Długie ręce Sorosa sięgają do Polski | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.02.2016

Długie ręce Sorosa sięgają do Polski

Wokół kontrowersyjnego spekulanta walutowego żydowskiego pochodzenia George’a Soros’a krążą legendy. Jednak mało kto ma świadomość, że w Polsce od ponad 25 lat funkcjonuje podmiot stworzony przez Sorosa. Chodzi o Fundację Batorego.

fot. Michael Wuertenberg

Zastanawiać może fakt, że spośród setek zarejestrowanych w Polsce fundacji, które często niosą bardzo wiele pozytywnych wartości, przeciętny obywatel zna może ze 3-4. Z pewnością jest to WOŚP, być może Fundacja Helsińska i właśnie… Fundacja Batorego.

Ta ostatnia sprawia wrażenie, jakby była elementem medialnego układu, który niezależnie od sytuacji politycznej jest stale wspierana przez największe polskie media. Gdy jednak zapytamy przeciętnego widza o to, czym w istocie zajmuje się Fundacja Batorego, to w przeciwieństwie do dwóch wcześniej wymienionych fundacji (WOŚP – kupuje sprzęt medyczny, Fundacja Helińska- prawami człowieka) – z Fundacją Batorego może mieć kłopot. Jedyną aktywną medialnie twarzą Fundacji Batorego jest Aleksander Smolar – postać, która w mediach chętnie komentuje zjawiska polityczne, próbując objaśniać, na czym polegają społeczno-polityczne mechanizmy.

Fundacja im. Stefana Batorego – tak brzmi pełna nazwa podmiotu, który sfinansował George Soros. Oficjalnie celem Fundacji jest „popieranie wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego, a zwłaszcza działalności społecznej, informacyjnej, kulturalnej, naukowej i oświatowej na rzecz rozwoju rynku i demokracji w Polsce oraz zbliżenia narodów i państw Europy Środkowej i Wschodniej”.

Soros: Polska władza z modlitewnikiem

Gdy przypomnimy sobie niedawny wywiad Sorosa podczas Światowego Forum Ekonomicznego, zauważymy, że jest on doskonale zorientowany w sprawach polskich. Soros mówił o tym, że w Polska „narusza prawa UE”, „funkcjonuje w oparciu o modlitewnik”, że polskie społeczeństwo „dokonując wybory nowej władzy popełniło błąd”. Mówił także o tym, że obecna polska władza jest „nielojalna i antyeuropejska”. Wspomniał również o „społecznym oporze wobec obecnej władzy” twierdząc, że ma nadzieję, że ten „opór odniesie sukces”.

George Soros na temat Polski:

Stąd już tylko krok do tego, aby odnaleźć te zjawiska społeczne i polityczne obecne w Polsce, które odpowiadają słowom Sorosa. Są jakby realizacją omawianego przez Sorosa scenariusza.

Solidne wsparcie dla fundacji

Fundacja im. Stefana Batorego powstała w 1987 w Nowym Jorku. Jej fundatorem jest George Soros. Na początku była finansowana głównie poprzez Open Society Institute (prywatna fundacja założona przez George’a Sorosa) i Ford Foundation. Fundacja Batorego funkcjonowała także dzięki anonimowym darczyńcom, którzy przekazali jej akcje spółki Agora S.A.

Obecnie struktura finansowania fundacji jest nieco inna niż pierwotnie i główny ciężar jej finansowania przejęły podmioty związane z Unią Europejską np. Biuro Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego działające w Brukseli.

Wśród istotnych podmiotów wspierających Fundację Batorego na przestrzeni lat znalazły się m.in.:

  • Agora S.A.,
  • Fundacja Agory,
  • Agora Holding Sp. z o.o.,
  • Grupa Pracuj S.A.,
  • Bank światowy Warszawa
  • Deutsche Bank Polska S.A.,
  • Commercial Union Polska sp. z o.o.,
  • Unia Europejska,
  • Nestlé Polska,
  • Axel Springer Polska,
  • Bank Handlowy
  • i inne.

Ciekawostką jest to, że fundację wspiera także Fundusz na rzecz Fundacji Batorego działający w Waszyngtonie…

W 2014 roku łączna suma darowizn dla fundacji przekroczyła 60 mln zł.

Politycy w radzie

Wśród członków zarządu fundacji są m.in. Aleksander Smolar, Klaus Bachmann, Nathalie Bolgert, Mirosław Czech, Irena Herbst, Szymon Gutkowski, Karolina Wigura, Andrzej Ziabicki.

Bardzo ciekawie wygląda skład Rady Fundacji, w którym znaleźli się m.in. politycy i byli politycy.
Przewodniczącym rady jest Marcin Król.

Pozostali członkowie Rady Fundacji:

  • Jan Krzysztof Bielecki – były premier RP, jeden z założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego, był członekiem Unii Wolności, 9 marca 2010 został powołany przez premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.
  • Bogdan Borusewicz  – były Marszałek Senatu RP, 2013 objął funkcję wiceprzewodniczącego PO
  • Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, została członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010 oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.
  • Olga Krzyżanowska – polityk, posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji, senator V kadencji. Była członkinią komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015.
  • Helena Łuczywo – współzałożycielka Gazety Wyborczej
  • Andrzej Olechowski – jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej, były minister finansów oraz były minister spraw zagranicznych.
  • Andrzej Rapaczyński – wykładowca amerykańskiego prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Uczeń i wieloletni przyjaciel Leszka Kołakowskiego. Doradca rządu Polski i Federacji Rosyjskiej przy tworzeniu projektów konstytucji i prywatyzacji. Mąż Wandy Rapaczyńskiej.
  • Henryk Woźniakowski – wydawca, brat Róży Thun – europarlamentarzystki Platformy Obywatelskiej.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Katarzyna pisze:

    Ten kto otrzymal pieniadze z tej fundacji jest zdrajca polskiego narodu.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika