Dziś Narodowe Święto Niepodległości | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.11.2013

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – jeden z najważniejszych dni dla każdego Polaka. 11 Listopada 1918 roku, po 123 latach, jako kraj odzyskaliśmy niepodległość.

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

11 Listopada to jedna z tych dat, która wszystkim powinna przypominać o tym, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami! Powinna przypominać o tym, że jako zawsze byliśmy odważni i niepokorni a wolność była dla nas jedną z najważniejszych wartości. Cieszmy się zatem, radujmy się i świętujmy!

Niepodległy byt państwowy

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to nasze święto państwowe dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość – jak ogłoszono w preambule ustawy z 15 lutego 1989 roku.

Podpisał ją zastępca Przewodniczącego Rady Państwa – Barcikowski. Oczywiście Święto Niepodległości ustanowione zostało wcześniej, bo obchodzono je uroczyście od roku 1920. Towarzyszyły mu uroczyste defilady oraz msze święte w intencji ojczyzny, a także uroczystości państwowe. Rangę święta państwowego nadano temu dniu dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku.
Warto może w tym miejscu przypomnieć jej pierwszy artykuł:

Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości.

Przypomnijmy sobie pokrótce najważniejsze fakty historyczne, które do tego doprowadziły. Po 123 lata od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Najpierw jednak 5 listopada 1916 roku wydano akt gwarantujący powstanie Królestwa Polskiego w bliżej nieokreślonych jeszcze granicach, potem 14 stycznia 1917 roku rozpoczęła działalność Tymczasowa Rada Stanu, co oznaczało już formalne zaistnienie Królestwa Polskiego. Od niej obowiązki przejęła Rada Regencyjna 12 września 1917 roku, która 7 października 1918 roku ogłosiła niepodległość Polski. to 11 listopada 1918 roku przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który został mianowany Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a sama rozwiązała się 14 listopada 1918 r. Piłsudski wskutek pertraktacji z Centralną Radą Żołnierską doprowadził do wycofania wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego, z kolei 15 listopada 1918 roku zmienił nazwę Królestwa Polskiego na Republikę Polską, a sam 22 listopada tego rok objął urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa.

Zenon Lica

11 Listopada i komentarze „mądrych inaczej”

Zbliżało się, zbliżało, aż nadeszło. I znów Polska ma problem. Przynajmniej tak to wynika z komentarzy i „mądrych inaczej” wypowiedzi naszych polityków. Sami nie wiedzą, czego chcą. Czy to dobrze, czy to źle? Dlaczego każdy chce świętować osobno? Zapewniam, że gdyby z jakichkolwiek powodów doszło do wspólnych, ogólnopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, to dla naszych polityków byłby to także problem. W dodatku w sytuacji, gdy w tym samym dniu rozpocząć ma się Szczyt Klimatyczny.

A ja się cieszę, że jest wśród nas tylu chętnych do świętowania. Mniej ważne jest dla mnie, kto z kim, a ewentualnie przeciw komu. Wydaje się, że po raz pierwszy gdzieś od 1980 roku jest tak wielka grupa Polaków, którzy chcą uczcić nasze narodowe święto. Po raz pierwszy od trzydziestu trzech lat idea uczczenia 11 Listopada jednoczy Polaków. A że każdy z nich chce świętować w innym towarzystwie?

Dopóki swoim świętowaniem nie będzie przeszkadzał innym, niech świętuje. Bo, wbrew różnym, znów użyję tego określenia, „mądrym inaczej” politykom, ma do tego prawo. Niech więc się raduje, niech czci, niech świętuje. Póki może i ma co.

Xawery Lopiński

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika