Konieczne dodatki dla nauczycieli. „Znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 5.05.2022

Konieczne dodatki dla nauczycieli. „Znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji”

Wśród nauczycieli narasta frustracja i zniechęcenie do pracy. To wszystko w związku z wojną na Ukrainie i brakiem jakiejkolwiek pomocy ze strony resortu edukacji. Jeśli nie pojawią się konkretne decyzje – możemy mieć do czynienia z poważnym problemem.

Sukcesywnie, z każdym miesiącem coraz więcej ukraińskich dzieci zasila szeregi polskich przedszkoli i szkół – co w obecnej sytuacji dziwić nie może. Bardzo dziwi jednak postawa rządu, który stara się nie dostrzegać, tego wszystkiego, co z tym jest związane. A chodzi głównie o nieporównanie większy nakład pracy nałożony zarówno na dyrektorów, jak i nauczycieli. Niestety do tej pory resort edukacji nie przedstawił jakiejkolwiek propozycja rekompensaty dla nauczycieli za zdecydowanie większy nakład pracy. Wśród nauczycieli z każdym tygodniem narasta frustracja, a ukraińskich dzieci wciąż przybywa…

Od początku wojny na Ukrainie blisko dwa miliony Ukraińców przekroczyło polska granicę. Zdecydowana większość chce pozostać w naszym kraju – w miarę możliwości zaczynają organizować sobie życie, a ich dzieci trafiły do polskich przedszkoli i szkół. Z daleka wydaje się, że nie niesie to za sobą większych problemów, tymczasem z perspektywy nauczyciela wygląda to już zupełnie inaczej.

– Z ukraińskim dzieckiem praktycznie nie ma żadnej komunikacji – mówią nauczyciele. – W jaki sposób w tej sytuacji realizować program nauczania?

Szczególnie trudna sytuacja jest w polskich przedszkolach, gdzie dzieci są kompletnie zagubione, a nauczyciele zmuszeni zostali do opiekowania się nimi na zasadzie wręcz przesuwania, ustawiania, pokazywania palcem, co i tak często nie przynosi żadnego efektu. Ukraińskie dzieci, choćby właśnie z racji nieznajomości języka bardzo źle się aklimatyzują w rówieśniczym środowisku co powoduje, że nauczyciele muszą dołożyć ogrom pracy, żeby w ogóle móc pracować. A przecież program edukacyjny należy zrealizować.

– Jak pracować, gdy obecność nawet jednego dziecka, z którym nie można się porozumieć powoduje, że cała przedszkolna grupa właściwie całkowicie się rozprasza? Poza tym wśród dzieci mamy często widoczną niechęć do Ukraińców. Takie są dzieci – relacjonują nauczyciele. – Za chwile przyjdą do nas polscy rodzice z pretensjami, że program nie jest realizowany, że jest zła atmosfera itp., a my nic nie możemy z tym zrobić.

Nauczyciele dostali także mnóstwo nowych obowiązków. – Mamy naprawdę bardzo dużo dodatkowej pracy, a opieka nad dziećmi, z którymi nie ma kontaktu jest niezwykle wyczerpująca. Wie to tylko ten, kto kiedykolwiek widział, jak wygląda w przedszkolu – słyszymy od nauczycieli, którzy w zasadzie mówią w tej sprawie jednym głosem. – My oczywiście robimy wszystko, żeby ukraińskim dzieciom zapewnić maksimum komfortu i to się udaje, ale koszt jaki ponosimy, jest gigantyczny. Tymczasem nikt do tej pory nawet nie zająknął się o tym, że może warto byłoby wynagrodzić nasz wzmożony wysiłek. Podczas pandemii cały personel medyczny każdego miesiąca otrzymywał dwu lub trzykrotność wynagrodzenia. I to było zrozumiałe. Ale my dziś jesteśmy w równie trudnej sytuacji.

Nauczyciele, jeszcze nieoficjalnie, ale w większości już zaczynają domagać się finansowej rekompensaty za dodatkowe obowiązki. Podobnie jest z dyrektorami szkół i przedszkoli, na których spadł jeszcze większy, tym razem administracyjny obowiązek. Począwszy od banalnej wydawałoby się rzeczy jaką jest dokumentacja otrzymana w języku ukraińskim, którą trzeba przetłumaczyć, aż do umieszczenia ucznia w konkretnej klasie i zaproponowania mu jakiejkolwiek formy edukacji.

– Mamy mnóstwo dodatkowej pracy i to, co słyszę od moich nauczycieli, a dotyczy dodatków pieniężnych, jest w mojej ocenie całkowicie zrozumiałe – mówi dyrektor jednej z gdańskich podstawówek. – Tym bardziej, że jak tak dalej pójdzie, nauczyciele zaczną odchodzić z zawodu, o czym coraz częściej mówią. Wtedy będziemy mieli naprawdę wielki problem.

Wygląda na to, że konieczne będą szybkie decyzje ministra edukacji, które spowodują, że nauczyciele dostaną dodatki motywacyjne, przynajmniej w okresie przejściowym, czyli do momentu, gdy młodzi Ukraińcy nie dostosują się do polskich realiów. W przeciwnym razie szkołom i przedszkolom grozi zapaść.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika