Czy smartfon zastąpi dowód osobisty? Są szanse na Polskę cyfrową | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.09.2016

Czy smartfon zastąpi dowód osobisty? Są szanse na Polskę cyfrową

Dowody osobiste, karty płatnicze, prawo jazdy, same płatności R1; w założeniu minister cyfryzacji, Anny Stryżyńskiej, mają być dostępne pod koniec jej kadencji.

strezynska

Anna Streżyńska (fot. Facebook)

Polacy wciąż korzystają z tradycyjnych urzędów. Badań pokazujących korzystanie z e-usług nie brakuje. Z powodu zaniechań jakie dokonała poprzednia ekipa, wciąż istnieje, ale tylko w strefie marzeń i planów. Brakuje spójnego programu, przez który obywatel mógłby załatwić urzędnicze sprawy. Determinację w tej sprawie wykazuje minister cyfryzacji, Anna Stryżyńska.

Rośnie procent Polaków korzystających z e-administracji, przykładem może, być program Rodzina 500+, gdzie prawie 95 proc. wniosków z 300 tysięcy o to dofinansowanie, zostało złożone za pośrednictwem kont bankowych w internecie. Zdecydowanie szybsze jest korzystanie z internetu, nie trzeba ruszać się z domu, wystarczy jedno kliknięcie i już sprawa załatwiona. Coraz więcej urzędów korzysta z poczty mailowej, co już jest sporym krokiem naprzód, ale Polska nadal jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o e-administrację.

Już wkrótce, na kanwie platformy ePUAP ruszy program Obywatel.gov.pl. Na program ePUAP poprzednia ekipa wydała 120 mln zł, częściowo program ten pokryły środki z Unii Europejskiej.  Program Obywatel.gov.pl ma zasadniczo różnić się od ePUAPu. Według tego, co mówi minister cyfryzacji, Anna Stryżyńska, przez program Obywatel.gov.pl, będzie można załatwić praktycznie wszystkie urzędnicze sprawy, w pierwszej fazie mają być uruchamiane najpopularniejsze usługi takie jak: wydawanie dowodu osobistego, rejestracja samochodu, czy wydawanie aktów stanu cywilnego. W pierwszym etapie, ma to być ok. 100 usług. R1; taki jest plan ministerstwa.

Jednym z celów ministra cyfryzacji, Anny Stryżyńskiej jest to, aby smartfon zastąpił dowód osobisty. Ministerstwo chce uprościć procedury składania podpisów pod urzędniczymi dokumentami. Zamiast e-podpisu i karty za które trzeba jednorazowo płacić, tak jak w przypadku 500 + wystarczyłoby hasło dostępu do kont bankowych. Wyłączone z tego mają być sprawy stricte notarialne.

Zalogowany do systemu bankowego ma mieć dostęp do usług administracyjnych. Za pomocą konta bankowego, każdy z nas będzie mógł załatwić sprawy urzędowe przez bez ruszania się z domu. Ten pomysł świetnie ocenia minister cyfryzacji i chce podjąć współpracę najpierw z dużymi bankami t.j. PKO BP, WBK, czy mBank. Jedno konto dla wszystkich urzędów. W Planach ministerstwa czytamy, że każdy obywatel ma mieć jedno konto zsynchronizowane ze wszystkimi instytucjami urzędniczymi R1; ZUS, NFZ i inne.

Autor

- sekretarz redakcji Gazety Bałtyckiej we Włocławku, administrator portalu Allomi, publicysta. Interesuję się psychologią, religią, polityką, muzyką i piłką nożną. Lubię czytać książki psychologiczne, thrillery i publicystykę. Moim autorytetem w dziennikarstwie publicystycznym jest Rafał A. Ziemkiewicz. Nie jest żadną tajemnicą, że najbardziej z gazet papierowych lubie czytywać Wprost. Nie uznaję klasycznego podziału lewica i prawica, uważam go za sztucznie stworzony aby podzielić społeczeństwo. Nie uznaję schematów i wciskania je kogokolwiek.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
 1. Yanek pisze:

  Mimo niewatpliwych pozytywow zwiazanych z cyfryzacja itd,
  nalezy takze zobaczyc cienie,
  a cienia tu mnogo :
  „Jednym z celów ministra cyfryzacji” :

  jej cele to bezrefleksyjne sluzenie kabale NWO, kompletna cyfrowa kontrola nad obywatelem i uczynienie z ludzkosci cyfrowego zombie…
  tylko, albo az tyle.

  Miedzynarodowka finansjersko – syjonistyczna takie ma plany,
  ale zawsze jest szansa ze Ci ktorzy maja oczy i rozum i serce stawia temu skuteczny opor, chocby na wlasnym poletku.
  A reszta to sheeples, marionetki ktore przyjma wszystkie
  „ministerialne dyrektywy”…
  Na pohybel !

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>