Nazistowskie zbrodnie: śledztwo przeciwko trzem strażnikom z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.11.2013

Nazistowskie zbrodnie: śledztwo przeciwko trzem strażnikom z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu

Hanowerska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko trzem mężczyznom, którzy pracowali jako strażnicy w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Sprawą zajmował się Urząd ds. Badania Zbrodni Hitlerowskich w Ludwigsburgu, który też skierował ją do prokuratury.

Nazistowskie zbrodnie: śledztwo przeciwko trzem strażnikom z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu

Prokuratura w Hanowerze wszczęła wstępne dochodzenie przeciwko trzem byłym strażnikom hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Zostało to ogłoszone przez Departament Sprawiedliwości Dolnej Saksonii.

We wrześniu Centralne Biuro ds. Badania Zbrodni Hitlerowskich w Ludwigsburgu poinformowało, że przekaże 30 spraw do właściwych prokuratur w całym kraju. Trzy sprawy badane obecnie w Hanowerze należą do tych z 30.

Także w pozostałych landach prokuratorzy federalni mają już akty oskarżenia i sprawdzają, czy podejrzenia są tak daleko uzasadnione, że może zacząć działania prokuratura. Taki przypadek wystąpił teraz w Badenii-Wirtembergii: Stuttgarcki oskarżył 93-latka, który w latach 1941 – 1943 był strażnikiem SS w Auschwitz.

Wcześniejsze zarzuty otrzymał strażnik Johan Demianiuk w 2011 roku. Sąd Okręgowy w Monachium miał wystarczające dowody, że pracował on w obozie zagłady w danym okresie, aby oskarżyć go o współudział w ludobójstwie. Wcześniej trwało to kilkanaście lat, aż uzyskano opinię prawną, stwierdzającą konkretne zaangażowanie w aktach ludobójstwa. Po werdykcie w sprawie Demianiuka wydanym przez sąd w Monachium, śledczy zauważyli, że szanse na wyrok są wyższe, ale wydłużają je wstępne badania.

W Auschwitz-Birkenau naziści szacunkowo zamordowali 1, 1 mln osób w latach 1942 – 1945, w tym milion Żydów. Obóz w Oświęcimiu w okupowanej przez Niemcy Polsce, jak żaden inny, funkcjonuje jako symbol upamiętniający wydarzenia, określane żydowskim słowem Szoah lub bliżej nam znanym holocaust. Mówiąc ogólniej, Auschwitz reprezentuje brutalność reżimu nazistowskiego i jego zbrodni dokonanych na wszystkich niemalże narodach Europy. Dla nas Polaków obóz w Oświęcimiu stał się także miejscem refleksji, edukacji i uroczystości upamiętniających.

Źródło: Spiegel Online Panorama
Opracował: Zenon lica

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. wicenigga pisze:

    Jak piskorz. Polskę okupowały Niemcy, a Auschwitz był nazistowski. Pocieszające że Szpigel już pisze – „dla nas Polaków”. Czy to nie Szpigel? Więc kto?

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika