Likwidacja bibliotek szkolnych? Michał Boni. Książki ze szkół do zasobów publicznych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.03.2013

Czy ze szkół znikną biblioteki? Kontrowersyjny pomysł ministra Boniego

Minister Administracji i Cyfryzacji chce usunąć biblioteki szkolne. Michał Boni sprawujący funkcję Ministra Administracji i Cyfryzacji ogłosił „Projekt założeń o poprawie warunków świadczenia usług przez Jednostki Samorządu Terytorialnego.

Michał Boni. Stop likwidacji bibliotek szkolnych.

Projekt umożliwia wykonywanie zadań bibliotek szkolnej przez bibliotekę publiczną. Według koncepcji ministra, likwidacja bibliotek może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pomysł przeniesienia obsługi uczniów do biblioteki publicznej poza terenem szkoły.

Konsekwencjami będą szkoły bez bibliotek oraz uczniowie bez dostępu do zbiorów w trakcie lekcji. Podczas lekcji nauczyciele nie będą mogli w pełni zrealizować materiału bez potrzebnych materiałów w postaci lektur, atlasów i wielu innych źródeł. Można podejrzewać, że i tak już niewielki odsetek czytających będzie malał z roku na rok. Najmłodsi użytkownicy bibliotek będą korzystać z nich w momencie, gdy zaprowadzą ich rodzice. Jednak pośród dorosłych tylko 44% czyta książki.

Drugim sposobem jest przyłączenie biblioteki publicznej do biblioteki szkolnej. Ten sposób uniemożliwia lub ogranicza korzystanie z bibliotek dorosłym. W szkołach wpuszczenie osób z zewnątrz jest sprzeczne w zakresie bezpieczeństwa uczniów. Biblioteka szkolna, która będzie spełniała również rolę biblioteki publicznej będzie gromadziła zbiory dla dorosłych, a nie źródła edukacyjne potrzebne uczniom.

Obecnie, na każdej ze szkół ciąży obowiązek posiadania biblioteki, którą prowadzi przez nauczyciela bibliotekarza z przygotowaniem pedagogicznym i kierunkowym ( o systemie oświaty, Ustawa o bibliotekach).

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wzorcowego statutu szkół, biblioteki szkolne mają określone zadania edukacyjne. Biblioteka jest częścią szkoły, jedną z pracowni edukacyjnych. Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni w projekcie założeń do o poprawie jakości świadczenia usług Jednostek Samorządu Terytorialnego umieścił zapis o „Stworzeniu możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną” (III.1.2.4). Zapis jest równoznaczny z masową likwidacją bibliotek szkolnych i formalnym przekazaniem ich funkcji bibliotekom publicznym.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. lolek pisze:

    Pomysł kompletnego ignoranta!
    Nic pan nie wie o współczesnej szkole, jej roli i zadaniach, a także o tym czym i kim jest nauczyciel bibliotekarz w szkole!

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika