Jezus Chrystus miał żonę?! Watykan dementuje | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.04.2014

Jezus Chrystus miał żonę?! Watykan dementuje

Czy Chrystus mógł być żonaty? W 2012 roku w mediach ukazały się pierwsze badania dotyczące stanu cywilnego Pana Jezusa, czego dowodem ma być fragment koptyjskiego papirusu. Ostatnio światło dziennie ujrzały kolejne analizy dotyczące Syna Bożego i Jego domniemanej żony.

Papiruskoptyjski

Wyblakły fragment papirusu, znany jako „Ewangelia żony Jezusa”, który został uznany przez Watykan za oszustwo, to prawdopodobnie starożytny dokument, a nie nowoczesne fałszerstwo, jak twierdzą naukowcy.

Mały kawałek papirusu o pomiarze 4 na 8 cm spotkał się z dużą kontrowersją, ponieważ jest zawarty w nim następujący fragment: „ rzekł do nich: Moja żona…” – zdanie nigdy wcześniej niewidziane w żadnym piśmie.

Na fragmencie, który pojawił się w 2012 roku, były także słowa: „Ona będzie mogła zostać moim uczniem”.

Nigdy przedtem nie było mowy w ewangelii, jakoby miał kobietę wśród swoich uczniów, dlatego też wywołało to debatę w niektórych kościołach nad tym, czy kobiety powinny mieć prawo być kapłanem (kapłanką).

Powyższy urywek [na zdj.] został przeanalizowany tym razem przez ekspertów uniwersytetów Columbia (Nowy Jork) i Harvarda (Newtown) oraz Instytut Technologii w Massachusetts. Doszli oni do wniosku, że skład węgla w papirusie i użyty do niego atrament datuje się na okres między szóstym a dziewiątym wiekiem. Dwa lata temu tekst ten dla wielu był nieautentyczny, więc podjęto dodatkowe testy. Najnowsze wyniki badań skądinąd nie dowodzą, że miał żonę bądź uczennice.

Według naukowców ów fragment jest prawdopodobnie częścią starożytnego manuskryptu, aniżeli falsyfikatem. Oto, co powiedzieli: „W czasach wczesnego chrześcijaństwa trwały dyskusje na temat tego, czy lepiej byłoby dla kapłanów pozostać w celibacie, czy ożenić się i mieć dzieci”.

Poza tym tenże fragment jest zbyt mały, by jednoznacznie stwierdzić, kto mógł go napisać, czytać bądź kto go rozpowszechnił. Możemy jedynie sądzić, że było to dzieło chrześcijan.

Historyczka Karen L. King z Harvard Divinity School, która zajmuje się m.in. kwestiami związanymi z tym papirusem, powiedziała w niedawnym wywiadzie: „Wzięłam na poważnie wszelkie komentarze szerokiego grona osób uważających, że papirus może być podrobiony. Kiedy masz wszystkie dowody wskazujące jednoznacznie o czymś, to i tak nie masz całkowitej pewności, ponieważ historia nie jest nauką, w której ma się 100% pewność”.

Źródło: Sky News

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. […] by się na ten temat nierozerwalności związku wypowiadać, a tym bardziej o tym nauczać? Nie miał raczej żony, a w związkach jeśli już był, to zdaje się mocno nieobowiązujących, żeby nie powiedzieć […]

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>