Czy Polska pozwie agencję S&P za obniżenie ratingu? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.01.2016

Czy Polska pozwie agencję S&P za obniżenie ratingu?

Amerykańska agencja ratingowa S&P tym razem uderza w Polskę. Poprzednio uderzyła w USA, co skończyła się koniecznością wypłacenia przez nią gigantycznego odszkodowania. Czy w sprawie Polski będzie podobnie?

Pieniądze są

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s kilka dni temu obniżyła długoterminowy polskiego długu w walucie obcej z poziomu „A-” do „BBB+”. W ocenie agencji zmniejszyła się wypłacalność naszego kraju, a konsekwencją obniżonego ratingu jest spadek wiarygodności Polski na świecie.

To nie pierwsza tego typu kontrowersyjna decyzja agencji Standard & Poor’s, która przypomnijmy, jest prywatna firmą zarabiającej ogromne na swojej działalności.

W latach 2004-2007 agencja Standard & Poor’s świadomie świadome zawyżyła ocenę walorów hipotecznych Stanów Zjednoczonych. W ramach ugody zmuszona była do wypłaty łącznie ponad 1,3 mld dolarów odszkodowań, co stanowiło ponad połowę rocznych wpływów agencji.

Biorąc pod uwagę polityczne a nie ekonomiczne przesłanki, które faktycznie legły u podstaw obniżonego ratingu Polski oraz negatywne konsekwencje gospodarcze wynikające z obniżonej oceny naszego kraju, wystąpienie z pozwem wobec S&P wydaje się ze wszech miar uzasadnione.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika