Kolejna udana akcja ratunkowa Marynarki Wojennej. Śmigłowiec "Anakonda" w akcji | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.04.2013

Kolejna udana akcja ratunkowa Marynarki Wojennej. Uratowano estońskiego szypra

62-letni szyper estońskiego kutra rybackiego, u którego wystąpił udar mózgu, został dzisiaj (niedziela, 28 kwietnia) podjęty przez załogę śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej „Anakonda” i przetransportowany do Gdyni. Akcję przeprowadzono 25 mil morskich na północ od Rozewia.

Marynarka Wojenna

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały dzisiaj (niedziela, 28 kwietnia) zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy na Bałtyku potrzebuje 62-letni szyper kutra rybackiego Mars-2 (pod banderą Estonii). Ze wstępnych informacji przekazanych w kanale ratowniczym wynikało, że wystąpiły u niego objawy zawału serca. Potrzebna była natychmiastowa interwencja służb ratowniczych, aby estoński rybak jak najszybciej trafił do szpitala. Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec Marynarki Wojennej „Anakonda”. Jednocześnie MRCK Gdynia skierowało w rejon akcji jednostkę pływającą „Bryza” z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

Śmigłowiec wystartował o godzinie 10:53 z lotniska Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. 17 minutach lotu osiągnął rejon akcji. Załoga „Anakondy” w asyście jednostki MSPiR „Bryza” przystąpiła do operacji podjęcia chorego na pokład śmigłowca. Po szypra zszedł ratownik z załogi śmigłowca. Podjęcie na pokład nastąpiło o godzinie 11:16. W drodze na ląd lekarz pokładowy udzielił choremu pierwszej pomocy medycznej. Podczas lotu przeprowadził wstępną diagnozę medyczną, z której wynikało, że nie był to zawał serca lecz udar mózgu.

O godzinie 11:41 śmigłowiec „Anakonda” wylądował na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach, gdzie na chorego czekała karetka pogotowia. Szyper w stanie średniociężkim został przekazany obsadzie karetki i przewieziony do szpitala w Gdyni.

Skład załogi śmigłowca MW „Anakonda”:

  • kpt. mar. pil. Adam SOŁOPA (dowódca załogi)
  • kpt. mar. pil. ABŁAŻEWICZ (II pilot)
  • kpt. mar. lek. Tomasz SIKORA (lekarz pokładowy)
  • chor. mar. Krzysztof BILECKI (ratownik pokładowy)
  • st. chor. mar. Paweł STEFAŃSKI (technik pokładowy)

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 529 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 275 osobom.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>