Gdynia: Dzielnica Działki Leśne odcięta od świata | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.10.2015

Gdynia: Dzielnica Działki Leśne odcięta od świata

Mieszkańcy Gdyni skarzą się na opieszałość prezydenta Wojciech Szczurka. Szczególnym problemem jest uwięzienie mieszkańców dzielnicy Działek Leśnych.

gdynia_dzialki_lesne

Gdynia, dzielnica Działki Leśne.

W tej sprawie mieszkańcy pisali do organizacji analizującej przeszkody dla osób niepełnosprawnych w dzielnicach Gdyni. Problemem jest odcięcie od świata całej dzielnicy – jedyne dostępne połączeniem ze Śródmieściem jest na Wzgórzu św. Maksymiliana. Inny problem stanowi dworzec PKP, który przeszedł generalny remont, na perony są windy, jest pochylnia przy wyjściu w stronę ul.10 lutego… tylko na Działki Leśne osoba niepełnosprawna lub starsza może wyjść pod warunkiem, że pokona 6 schodów! Dojście z ul. Warszawskiej np. do pogotowia przy ul. Żwirki i Wigury to też ogromne wyzwanie. Dla mniej wysportowanych – dwa tunele – w sumie 8 schodów, a mogłyby być pochylnie lub windy, albo po prostu przejście ze światłami przez ul. Śląską, bez schodzenia do podziemi.

Koniecznym jest przeprowadzenie kolejnej dużej inwestycji, tym razem w pobliżu ulic Śląskiej, Podjazd i 10 Lutego w celu umożliwienia mieszkańcom swobodnego poruszania się. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim oraz osoby starsze i chorujące na inne schorzenia ruchowe, nie mają możliwości przejścia z ulicy Śląskiej do centrum miasta przez ulicę Podjazd. Przejechać nie da się również rowerem.

Mieszkańcy zwracają uwagę na następujące problemy:

  • Przejechać i przejść z ulicy Śląskiej do Centrum Miasta przez ulice Podjazd – nie ma jak.
  • Ulica Podjazd, nie jest przystosowana do użytku przez osoby niepełnosprawne (poruszające się na wózku), wózki z dziećmi i rowery nie przejadą.
  • Brak chodnika wzdłuż ulicy Podjazd.

Są dwa możliwie sposoby rozwiązania tego problemu:

  1. Poszerzenie chodnika wzdłuż ulicy Podjazd prowadzącej do ulicy 10 Lutego. Wydaje się, że to rozwiązanie jest najprostsze i najtańsze w realizacji. Należy jednak zauważyć, iż trzeba by zwęzić ulicę Podjazd w celu poszerzenia chodnika.
  2. Budowa tunelu pod Śródmieściem (ulica Śląska i 10 Lutego).

Wybudowanie nowoczesnego tunelu to niewątpliwie duże wyzwanie dla prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Nie ulega wątpliwości, że koszt tej inwestycji byłby bardzo duży. Znając jednak możliwości, jakie dają środki unijne, ta inwestycja byłaby możliwa.

W lutym tego roku Beata Zwara – Pełnomocnik Prezydenta Gdyni do spraw Osób Niepełnosprawnych, podjęła konsultacje z architektem w celu ustalenia najlepszego rozwiązania tego poważnego problemu.

Jak wynika z informacji Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, miasto ma niepełny projekt modernizacji tego odcinka, jednak wariant poszerzenia chodnika na ulicy Podjazd jest wciąż realny.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni zwrócił się do Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta Gdyni z prośbą o uwzględnienie w projekcie ścieżek rowerowych. Do dnia 26.09.2015 urząd nie podjął żadnych realnych działań dotyczących rozwiązania problemu.

na Prezydenta Miasta Gdyni przesłane zostały do: Wojewody Pomorskiego, Sejmiku Województwa Pomorskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie czekają one na rozpoznanie i konkretne działania władz miasta i wojewody.

Wydaje się, że interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich jest uzasadniona w tej sprawie, gdyż łamane są swobody obywatelskie poprzez brak możliwości przejścia z jednej ulicy na drogą.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Kit pisze:

    Do naprawy. Oby nie zapomnieli o tym.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika