Czy arka Noego istniała naprawdę?
Biblijna arka od dawna fascynuje wielu badaczy. Ta mityczna, pływająca drewniana konstrukcja została, zgodnie z przekazami religijnymi, zbudowana na polecenie Boga (Jahwe) przez Noego, aby mógł ocalić siebie i swoją rodzinę, w sumie osiem osób i przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt przed potopem.
Najbardziej znany opis zawiera Księga Rodzaju (6,14 – 8,19). Zgodnie z przekazem biblijnym arka wykonana została z drzewa żywicznego nieokreślonego gatunku o długości 300 łokci, szerokości 50 łokci i wysokości 30 łokci. Jeśli przyjąć, że łokieć miał 44,5 cm, to wymiary arki wynosiły 133,5 × 22,3 × 13,4 m. Łączna objętość obiektu tych rozmiarów wynosi 56 250 m³.
Do ciekawych wniosków – jak donosi Independent – doszli studenci ostatniego roku fizyki na brytyjskim Uniwersytecie w Leicester. Przestudiowali zapisy biblijne i wykonali niezbędne obliczenia. Stwierdzili oni, że arka była wystarczająco stabilna, aby pomieścić nie tylko pojedyncze gatunki żyjące wtedy na świecie, ale i po parze z każdego z nich. Według obliczeń tych zwierząt było 35 tys.
A arka, biorąc pod uwagę jej wymiary, zgodnie z prawami Archimedesa, mogła wytrzymać ciężar 70 tys. zwierząt. Jednak przyszli fizycy założyli, że była wykonana z drzewa cyprysowego, a nie żywicznego, chociaż cechy fizyczne obu gatunków drzew są podobne. Do podobnych wniosków doszli także badacze języka Biblii.
W Księdze Rodzaju podaje się, że Noe zbudował arkę z drzewa גפר (gofer), według Encyklopedii Żydowskiej (Jewish Encyclopedia) mogło być to tłumaczenie babilońskiego wyrażenia gushure iş erini, czyli belki cedrowe. Nadmienić trzeba, iż słowo to nie występuje w innych miejscach Biblii ani w języku hebrajskim. Zgodnie z przekazem arka podzielona była na trzy piętra. Od wewnątrz i zewnątrz powleczona zaś smołą. Wejście znajdowało się podobno w bocznej ścianie.
Arka Noego występuje w wielu religiach, począwszy od żydowskiej, przez chrześcijańskie, islamską, po bahaizm, wierzenia Kurdów czy mandaistów. Naukowcom udało dowieść się prawdziwości takiego wydarzenia, jakim był biblijny potop. Czy arka Noego też była prawdziwa? Czy Noe mógł wykonać w tamtym czasie taką konstrukcję? Pytań nasuwa się więcej i pewnie jeszcze nie raz będą stawiane przez człowieka, w którego naturę wpisana jest ciekawość…
Jaką wizję arki ma reżyser Darenn Aronofsky? Zapraszam Państwa na film „Noe: wybrany przez Boga”. W tytułowej roli występuje Russel Crowe. Film dystrybowany w polskich kinach od 28 marca br.