy na tę modernizację.

Czy jest projekt modernizacji przystanku SKM Gdynia Redłowo?

Przystanek ma być modernizowany w systemie -zaprojektuj i buduj. Kiedy wybierzemy wykonawcę, będzie on musiał przygotować projekt,  oczywiście uwzględniający oczekiwany przez nas zakres prac.

Jakie praca modernizacyjne są planowane na przystanku SKM Gdynia Redłowo?

Zakres jest bardzo szeroki. Będzie m.in. winda dla osób niepełnosprawnych czy też matek z wózkami, oznakowanie dla osób niepełnosprawnych , wiata chroniąca przed śniegiem i  deszczem. Wymienione zostaną też nawierzchnia i krawędzie peronu. Będzie też nowe oświetlenie, monitoring i system informacji pasażerskiej, wskazujący czas do odjazdu najbliższych pociągów. Planujemy  też prace, których efekty nie będą widoczne dla pasażerów czyli np. wymiana instalacji elektrycznej.

Proszę o  podanie konkretnego terminu rozpoczęcia prac modernizacyjnych przystanku SKM Gdynia Redłowo?

Jak wspomniałem – nasza Spółka oczekuje, że wykonawca rozpocznie prace jeszcze w tym roku. Przewidywany termin zakończenia to 2019 r.

Jak dodaje Tomasz Złotoś:

‘’Chciałbym przy okazji zaznaczyć, że nie  nie możemy się zgodzić z tezą, którą Pan postawił. Przystanek Gdynia Redłowo był remontowany ok. 10 lat temu, więc  twierdzenie, że cytuję –  ten przystanek jako jeden z nielicznych przystanków SKM Trójmiasto nie został wyremontowany przez spółkę – nie odzwierciedla stanu faktycznego.

PKP SKM w Trójmieście systematycznie  realizuje program modernizacji wszystkich dworców i przystanków kolejowych na narządzanej przez siebie linii 250 (Rumia Janowo- Gdańsk Śródmieście).

Wartość tego programu to 130 milionów złotych, czas realizacji wszystkich zaplanowanych w jego ramach prac to  2023 rok”.

Należy przyjąć z uznaniem fakt, że spółka zapowiada rozpoczęcie prac jeszcze w 2018 roku, jednak należy też pamiętać, że mowa jest dopiero o końcówce roku.

Jest satysfakcjonujące, że w plany modernizacyjne pokryją się z potrzebami, o których pisał nam nasz czytelnik, są to jednak tylko plany.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>