Co w internecie robią funkcjonariusze publiczni? Edytują hasła w Wikipedii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.04.2015

Co w internecie robią funkcjonariusze publiczni? Edytują hasła w Wikipedii

Kto i w jakim zakresie dokonywał zmian treści wpisów w internetowej encyklopedii Wikipedia? Można się o tym przekonać dzięki edycjom polskiej Wikipedii dokonywanych z adresów IP polskiej administracji publicznej.

zaklamany_swiat_internetu

Autorzy systemu monitorującego zmiany w Wikipedii skupili się na adresach IP należących do administracji publicznej i zestawili zarówno treść zmian jak i konkretne adresy IP należące do poszczególnych instytucji publicznych.

Postanowiliśmy zweryfikować opublikowane zmiany i w naszej ocenie okazało się, że zestawienie jest rzetelne. Kolejność haseł została ustalona w zależności od liczby osób odwiedzających poszczególne hasła.

W czołówce (na 3 miejscu) jest hasło „Hanna Gronkiewicz-Waltz”. Edytowane było z serwerów Państwowej Agencja Atomistyki, z którego do hasła dopisano „Haka Grundbaum” i cały fragment miał wyglądać następująco: „Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz = Haka Grundbaum”. Zmiany jednak wycofano i „Haka Grundbaum” zostało usunięte.

Okazuje się, że w przypadku osób publicznych bardzo aktywni są pracownicy Ministerstwa Finansów, którzy wykorzystując resortowe serwery, dokonali edycji m.in. haseł „Lech Wałęsa”, „Kuba Wojewódzki”, „Andrzej Wajda”, „Andrzej Grabowski (aktor)”, „Tomasz Karolak”, „Antypapież”, „Czesław Miłosz” i wielu innych.

Aktywnie działa także policja. Z serwerów pomorskiej policji dokonano m. in. zmian w hasłach: „Religia” i „Opel Astra” – tu dodano adres strony jednego z klubów miłośników Opla Astry.

Opolska policja jest jeszcze aktywniejsza w procesie pracy nad Wikipedią. Zmieniła m.in.
hasła „Smerfy”, „Intel Core i7”, „Tomb Raider (seria)”. Z kolei szczecińska: -Birkenau” i „Pizza” – przy tym haśle policjanci wyjaśnili, że „wśród studentów rozpowszechnione jest jedzenie pizzy również na zimno”.

W Ministerstwie Rolnictwa zajmowano się m.in. hasłami: „Szymon Majewski”, „Błona dziewicza” czy „Samobójstwo”.

W gdyńskim sądzie wielokrotnie zajmowano się historią i rozrywką. Z serwera Sądu Rejonowego w Gdyni edytowano m.in. hasła „Włodzimierz Lenin”, „Paris Hilton”, „Jolanta Pieńkowska”, „Prezydenci Polski”, „Johnny Depp”, „World Trade Center” i „Gest Kozakiewicza”.

Zachęcamy do szczegółowej analizy zestawienia, bo obok rzeczowych wpisów znajdziemy także często fragmenty kompromitujące ich autorów. Warto także zadać pytanie, czy administracja publiczna powinna zajmować się tworzeniem Wikipedii w zakresie, który jej nie dotyczy?

Zestawienie:

Adres zestawienia: http://kolos.math.uni.lodz.pl/~d33tah/plgov

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika