Od Muzeum Techniki do Muzeum Sakralnego… | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.05.2015

Od Muzeum Techniki do Muzeum Sakralnego…

Myślę, że prawie każdy kto choć trochę podróżuje, słyszał o Zamościu. idealne, Miasto Renesansu, Padwa Północy, Miasto Arkad a ostatnio Twierdza Otwarta, takimi wyrażeniami określa się miasto Zamość. Wszyscy „wpadają” tutaj na chwilę, pokręcą się po Rynku Wielkim, Rynkach Solnym i Wodnym, zajrzą do katedry i czasami na Bastion VII. Najczęściej na tym zwiedzanie się kończy. A Zamość ma jeszcze wiele swoich tajemnic i ciekawostek, którymi może się podzielić z dociekliwym zwiedzającym.

Legenda Stołu Szwedzkiego wystawiana podczas Szturmu Twierdzy Zamość.

Legenda Stołu Szwedzkiego wystawiana podczas Szturmu Twierdzy Zamość. (fot. Rafał Maśny)

Katedra Zamojska

Katedra Zamojska.

Już sam Ratusz kryje w sobie Trasę Podziemną Oficyn Ratusza, która ukazuje odkryte podczas remontu urządzenia hydrotechniczne i prezentuje historię zamojskiego Ratusza, dodatkowo wyjaśnia skąd wzięła się na Rynku Solnym kotwica. Najpiękniejsze w Rynku Wielkim Kamieniczki Ormiańskie kryją Zamojskie, w którym można nie tylko oglądać wystawę historyczną, archeologiczną, etnograficzną i czasowe ale także można podziwiać wspaniałe wnętrza kamienic ormiańskich, portale wejściowe, polichromie i belkowane sufity. Wschodnia pierzeja Rynku Wielkiego kryje kolejne dwie ciekawostki. Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej (Rynek Wielki 6), jedno z dwóch takich muzeów w Polsce, kryjące wiele ciekawych eksponatów oraz nieopodal Aptekę Rektorską założoną w 1609 roku przez rektora Akademii Zamojskiej Szymona Piechowicza, która jest obecnie najstarszą działającą apteką w Polsce (Rynek Wielki 2).

Ratusz

Ratusz

Na piętrze kamienicy Piechowiczowskiej znajduje się Izba Aptekarska, którą przy odrobinie szczęścia też można zwiedzić. W sąsiednim podcieniu przy ul. Staszica 15 znajduje się wyjątkowe Fotografii prowadzone przez człowieka z prawdziwą pasją pana Adama Gąsianowskiego, który w 3 sieniach kamienic przyrynkowych ma Galerię Starej Fotografii. Podążając dalej tym samym podcieniem można zajrzeć do Biura Wystaw Artystycznych (BWA) albo do Galerii Fotografii „Ratusz” po przeciwnej stronie rynku w Ratuszu właśnie. Miłośnicy twierdz i militariów mogą udać się do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał gdzie w Prochowni czeka projekcja 5D przedstawiająca historię zamojskiej twierdzy, w Arsenale oprócz uzbrojenia można spotkać ducha Andrea Dell Aqua a także odwiedzić Pawilon pod Kurtyną.

Po drugiej stronie miasta można udać się na Trasę Turystyczną w Bastionie VII, która przeprowadzi nas dawnymi galeriami strzeleckimi i kazamatami a na plateau Bastionu VII w sezonie można postrzelać z łuku i armat zdobywając patent puszkarski. Natomiast z Nadszańca można spojrzeć na Zamość z góry. To samo można zrobić z dzwonnicy katedralnej a będąc tam trzeba koniecznie obejrzeć katedrę i Sakralne, które skrywa niezwykłe eksponaty od ornatów, obrazów, relikwiarzy do jedynej zachowanej alby koronacyjnej króla Polski – Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Wypada tu także wspomnieć o Centrum Kultury „Synagoga” w przepięknej sefardyjskiej synagodze, której wnętrze także można podziwiać.

Trasa Turystyczna w Bastionie VII.

Oprócz tego w Zamościu mogą zachwycić pełne barw i zieleni podwórka, w których cieniu można miło spędzić czas. „Mostki miłości” w obrębie Bastionu I zachęcają do romantycznego spaceru z widokiem na południowe mury twierdzy Zamość. Kazamaty skrywają jeszcze niejedną tajemnicę. Do odwiedzin zachęcają także miejsca z pasją i pomysłem jak Ziarnko Grochu, Bańka Mydlana, Szkoła Życia, Zamojska Manufaktura Słodyczy Tęcza, liczne galerie i sklepiki.

Wychodząc poza mury twierdzy warto odwiedzić szacowne, bo założone w 1918 roku ZOO, najstarszą działającą orkiestrę w Polsce (Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Nowej Bramie Lwowskiej), Galerię Rzeźby prof. M. Koniecznego w dawnym kasynie kozackim, Centrum Kultury „Stylowy” razem z Zamojskim Centrum Wystawowym i niezwykłą kolekcją, również unikatową na skalę Polski, „Szachy Świata” (ul. Odrodzenia 9) stąd już blisko do Diecezjalnego w budynku Kurii Biskupiej (ul. Jana Zamoyskiego 1). Ponadto oddalona o około 550 m od południowych murów miasta znajduje się Rotunda – miejsce pamięci.

Mostki w obrębie bastionu.

Mostki w obrębie bastionu.

Nowa Brama Lwowska - siedziba Orkiestry Symfonicznej.

Nowa Brama Lwowska – siedziba Orkiestry Symfonicznej.

Dodajmy do tego bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych jak Zamojskie Lato Teatralne, Jarmark Hetmański, Szturm Twierdzy Zamość, Eurofolk, Jazz na Kresach, Piknik Historyczny czy wiele wiele innych oraz niezwykłe historie, których świadkami były prawie czterystupięćdziesięcioletnie mury to naprawdę otrzymamy Idealne, idealne do tego żeby spędzić tu dzień, dwa a może zostać tu na dłużej…

www.facebook.com/turystykazpasja
www.facebook.com/w.krynolinach.i.aksamitach

Autor

- zamościanka, przewodnik, historyk. Interesuje się historią życia codziennego, Zamościa, rodu Zamoyskich a przede wszystkim Pań Zamoyskich. Współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, które jest nastawione na promocję walorów turystycznych Polski ze szczególnym uwzględnieniem Lubelszczyzny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika