Największy w województwie. Zakład Rehabilitacji przy ul. Powstańców Warszawskich - oficjalnie otwarty! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.07.2014

Największy w województwie. Zakład Rehabilitacji przy ul. Powstańców Warszawskich – oficjalnie otwarty!

Największy w województwie, wyremontowany i zmodernizowany Zakład Rehabilitacji dedykowany chorym ze schorzeniami układu ruchu – został oficjalnie otwarty. W uroczystości otwarcia udział wziął m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego.

zaklad_rehabilitacji-0

Od lewej: Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Dariusz Kostrzewa – Prezes Zarządu Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.

Zakład Rehabilitacji funkcjonuje w budynku przy ul. Powstańców Warszawskich 1-2 w Gdańsku.

– To jest z pewnością nowoczesny oddział. Cieszę się bardzo, że pracownicy spółki Copernicus wytrzymali czas remontu i włączyli się w organizację tego oddziału – powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Chcę podkreślić, że ten oddział, a także przygotowywany w tej chwili oddział na Zaspie, który będziemy chcieli już w sierpniu, przynajmniej w pierwszej części, udostępnić dla pacjentów z terenu Gdańska i okolic – z pewnością zabezpieczy potrzeby pacjentów potrzebujących zabiegów rehabilitacyjnych.

zaklad_rehabilitacji-22

Pomysł modernizacji placówki w Gdańsku to inicjatywa zarządu spółki Copernicus. – Te prace modernizacyjne były wykonywane z inicjatywy zarządu Podmiotu Leczniczego Copernicus. Gratuluję państwu – podsumował Mieczysław Struk.

Zakład jest największą tego typu placówką w województwie pomorskim. Jest unikatowy ze względu na kompleksowość oferowanych tu usług rehabilitacyjnych dla pacjentów dorosłych oraz, co ważne, także dla dzieci.

Wyposażenie Zakładu Rehabilitacji pozwala usprawniać ruchowo pacjentów m.in. po skomplikowanych operacjach ortopedycznych oraz neurochirurgicznych, ze schorzeniami reumatologicznymi, zespołami bólowymi kręgosłupa i stawów. Oprócz nowej bazy lokalowej, Zakład Rehabilitacji posiada nowoczesny sprzęt przeznaczony do fizykoterapii, hydroterapii, ciepłolecznictwa i krioterapii ogólnoustrojowej. Ponadto pacjenci Zakładu mogą korzystać z profesjonalnie wyposażonych dwóch sal gimnastycznych.

– Dzięki tej inwestycji obieg pacjentów będzie sprawniejszy i bardziej spójny a organizacja pracy Zakładu Rehabilitacji będzie dla nich bardziej przyjazna – stwierdził Dariusz Kostrzewa, Prezes Zarządu Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.

Zakład Rehabilitacji posiada doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę, w tym terapeutów z uprawnieniami do prowadzenia ćwiczeń nowymi metodami kinezyterapeutycznymi.

30 czerwca br. nastąpiło przeniesienie sprzętu rehabilitacyjnego i zwolnienie pomieszczeń po Przychodni Rehabilitacyjnej przy ulicy Dyrekcyjnej 5. Odbywało się to etapowo. Co istotne, dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich pracowników i sprawnej koordynacji, całość udało się zrealizować bez jakichkolwiek szkód dla pacjentów, którzy byli stale i na bieżąco przyjmowani. Nie było jakichkolwiek przerw w pracy.

– Przenoszenie sprzętu do budynku przy ul. Powstańców Warszawskich było bardzo skomplikowanym i nietypowe przedsięwzięciem, które wymagało znacznego zaangażowania logistycznego – mówi Marzena Olszewska-Fryc – Dyrektor ds. Pielęgniarstwa i Organizacji Opieki Szpitala im. M. Kopernika, która była odpowiedzialna za przygotowanie nowej placówki. – Z satysfakcją muszę jednak stwierdzić, że wszystko przebiegło zgodnie z planem, pewnie m.in. dzięki temu, że w przeprowadzkę zaangażowali się wszyscy pracownicy.

Do Zakładu zakupiono także dodatkowy sprzęt rehabilitacyjny. Są to specjalistyczne wanny wirowe do masażu wodnego kręgosłupa, podobne do masażu kończyn dolnych. Ich koszt to 33.253,00 zł, z kolei zestaw specjalnych aparatów do ćwiczeń w podwieszeniu kosztował 12,5 tys. zł.

Zakład Rehabilitacji przeszedł także gruntowny remont, którego celem było dostosowanie dawnych pomieszczeń szpitalnych na potrzeby rehabilitacyjne. W tym celu m.in. powiększono ich powierzchnię, wybudowano nowe toalety, itp. Nowo wyremontowane pomieszczenia dostosowane są dla osób niepełnosprawnych. Wszystko wg standardów UE. Całkowity koszt remontu i modernizacji Zakładu Rehabilitacji wyniósł około 400 tys. zł i w 70% został pokryty przez spółkę Copernicus. Pozostałe 30% kwoty pochodziło ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zakład Rehabilitacji w szczegółach:

  • Znajduje się tu 19 stanowisk zwanych kabinami zabiegowymi.
  • Może przyjąć jednocześnie 60 pacjentów.
  • Mieści się na trzech poziomach:
    – Na pierwszym jest 6 stanowisk do elektroterapii i 6 laserów. Wśród 19 stanowisk mieszczę się pola elektromagnetyczne, ultradźwięki, światłolecznictwo, fale uderzeniowe i krioterapia miejscowa.
    – Na kolejnym poziomie znajduje się hydroterapia i 6 stanowisk z wannami wirowymi do masażu. Dodatkowo ciepłolecznictwo, 4 gabinety masażu, 3 sale gimnastyczne, kriokomora i 2 sale rehabilitacji indywidualnej.
    – Na trzecim poziomie realizowana jest kinezoterapia: masaże, ciepłolecznictwo, hydroterapia, kriokomora z salą gimnastyczną.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika