Które liceum wybrać a które omijać? Ranking gdańskich liceów 2013. Najlepsze i najgorsze licea w Gdańsku | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.05.2013

Które liceum wybrać a które omijać? Najnowszy ranking gdańskich liceów 2013

Które liceum wybrać, a które lepiej omijać? Szkoły robią teraz wszystko, aby zachęcić do siebie kandydatów. Stąd deklarowana „wysoka zdawalność matur”, kampanie promocyjne, kolorowe foldery, wiszące banery i atrakcyjna rozrywka podczas tzw. dni otwartych szkoły. Nie dajmy się jednak zwieść sprytnym kampaniom reklamowym. Bierzmy pod uwagę faktyczne wyniki danej szkoły. A te są bardzo zróżnicowane i wcale nie jest łatwo do nich dotrzeć. Gazeta Bałtycka ujawnia całą prawdę o gdańskich liceach.

Najlepszym gdańskim liceum jest III LO. Popularna Topolówka wyprzedza V i VII LO. W czołówce są także II, I, XX i IX LO. Najgorzej wypadło XVII LO. Przed nim wśród najsłabszych szkół także: XXIII , XII, XXI, VI i VI LO. Przedstawiamy kolejny, tym razem maturalny ranking gdańskich ogólniaków.

Gdzie w Gdańsku najłatwiej zdać maturę? Ranking najlepszych i najgorszych liceów

Którą szkołę wybrać, a którą lepiej omijać? Które liceum da możliwości rozwoju i realizacji pasji, a które okaże się jedynie straconym czasem powodując frustrację i wielkie rozczarowanie? Przed takimi dylematami wkrótce staną uczniowie ostatnich klas gimnazjum. Wybór tym trudniejszy, że większość szkół, nawet tych najgorszych stara się pokazać w jak najlepszym świetle. My pomagamy podjąć właściwą decyzję wskazując najlepsze i najgorsze średnie.

Na podstawie wyników maturalnych

liceów stworzyliśmy w oparciu o dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku i wyniki egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2012 r. Niestety, ku naszemu wielkiemu zdziwieniu, OKE nie publikuje rankingowych zestawień szkół (za to tworzy i prezentuje bardzo wiele różnorodnych, w praktyce mało przydatnych uczniom i rodzicom opracowań i wyliczeń). Dlatego też przygotowaniem rankingu zajęła się nasza redakcja.

Przygotowując zestawienia, wzięliśmy pod uwagę procentowe wyniki egzaminu z języka polskiego (część ustną i pisemną) oraz z matematyki, wyliczając łącznie średnią procentową. Przeanalizowaliśmy wyniki 23 szkół publicznych w Gdańsku. Przy każdej szkole podajemy wyniki końcowe (średnią z dwóch przedmiotów maturalnych).

Najgorszy dyrektor – najwyższa pensja

O najgorszych liceach wg czasopisma Prespektywy pisaliśmy wcześniej: Najgorsze gdańskie licea. Sprawdź, czy twoja szkoła jest na czarnej liście O złym, niemotywującym systemie zarobków dyrektorów gdańskich szkół również już pisaliśmy: Dyrektorzy najgorszych gdańskich liceów mają się dobrze. Ile zarabiają? Okazało się wówczas, że słaby dyrektor potrafi zarobić dużo więcej niż ten, którego szkoła i uczniowie osiągają realne sukcesy.

W poprzednim rankingu, na „czarnej liście” najgorszych szkół znalazło się 10 placówek, które  zaznaczamy po to, aby łatwiej było porównać oba rankingi.

gdańskich liceów 2012:

 1. III LO ul. Topolowa 7 – 81,55 %
 2. V LO ul. Polanki 130 – 81,08 %
 3. VIII LO ul. Kartuska 128 – 79,25 %
 4. II LO ul. Pestalozziego 7/9 – 78,50 %
 5. I LO ul. Wały Piastowskie 6 – 77,40 %
 6. XX LO ul. Dobrowolskiego 6 – 75,85 %
 7. IX LO ul. Krzyżanowskiego 8 – 72,30 %
 8. XV LO ul. Pilotów 7 – 70,53 %
 9. XIX LO ul. Pestalozziego 11/13 – 69,45 %
 10. XXIV LO ul. Wodnika 57 – 67,05 %
 11. XVIII LO ul. Piramowicza 1/2 – 66,75 %
 12. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna ul. Gnilna 3 – 65,30 %
 13. XXII (ZSBA) ul. Powstańców Warszawskich 25 – 64,20 %
 14. XIV LO ul. Meissnera 9 – 63,43 %
 15. XIII LO ul. Reja 25 – 60,80 %
 16. VII LO ul. Chałubińskiego 13 – 60,75 %
 17. Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 2 ul. Kołobrzeska 77 – 59,53 % (wcześniej nie klasyfikowana)
 18. VI LO ul. Głęboka 11 – 59,25 %
 19. IV LO ul. Na Zaspę 31a – 51,20 %
 20. XXI LO ul. Kołobrzeska 77 – 50,80 % (wcześniej nie klasyfikowana)
 21. XII LO ul. Subisława 22 – 50,23 % (wcześniej nie klasyfikowana)
 22. XXIII LO ul. Krasickiego 10 – 34,88 % (wcześniej nie klasyfikowana)
 23. XVII LO ul. Sobieskiego 90 – 27,75 % (wcześniej nie klasyfikowana)

Zestawienie obydwu rankingów pokazuje jednoznacznie, które szkoły są dobre i osiągają wysokie wyniki zarówno na egzaminach maturalnych jak i na olimpiadach przedmiotowych. Warto brać je pod uwagę, ponieważ te wyniki ostatecznie decydują o dostaniu się ucznia na wymarzony kierunek studiów.

Zanim wybierzesz szkołę

Większość gdańskich szkół, nawet tych najsłabszych, chwali się wysokim odsetkiem zdawalności matur. Pamiętajmy jednak, że próg zdawalności to 30%, a taki wynik nie będzie przepustką na żadną publiczną uczelnię. W okresie rekrutacyjnym szkoły robią wszystko, aby zachęcić do siebie kandydatów, bo dzięki większej liczbie uczniów otrzymują większe pieniądze. Stąd obserwowane w szkołach kampanie promocyjne, kolorowe foldery, wiszące banery i atrakcyjna rozrywka podczas tzw. dni otwartych szkoły. Wybierając dla siebie szkołę, należy jednak przede wszystkim sugerować się faktycznymi wynikami jej absolwentów, a nie jedynie deklarowaną wysoką zdawalnością matur, bo ta jest w każdej szkole. – Odsetek uczniów, którzy przystąpili do matury i ją zdali jest wszędzie bardzo wysoka, bo maturę obecnie zdać jest bardzo łatwo – usłyszeliśmy w gdańskiej CKE. – Problem jednak w tym, aby zdać ją osiągając jak najwyższe wyniki. Tu już jest zdecydowanie gorzej. Nie wszystkie szkoły mogą pochwalić się zadowalającymi wynikami.

Wyróżnione szkoły

Na wyróżnienie zasługują XX LO oraz XV LO. Obie szkoły w poprzednim rankingu wypadły słabo, natomiast okazuje się, że wyniki maturalne mają dobre lub bardzo dobre. Dość dobrze wypadły także: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, XXII LO (ZSBA) oraz XIV LO.

Najgorsze gdańskie licea:

Te szkoły lepiej omijać. Biorąc pod uwagę oba zestawienia (ranking Prespektyw oraz CKE), lista najgorszych, gdańskich szkół średnich wygląda następująco:

 • XVII LO Gdańsk, ul. Sobieskiego 90
 • XXIII LO Gdańsk, ul. Krasickiego 10
 • XII LO Gdańsk, ul. Subisława 22
 • XXI LO Gdańsk, ul. Kołobrzeska 77
 • IV LO Gdańsk, ul. Na Zaspę 31a
 • VI LO Gdańsk, ul. Głęboka 11
 • Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 2 Gdańsk, ul. Kołobrzeska 77
 • VII LO Gdańsk, ul. Chałubińskiego 13
 • XIII LO Gdańsk, ul. Reja 25

Te szkoły proponujemy wybierać jedynie w sytuacji, gdy nie będziecie mieli żadnej innej możliwości, bo obiektywnie są one po prostu bardzo słabe.

Konieczna jest naprawa

Zwycięskim szkołom gratulujemy, natomiast do gdańskich urzędników, na czele z zastępcą prezydenta – Ewą Kamińską odpowiedzialną za funkcjonowanie szkół oraz do dyrektorów najsłabszych szkół apelujemy o wyciągnięcie wniosków z niepokojących sygnałów i podjęcie skutecznych działań naprawczych. To jest Wasz obowiązek! Wkrótce sprawdzimy, jak się z niego wywiązujecie.

Współpraca: X. Lopiński

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
 1. Dawid pisze:

  Nie każdy może zdać dobrze „nową maturę”. Wasz „ranking” jest tak idiotyczny, że szkoda go nawet komentować.
  „…Klucz to schematyczny, ustandaryzowany sposób oceniania prac, który narzuca korzystanie z wykutych na pamięć gotowych sformułowań. O tym, jak zły jest to system, dowiódł eksperyment, do którego „Dziennik” zaprosił w poniedziałek dwóch humanistów: profesora filozofii Marcina Króla oraz pisarza Antoniego Liberę. …”
  „…Maturalna porażka prof. Marcina Króla i kiepski wynik Antoniego Libery wystawiają systemowi matur jak najgorsze świadectwo. Wyniki testu są druzgocące – w maturach nie zdobywa się punktów za kreatywność, ale za trzymanie się szablonów …”
  Na końcu tego, pożal się boże, rankingu są np szkoły sportowe. Osiągnięcia sportowe, artystyczne oraz inne aktywności młodzieży nie podlegają polskiemu absurdalnemu systemowi egzaminacyjnemu. Wasz materiał na ten temat jest nieprofesjonalny, nierzetelny oraz uwłacza bardzo wielu ludziom, uczniom i nauczycielom. Lepiej byście sprawdzili jakie to szkoły i z jakimi wynikami kończyli nasi budowniczowie dróg, pasów startowych na pewnym lotnisku, politycy itd. Wtedy można by było stworzyć zupełnie inny ranking.
  zob: http://wiadomosci.wp.pl/kat,50316,title,Krol-i-Libera-oblali-mature,wid,9922817,wiadomosc.html?ticaid=11095e

 2. Rysiek z Klanu pisze:

  Które wybrac? to jest dobre pytanie. Najlepiej zadnego. Zawodu sie uczcie przynajmniej robota bedzie bo po takiej szkole to bedziecie najwyzej mieli robote jako grzebacz w smietnikach. Ale to juz wasz wybor. W sumie do kazdej roboty idzie sie przyzwyczaic

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika