Czy dalej z niepełnosprawnymi? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.02.2024

Czy dalej z niepełnosprawnymi?

Czy uchwali ustawę o recie socjalnej? Obawy środowiska osób z niepełnosprawnościami o los tej ustawy narastaj…

Ustawa o recie socjalnej – obywatelski projekt ustawy o recie socjalnej, nadal bez terminu II czytania w Sejmie RP.
Obecnie nie ma terminu posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, na której ma stanąć obywatelskich projekt o recie socjalnej.

dotarła do nowych informacji w tej sprawie. Jak informuje, Maciej Wewiór zastępca dyrektora Centrum Informacyjne Rządu:

„Przedstawiciele rządu podkreślili, że świadczenia społeczne muszą być uzupełnione, zwłaszcza w obszarze systemowego wsparcia rodzin, osób z niepełnosprawnościami i opiekunów osób niesamodzielnych. Dokument ten trafił do prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny”.

Kluczowe jest to, że na biurku przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, jest pozytywna opinia rządu w sprawie w sprawie obywatelskich projektu o recie socjalnej. Najbliższe posiedzenie Sejmu RP, zaplanowane jest na 21.02.2024 roku, tym samym Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, może się zabrać miedzy 19 a 22 lutego i procedować przedmiotowy projekt ustawy o recie socjalnej.

Na stronie Sejmu RP, znajduje się komunikat o tym, że Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie planuje posiedzenia

Tym samym powstaje pytanie, dlaczego mimo obietnicy Premiera i rewelacyjnej atmosfery podczas I czytania ustawy o recie socjalnej w Sejmie RP. Należy również przypomnieć, że wszystkie kluby parlamentarne oprócz klubu Konfederacji były za uchwaleniem tej kluczowej ustawy dla ponad 250 tys. osób uprawnionych do renty socjalnej.

Poseł Jarosław Sachajko podczas I czytania złożył wniosek o natychmiastowe przejście do II czytania obywatelskiego projektu ustawy o recie socjalnej, niemo pominął ten wniosek. Warto zauważyć, że podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w dniu 07 lutego br., posłowie złożyli wniosek o rozszerzenie porządku obrad Komisji o przedmiotowy projekt ustawy. Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, nie wyraziła zgody na rozszerzenie porządku obrad o ten projekt.

otrzymaniu opinii z ministerstwa, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny nie ma już formalnego powodu, by odkładać zwołanie komisji i procedowanie ustawy o recie socjalnej. Tym samym powinna być szansa na to, że ponad ćwierć miliona osób doczeka się uchwalenia ustawy o rencie socjalnej na posiedzeniu Sejmu RP, który ma obradować w dniach 21-23 lutego.

Jeśli natomiast RP nie zajmie się obywatelskim projektem ustawy o recie socjalnej to będzie świadczyć o tym, że raz kolejny osoby niepełnosprawne będą musiały organizować kolejny protest. Dla rządu obecnej koalicji rządzącej protest osób niepełnosprawnych oznaczałby wielki blamaż i kłopoty wizerunkowe, przede wszystkim oznaczałoby to, że osoby niepełnoprawne musiałyby nadal żyć 1588,44 zł brutto, czyli stawka wyżywieniowa 52,94 zł. Znowu osoby niepełnosprawne musiałyby zapomnieć o rehabilitacji, gdzie koszt rehabilitacji neurologicznej to ok. 450 zł za jedną godzinę, nie mówiąc o w miarę godnym życiu.

Miejmy nadzieje, że nie spełni się czarny sen osób niepełnoprawnych i RP na najbliższym posiedzeniu uchwali przedmiotowy projekt ustawy o recie socjalnej.

Aktualnie najważniejszy jest ruch jest stronie przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która ma możliwość zwołania posiedzenie Komisji i procedowanie ustawy o recie socjalnej. Pozostaje pytanie, kiedy ustawa o recie socjalnej ma szansę na wejście w życie. Jeśli zajmie się projektem na ostatnim lutowym posiedzeniu, to realnie ustawa na szanse wejść w życie od lipca 2024 roku.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
 1. Czytelnik pisze:

  Dwa razy ten sam temat…

  Poza TRZY byki : „Ustawa o recie socjalnej – obywatelski projekt ustawy o recie socjalnej.”

  Rencie !

  Naprawde współczuję osobom niepełnosprawnym,

  ale to zdjęcie w masce, Boże… plandemia brrr.

 2. Łukasz pisze:

  Błagam, jeżeli zajmuje się Pan profesjonalnie dziennikarstwem to oprócz poprawienia powtórzeń i literówek w tekście, których jest mnóstwo niech Pan wreszcie zacznie używać podmiotowej formy Osoba z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika