Czy w Gdyni będzie nowy tunel? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.07.2015

Czy w Gdyni będzie nowy tunel?

Brak możliwości dostania się z ulicy Śląskiej na ulicę 10 Lutego w Gdyni. Nie wjedzie tu ani wózek z dzieckiem, ani wózek inwalidzki. Rowerzysta również nie przejedzie.

gdynia

(fot. B. Waśniewski-Ciechorowski)

udanej rekonstrukcji centrum Wzgórza św. Maksymiliana przeszedł czas na przeprowadzenia modernizacji śródmieście tuż przy Dworcu Głównym Gdynia Osobowa. Koniecznym jest przeprowadzenie kolejnej dużej inwestycji, tym razem w pobliżu ulic Śląskiej, i 10 Lutego w celu umożliwienia mieszkańcom swobodnego poruszania się.

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim oraz osoby starsze i chorujące na inne schorzenia ruchowe, nie mają możliwości przejścia z ulicy Śląskiej do centrum miasta przez ulicę Podjazd. Przejechać nie da się również rowerem.

  • Przejechać i przejść z ulicy Śląskiej do Centrum Miasta przez ulice nie ma jak.
  • Ulica Podjazd, nie jest przystosowana do użytku przez osoby niepełnosprawne (poruszające się na wózku), wózki z dziećmi i rowery nie przejadą.
  • Brak jest infrastruktury chodnika wzdłuż ulicy Podjazd.

Obecny stan jest bardzo niepokojący, ponieważ uniemożliwia swobodne przemieszczanie się z ulicy Śląskiej do centrum miasta.

Są dwa możliwie sposoby rozwiązania tego problemu:

  1. Poszerzenie chodnika wzdłuż ulicy prowadzącej do ulicy 10 Lutego. Wydaje się, że to rozwiązanie jest najprostsze i najtańsze w realizacji. Należy jednak zauważyć, iż trzeba by zwęzić ulicę Podjazd w celu poszerzenia chodnika.
  2. Budowa tunelu pod Śródmieściem (ulica Śląska i 10 Lutego).

Wybudowanie nowoczesnego tunelu to niewątpliwie duże wyzwanie dla Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Nie ulega wątpliwości, że koszt tej inwestycji byłby bardzo duży. Znając jednak możliwości, jakie dają środki unijne, ta inwestycja byłaby możliwa.

W lutym tego roku Pełnomocnik Prezydenta Gdyni do spraw Osób Niepełnosprawnych Beata Zwara, podjęła konsultacje z architektem w celu ustalenia najlepszego rozwiązania tego poważnego problemu.
Jak z informacji Zarządu Drug i Zieleni w Gdyni wynika, że miasto ma niepełny projekt modernizacji tego odcinka, jednak wariat poszerzenia chodnika na ulicy jest wciąż realny.

Jest również dobra informacja dla rowerzystów. Zarząd Drug i Zieleni w Gdyni zwrócił się do Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta Gdyni z prośbą o uwzględnienie w projekcie ścieżek rowerowych.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika