Czy smartfon zastąpi dowód osobisty? Są szanse na Polskę cyfrową
Dowody osobiste, karty płatnicze, prawo jazdy, same płatności – w założeniu minister cyfryzacji, Anny Stryżyńskiej, mają być dostępne pod koniec jej kadencji.
Polacy wciąż korzystają z tradycyjnych urzędów. Badań pokazujących korzystanie z e-usług nie brakuje. Z powodu zaniechań jakie dokonała poprzednia ekipa, wciąż e-urząd istnieje, ale tylko w strefie marzeń i planów. Brakuje spójnego programu, przez który obywatel mógłby załatwić urzędnicze sprawy. Determinację w tej sprawie wykazuje minister cyfryzacji, Anna Stryżyńska.
Rośnie procent Polaków korzystających z e-administracji, przykładem może, być program Rodzina 500+, gdzie prawie 95 proc. wniosków z 300 tysięcy o to dofinansowanie, zostało złożone za pośrednictwem kont bankowych w internecie. Zdecydowanie szybsze jest korzystanie z internetu, nie trzeba ruszać się z domu, wystarczy jedno kliknięcie i już sprawa załatwiona. Coraz więcej urzędów korzysta z poczty mailowej, co już jest sporym krokiem naprzód, ale Polska nadal jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o e-administrację.
Już wkrótce, na kanwie platformy ePUAP ruszy program Obywatel.gov.pl. Na program ePUAP poprzednia ekipa wydała 120 mln zł, częściowo program ten pokryły środki z Unii Europejskiej. Program Obywatel.gov.pl ma zasadniczo różnić się od ePUAPu. Według tego, co mówi minister cyfryzacji, Anna Stryżyńska, przez program Obywatel.gov.pl, będzie można załatwić praktycznie wszystkie urzędnicze sprawy, w pierwszej fazie mają być uruchamiane najpopularniejsze usługi takie jak: wydawanie dowodu osobistego, rejestracja samochodu, czy wydawanie aktów stanu cywilnego. W pierwszym etapie, ma to być ok. 100 usług. – taki jest plan ministerstwa.
Jednym z celów ministra cyfryzacji, Anny Stryżyńskiej jest to, aby smartfon zastąpił dowód osobisty. Ministerstwo chce uprościć procedury składania podpisów pod urzędniczymi dokumentami. Zamiast e-podpisu i karty za które trzeba jednorazowo płacić, tak jak w przypadku 500 + wystarczyłoby hasło dostępu do kont bankowych. Wyłączone z tego mają być sprawy stricte notarialne.
Zalogowany do systemu bankowego ma mieć dostęp do usług administracyjnych. Za pomocą konta bankowego, każdy z nas będzie mógł załatwić sprawy urzędowe przez internet bez ruszania się z domu. Ten pomysł świetnie ocenia minister cyfryzacji i chce podjąć współpracę najpierw z dużymi bankami t.j. PKO BP, WBK, czy mBank. Jedno konto dla wszystkich urzędów. W Planach ministerstwa czytamy, że każdy obywatel ma mieć jedno konto zsynchronizowane ze wszystkimi instytucjami urzędniczymi – ZUS, NFZ i inne.
Mimo niewatpliwych pozytywow zwiazanych z cyfryzacja itd,
nalezy takze zobaczyc cienie,
a cienia tu mnogo :
„Jednym z celów ministra cyfryzacji” :
jej cele to bezrefleksyjne sluzenie kabale NWO, kompletna cyfrowa kontrola nad obywatelem i uczynienie z ludzkosci cyfrowego zombie…
tylko, albo az tyle.
Miedzynarodowka finansjersko – syjonistyczna takie ma plany,
ale zawsze jest szansa ze Ci ktorzy maja oczy i rozum i serce stawia temu skuteczny opor, chocby na wlasnym poletku.
A reszta to sheeples, marionetki ktore przyjma wszystkie
„ministerialne dyrektywy”…
Na pohybel !