Jasieniewo – jedno z najtajniejszych miejsc na świecie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.11.2016

Jasieniewo – jedno z najtajniejszych miejsc na świecie

To jedno z najważniejszych i najtajniejszych miejsc na świecie. To tu przygotowywane są operacje, których skutki mają wpływ na losy świata. Podmoskiewskie Jasieniewo, czyli siedziba Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej.

jaseniewo

Rosyjski wywiad od dawna oceniany jest jako jeden z najlepszych i najsprawniejszych na świecie. W czołówce jest także wywiad brytyjski R1; MI6 oraz amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza czyli CIA. Różnica jednak jest taka, że Rosjanie mają za sobą znacznie dłuższą tradycję funkcjonowania, co w przypadku tajnych służb jest niezwykle istotne. Za początek rosyjskich służb specjalnych, o kształcie i metodzie działania bardzo podobnym do dzisiejszego, należy uznać początek XX wieku.

Podmoskiewska dzielnica Jasieniewo jest praktycznie całkowicie zamknięta i odizolowana od świata. Choć w sąsiedztwie znajduje się trasa przelotowa, a do Jasieniewa prowadzi kilka niezależnych tras, w tym jedna duża dwujezdniowa droga – kierowca za każdym razem, w pewnym momencie napotka na szlaban i budkę strażniczą, gdzie dowie się, że dalej nie pojedzie.

Zamknięty obszar to małe miasteczko, w którym poza bardzo nowoczesną i rozbudowaną infrastrukturą znajdują się obiekty sportowe – w tym boiska do tenisa, piłki nożnej, koszykówki. Są także budynki mieszkalne, parkingi. Ścisłe centrum wywiadu rosyjskiego znajduje się jednak za kolejnym, szczelnym murowanym ogrodzeniem. Tu może się poruszać już tylko ścisła elita rosyjskich specsłużb i to jedynie wyznaczonymi wcześniej trasami. Zasada jest jedna – oficer wywiadu może wiedzieć tylko tyle, ile jest mu niezbędne do wykonania konkretnego zadania. Jeśli zaczyna interesować się innymi zagadnieniami – może mieć bardzo poważne kłopoty.

jaseniewo4

Wszystkie drogi dojazdu do Jasieniewa są w pełni kontrolowane.

jaseniewo5

Do Jasieniewa nie dojedzie nikt przypadkowy.

jaseniewo3

Szlaban i budka strażnicza R1; każda z dróg dojazdu do dzielnicy, w której siedzibę ma rosyjski wywiad tak się kończy.

Ścisłe centrum Jaseniewa – to tu znajduje się kompleks supernowoczesny budynków, w których pracują rosyjscy specjaliści od szpiegowania, stratedzy i analitycy. Tu także spływają tajne informacje z całego świata i tu podejmowane są kluczowe decyzje, mające często wpływ na gospodarkę, politykę, finanse wielu krajów. Tu znajdują się archiwa, których świat nigdy nie ujrzy, zawierające tajemnice wszystkich tajnych operacji wywiadowczych, które kiedykolwiek i gdziekolwiek przeprowadzał Związek Radziecki a później Rosja.

jaseniewo2

Kompleks jest rozbudowywany o kolejny duży budynek. (fot. Google Street View)

Co ważne – Rosja w dalszym ciągu stawia na rozwój swoich służb wywiadowczych. Najnowsze zdjęcia satelitarne z obszaru Jasieniewa pokazują, że rosyjski wywiad rozbudowuje swoją infrastrukturę. Właśnie stawiany jest kolejny duży budynek na terenie tajnego kompleksu.

Szef Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosjskiej, mając dostęp do najtajniejszych informacji, kierując szpiegami i tajnymi agentami rozlokowanymi na terenie całego świata (w tym w rządach i parlamentach obcych państw) ma ogromna władzę i jest jednocześnie bez wątpienia jednym z najpotężniejszych ludzi na świecie. Przez ostatnie 9 lat szefem rosyjskiego SWZ był Michaił Fradkow. W październiku 206 roku na tym stanowisku nastąpiła zmiana, Fradkowa zastąpił Siergiej Naryszkin.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>