Drugie expose premiera Donalda Tuska: „Będzie rewolucja”
Donald Tusk wygłosił „drugie expose”. Bezpieczeństwo, ochrona rodziny i rewolucja na rzecz dzietności – o tym m.in. mówił premier. Czego jeszcze dotyczyło wystąpienie?
– Chcę wziąć odpowiedzialność za sprawy kraju. Potrzeba nam tylko większości sejmowej. Potrzebujemy potwierdzenia naszego mandatu – mówił na wstępie Donald Tusk.
Tzw. drugie expose premiera, to koncepcja nie mający swojego precedensu w najnowszej, polskiej historii politycznej.
Czego dowiedzieliśmy się od Donalda Tuska?
Na początku dowiedzieliśmy się, jak dużo rząd już uczynił, ale także o tym, że „nie wszystko było perfekcyjne”.
– Zawodzi komunikacja, musimy regularnie informować społeczeństwo o naszych działaniach – mówił premier.
Dziwić może nieco to stwierdzenie, bo jak wiemy, rząd Tuska jest wyjątkowo sprawny propagandowo i komunikacyjnie.
Bezpieczeństwo dla Polaków
Bezpieczeństwo dla Polaków – to zasadniczy element całego wystąpienia. Wokół tego hasła większość tekstu się skupiała.
– Będziemy pracować nad wydobywaniem gazu łupkowego. Szukamy także środków, procedur przetargowych na to, aby rozwijać sieć dróg i autostrad, który po Euro 2012 dostał zadyszki – mówił Tusk. Następnie pojawiło się kilka przykładów dróg, które mają powstać lub być modernizowane.
Tusk, jak stwierdził, chce także kupić nowy tabor dla PKP w 2013 roku.
Bezpieczeństwo to także rozwój przemysłu zbrojeniowego. – Będziemy budować. To także nowe miejsca pracy – mówił premier. – Współpraca z USA i NATO w kontekście obrony przeciwrakietowej – to również, wg premiera sposób budowania bezpieczeństwa.
W tej części padło także słów kilka o policji. „Standaryzacja pracy komend i komisariatów”.
– Chcemy ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie w tych trudnych czasach – powiedział Tusk. – Dziś nie ma już czasu na kontrowersje. Trzeba robić wszystko, żeby miejsc pracy w Polsce nie ubywało.
Bezpieczeństwo dla rodziny
Bezpieczeństwo dla rodziny – tu padło hasło rewolucja na rzecz dzietności. – Miejsca w przedszkolach i żłobkach dla wszystkich dzieci – m.in. poprzez dofinansowanie samorządów. Zwiększymy finansowanie żłobków o 50 mln i o 320 mln przedszkoli – mówił Donald Tusk.
– Jesteśmy bliscy pewności, że w 2015 problem opieki nad dzieckiem powinniśmy skutecznie rozwiązać – powiedział premier.
Co z umowami o dzieło i umowami zlecenie?
– Chcę powiedzieć, że z mojego punktu widzenia, czas w którym Polacy każdego dnia troszczą się o to, aby utrzymać miejsca pracy, to nie jest czas, aby podrażać koszty pracy – mówił Tusk.
Z wystąpienia premiera wynika, że obecnie nie będzie zmian w przepisach dotyczących umów o dzieło i zlecenie.
Szpetne oblicze historii
– Moja wizja składa się z małych marzeń – mówił podsumowując wystąpienie. – Z nich tworzy się największa wizja, największa idea. Obecny czas musimy wykorzystać, bo kiedyś może być zupełnie inaczej, o wiele trudniej. Historia znów może nam pokazać swoje szpetne oblicze.
– Będziemy każdego dnia starać się odzyskiwać wasze zaufanie.