Dziś rozpoczyna się mundial w Brazylii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.06.2014

Dziś rozpoczyna się mundial w Brazylii

Dzisiaj, 2 czerwca, rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Gospodarze, czyli Brazylia, zmierzą się z Chorwacją w meczu otwarcia. Rozgrywki potrwają do 13 lipca. Do rywalizacji przystąpią 32 drużyny narodowe z pięciu konfederacji podzielone na osiem grup (A-H) po cztery zespoły. Do kolejnej fazy awansują tylko dwie najlepsze reprezentacje z każdej grupy. Wszystkie spotkanie odbędą się na dwunastu stadionach. Oficjalna piłka mundialu nosi nazwę Brazuca i została wyprodukowana przez firmę sportową Adidas.

BrazucaMŚ2014

Brazuca R1; oficjalna piłka MŚ w Brazylii 2014 (źródło zdj.: wikipedia.org)

Niestety, na tegorocznych Mistrzostwach Świata zabraknie Polski. Nasi rodacy ostatni raz wystąpili w tym turnieju w 2006 roku (w Niemczech), czyli osiem lat temu. Wcześniej Biało-Czerwonym udało się zakwalifikować do tej elitarnej imprezy cztery lata wcześniej. W obu przypadkach nie zdołali awansować z grupy. Warto pamiętać, że od 1986 do 2002 roku Polacy byli nieobecni na trzech mundialach.

Brazylia organizuje Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej po raz drugi w historii. Przedtem Kraj Kawy był gospodarzem w 1950 roku.

Tegoroczny mundial odbędzie się na dwunastu obiektach, na których zostaną rozegrane 64 mecze. Siedem z nich powstało specjalnie na te rozgrywki. Pozostałe pięć zmodernizowano. Oto miejscowości, gdzie mieszczą się wszystkie stadiony: de Janeiro, Brasilia, Sao Paulo, Fortaleza, Belo Horizonte, Porto Alegre, Salvador, Recife, Cuiaba, Manaus, Natal, Kurytyba.

Premie

(źródło: wikipedia.org)

Łączna kwota przeznaczona na nagrody, oficjalnie podana przez FIFA, wynosi 576 milionów dolarów. To o 37% więcej niż na poprzednich MŚ. Przed rozpoczęciem turnieju każdy z 32 uczestników otrzymał ,5 miliona dolarów na pokrycie kosztów dotyczących przygotowań. Poniżej podział premii dla uczestników:

  • 8 mln $ R1; dla każdej drużyny, która nie awansuje z grupy (16 drużyn)
  • 9 mln $ R1; dla każdej drużyny, która przegra w meczu 1/8 (8)
  • 4 mln $ – dla każdej drużyny, która przegra w ćwierćfinale (4)
  • 20 mln $ R1; drużyna, która zajęła 4 miejsce
  • 22 mln $ R1; drużyna, która zajęła 3 miejsce
  • 25 mln $ R1; finalista
  • 35 mln $ – zwycięzca

Dokładny terminarz, grupy, miejsca rozgrywania spotkań, godziny i transmisje poszczególnych meczów w polskiej telewizji dostępne są na stronie: http://www.world-cup.com.pl/2014/terminarz.php

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika