Europejski Trybunał Sprawiedliwości: "Polska dała przyzwolenie CIA na tortury" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.07.2014

Europejski Trybunał Sprawiedliwości: „Polska dała przyzwolenie CIA na tortury”

Według Europejskiego w Strasburgu Polska – dając przyzwolenie CIA na więzienie podejrzanych o terroryzm – naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Trybunał stwierdził także, że nasz kraj nie prowadzi skutecznego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Starych Kiejkutach.

stare_kiejkuty-1

Baza polskiego wywiadu w miejscowości Stare Kiejkuty na Mazurach. To tu Amerykanie mieli torturować więźniów.

Wyrok Europejskiego w Strasburgu jest jednomyślny, ale nie jest prawomocny. Według niego została zobowiązana do zapłaty odszkodowań Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu w wysokości odpowiednio 130 tys. euro i 100 tys. euro. Podejrzani o terroryzm obecnie przebywają w amerykańskim więzieniu Guantanamo na Kubie.

Skarżący twierdzą, że w latach 2002-2003 byli przetrzymywani w bazie polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach, tam mieli być torturowani przez przedstawicieli amerykańskich służb specjalnych.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>