Nowe oblicze SKM w Trójmieście? Nie wiadomo tylko kiedy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.01.2022

Nowe oblicze SKM w Trójmieście? Nie wiadomo tylko kiedy

O szczegółach zmian w trójmiejskich Szybkiech Kolejach Miejskich rozmawiamy z ich rzecznikiem Tomaszem Złotosiem.

Na jakim etapie jest przetarg na nowy tabor dla Trójmiasto?
Ogłoszony przez Spółkę PKP w Trójmieście przetarg na zakup pojazdu z opcją na 9 kolejnych w lipcu br. został unieważniony, gdyż nie wpłynęła żadna oferta.

Kiedy więc Trójmiasto będzie mieć nowy tabor?
Tego obecnie nie jesteśmy w stanie określić. Trwają rozmowy z CUPT, naszymi właścicielami oraz Organizatorem Przewozów na temat sposobu ewentualnej realizacji naszego projektu taborowego. Więcej będzie wiadomo za jakieś 2-3 tygodnie.

Czy zarząd w ogóle planuje jego zakup?
Tak, nowy tabor jest Spółce absolutnie niezbędny.

Czy sądzi pan, że w 2022 roku uda się ogłosić przetarg na nowe pociągi?
Losy przetargu na nasz projekt zakupu 0 elektrycznych zespołów trakcyjnych jeszcze się waży. Chcemy kupić jak najwięcej pojazdów, ale ich liczba będzie zależała przede wszystkim od tego, jakie środki uda się nam zgromadzić i czy Organizator Przewozów zgodzi się rozliczyć zakup nowych pojazdów w umowie przewozowej z SKM.

Kiedy to nastąpi?
Brak tej zgody wstrzymuje wspomniany wcześniej projekt zakupowy. Koszt zależy od tego, jakie pojazdy zamówimy.

Ile składów jest potrzebne Trójmiasto, i jaki jest koszt zakupu jednego składu SKM?
Nasz projekt zakupu 0 nowych pojemnych elektrycznych zespołów trakcyjnych wart jest 400 mln zł, ale jeśli, z powodu braku wspomnianej zgody Organizatora Przewozów na rozliczenie tego zakupu w umowie przewozowej, będziemy musieli z niego zrezygnować, to w nowym projekcie taborowym trzeba będzie sporządzić ponowną kalkulację ceny pojazdów. O tym jaki jest koszt zakupu jednego składu SKM – niebawem wydamy komunikat w tej sprawie.

Rozmawiał:

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika