Jak być szczęśliwym? Jest recepta! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.09.2013

Jak być szczęśliwym? Jest recepta!

Prof. Tedd Kashdan, psycholog z Centrum Świadomości i Transformacji w Uniwersytecie George Mason w USA, rozszyfrował, z czego składa się to tajemnicze uczucie, do którego wszyscy dążymy, a które jest sprzedawane pod przykrywką różnych produktów: od tych, które działają na umysł do tych materialnych, których ludziom ciągle mało, o czym można długo i namiętnie snuć filozoficzne opowieści przy butelce czerwonego wytrawnego wina… – czytamy w Komsomolskiej Prawdzie.

Jak być szczęśliwym? Jest recepta!

Good Formula – to nazwa równania szczęścia. Wywiódł je profesor Tedd Kashdan, który wyliczył sześć najważniejszych składników, bez których żaden człowiek nie czuje się szczęśliwy.

Uczony przedstawił je w postaci wzoru, co na pewno jest interesującą formą: Psychologia wyrażona matematyką.

Oto składniki szczęścia: żyć tu i teraz – M, mieć żywe zainteresowanie dla świata i ludzi – C, ulubiona praca – L, opieka nad innymi – T, wartość związku – N, akceptacja swojego ciała – B.

Równanie szczęścia wg Kashdana wygląda tak: (MX16 + CX1 + LX2) + (TX5 + NX2 + Bx33)

prof. Tedd Kashdan

prof. Tedd Kashdan

– Nie istnieje gotowy przepis, jak czuć się dobrze – stwierdza naukowiec – Ale oczywiście, jeśli wziąć te sześć elementów w odpowiedniej dawce i realizować je w swoim życiu – to z pewnością człowiek będzie zadowolony i szczęśliwy.

Psycholog nie mówi, w jaki sposób rozbudzić zainteresowanie światem, jeśli go nie ma… Albo jak pokochać swoje ciało, jeśli nie dba się o nie. W ogóle, to równanie to tylko stwierdzenie faktu, parametry te automatycznie występują harmonijnie wśród szczęśliwych ludzi. Sztucznie bardzo trudno pobudzić i wykształcić je. Ale można, jeśli naprawdę się chce.

Co oznacza każdy składnik formuły SZCZĘŚCIA?

  • M – doceniaj dźwięki, zapachy i piękno otaczającego świata, aby żyć w harmonii we współczesnym świecie i radzić sobie z jego problemami.
  • C – ciekawość życia – pragnienie, aby wiedzieć wszystko, wszystko zobaczyć, wszystkiego dotknąć, porozmawiać z interesującymi ludźmi.
  • L – zajmowanie się tym, co kochasz, co sprawia Ci przyjemność, co podnieca i napełnia dumą, wywołuje pozytywne emocje, nowe spotkania z ciekawymi ludźmi.
  • T – mówienie ludziom miłych komplementów, pomoc, umiejętność słuchania innych.
  • N – wyrażają miłość, dbanie o dobre relacje z partnerem i członkami rodziny, nie pozwalaj sobie na przypadkową kłótnię, a jeśli jest – gaś ją w miarę możliwości.
  • B – pielęgnacja ciała to nie tylko siłownia, pływanie, ale także zdrowa dieta, medyczne badania na czas i tak dalej.

Zauważyliście, że w tej formule nie ma składnika: pieniądze. Co sądzicie na ten temat? Czy Wasze pojęcie szczęścia mieści się w formule obliczonej przez naukowca?

Tłumaczenie z oryginału: Zenon Lica

komsomolskajahttp://my.kp.ru/article/view.do?id=t30543

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika