Kobiety do wojska. Tym razem do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.09.2013

Kobiety do wojska. Tym razem do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej

W dniach 2. i 3. września br. 250 ochotników przekroczyło bramę Centrum Marynarki Wojennej, aby w ramach ostatniego naboru w tym roku odbyć służbę przygotowawczą do NSR. Wśród ochotników nie brak płci pięknej, co trzecia osoba jest kobietą, tym samym pada rekord zainteresowania służbą wojskową przez panie.

Służba przygotowawcza do NSR. (Fot. CSMW)

250 elewów rozpoczęło czteromiesięczne szkolenie, przygotowujące do pełnienia służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. W całej grupie znalazło się 85 kobiet, które podjęły wyzwanie służby wojskowej i stanowią przeszło 30% wszystkich ochotników. Jest to rekord w dotychczasowej pragmatyce naboru do Centrum Marynarki Wojennej. Wszyscy ochotnicy zostali zgrupowani w dwóch kompaniach Ośrodka Szkolenia Podstawowego i Specjalistycznego, na których spędzą najbliższe cztery miesiące podczas intensywnego szkolenia podstawowego i specjalistycznego. 4 września komendant CSMW kmdr Zenon Juchniewicz wręczył broń elewom na uroczystym apelu.


(Służba przygotowawcza do NSR. Fot. CSMW)

Pierwszym etapem pobytu kandydatów do służby w NSR będzie trzymiesięczne szkolenie podstawowe. W tym czasie marynarze otrzymają niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przedmiotów ogólnowojskowych. 27 września, złożą uroczystą przysięgę wojskową. Pierwszy etap zakończy się egzaminem, po którym elewi przystąpią do szkolenia specjalistycznego w 20 specjalnościach wojskowych m.in. z zakresu obsługi stacji radiolokacyjnych, armaty przeciwlotniczej, urządzeń sygnalizacyjnych, urządzeń hydroakustycznych, elektrotechnicznych i nawigacyjnych, silników spalinowych, sprzętu do likwidacji skażeń, radiostacji małej mocy, czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych. Po zakończeniu szkolenia zasilą Marynarkę Wojenną i Wojska Lądowe.

W chwili obecnej, ukończenie tej formy służby wojskowej daje również szansę ubiegania się o przyjęcie do korpusu szeregowych zawodowych.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika