Najstarsi mieszkańcy Ameryki dotarli do niej z Azji
Starożytni przodkowie rdzennych mieszkańców Ameryki pochodzą z Azji. Dotrali tam ponad 13 tys. lat temu, kiedy kontynenty były jeszcze połączone lądem. Teorię tę naukowcy amerykańscy potwierdzają badaniami najstarszego kompletnego szkieletu znalezionego na półkuli zachodniej. Szkielet młodej dziewczyny z epoki lodowcowej znaleźli siedem lat temu nurkowie w Meksyku. Teraz naukowcy opublikowali swoje badania w czasopiśmie Science.
Nurkowie nazwali znaleziony szkielet Maja, tak jak nazywała się w mitologii greckiej nimfa góry Kyllene w Arkadii, najstarsza z siedmiu Plejad. Życie młodej dziewczyny badanej przez naukowców zakończone zostało w głębokiej jaskini, do której być może 13 tys. lat temu udała się w poszukiwaniu wody i z której już nie wróciła. Później woda zalała jaskinię, w ten sposób zostały zakonserwowane szczątki najstarszego rezydenta paleontologii w Ameryce. Zatem ich odkrycie jest bardzo wartościowe.
Za pomocą testów DNA, pozyskanego z jej zębów mądrości, stwierdzono, że ta mierząca półtora metra dziewczyna linią genetyczną jest związana zarówno z mieszkańcami Azji, jak i rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Węższy kształt czaszki w porównaniu z amerykańskimi Indianami, nie przeszkadza zdaniem naukowców teorii o azjatyckim pochodzeniu. Późniejsze zmiany zaszły w wyniku ewolucji.
Naukowcy meksykańscy i amerykańscy badający szkielet twierdzą, że w ten sposób potwierdzili tezę, że pierwsi mieszkańcy obu Ameryk dotarli tam w czasie epoki lodowcowej po wąskim pasie ziemi, który był w miejscu dzisiejszej Cieśniny Beringa.
Źródło: Ceske Noviny