Po debacie kandydatów na prezydenta Gdańska. Kto kłamał, kto manipulował, a kto mówił prawdę? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.10.2014

Po debacie kandydatów na prezydenta Gdańska. Kto kłamał, kto manipulował, a kto mówił prawdę?

Po debacie kandydatów na prezydenta Gdańska zorganizowanej przez Radio TOK FM, serwis Demagog.org.pl postanowił ocenić ich wypowiedzi pod względem merytorycznym. Który kandydat kłamał? Który manipulował, a który mówił prawdę?

debata-samorzad

W debacie wzięli udział Ewa Lieder (Gdańsk Obywatelski), Waldemar Bartelik (Masz Wybór), Andrzej Jaworski (PiS), Jarosław Szczukowski (SLD – Lewica Razem) i urzędujący prezydent Paweł Adamowicz (PO).

Pod względem statystyk zamieszczonych w serwisie Demagog.org.pl – najbardziej aktywnym kandydatem podczas debaty był obecny prezydent Paweł Adamowicz, który wygłosił 0 tez, z których cztery, według serwisu, były prawdziwe. Obecny prezydent trzykrotnie wygłosił tezę, której prawdziwości pod względem merytorycznym nie można było zweryfikować, dwukrotnie powiedział nieprawdę, w jednym miejscu dopuścił się manipulacji – mówiąc o SKM:

Paweł Adamowicz: SKM nie należy do metropolitalnego związku komunikacyjnego, jest w większości własnością Skarbu Państwa. [manipulacja]

Demagog.org.pl: Własność skarbu Państwa stanowi 21 % udziałów Spółki SKM Trójmiasto. SKM nie należy do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

Drugim pod względem ilości wygłoszonych tez, które ocenił Demagog.org.pl, był Waldemar Bartelik. dwukrotnie wygłosił tezę fałszywą, tyle samo razy dopuścił się manipulacji, a w jednym przypadku wygłoszonej tezy nie można było zweryfikować.

Bartelik: Zakończyła się rozprawa przeciwko miastu. Miasto musiało zapłacić podwykonawcom ul. Słowackiego 6 mln zł [manipulacja]

Demagog.org.pl: Zgodnie z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 0 kwietnia 2014 (sygnatura I ACa 882/13), musiała zapłacić wykonawcy wynikające z umowy 5.708.837 złotych, 107.207 złotych tytułem zwrotu kosztów procesowych oraz ustawowe odsetki od pierwszej z tych kwot, które w dniu wydania wyroku wynosiły .581.250 złotych. Łączna kwota jaką w myśl tego orzeczenia zapłacić winno wykonawcom Miasto Gdańsk wynosiła (w dniu 10 kwietnia 2014) 7.397.304 złotych.

Z kolei kandydat PiS, Andrzej Jaworski według serwisu raz powiedział nieprawdę i również raz wygłosił tezę nieweryfikowalną.

Jarosław Szczukowski, kandydat SLD – Lewica Razem na prezydenta Gdańska, według statystyk Demagog.org.pl wypowiedział się raz, przy czym przytoczona wypowiedź była zgodna z prawdą.

Jarosław Szczukowski: 1 mln z 2 mld 700 mln budżetu miasta to budżet obywatelski w Gdańsku. [prawda]

Demagog.org.pl: Pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski w 205 roku to równo 11 mln zł. Dochody budżetu Gdańska na rok 2014 to 2.694.038.379. Wydatki w 2014r. to 2.724.213.687.(LP.II str.1.)

Wszystkie weryfikowane wypowiedzi kandydatów znajdują się na stronie: http://demagog.org.pl/wyborysamorzadowe/debata-kandydatow-na-prezydenta-gdanska/

O serwisie: Celem Demagoga jest analiza – „factcheck” – wypowiedzi polityków. Badamy jak politycy budują argumenty i starają się przekonywać do swoich racji. Racji jak wiadomo jest wiele, prawd (jak uczył ks. Tischner) co najmniej trzy. Dlatego my, nie wdając się w bieżące płomienne spory i zawieszając swe jaskrawo-radykalne poglądy, będziemy sprawdzać, na ile wypowiedzi naszych polityków są zgodne z faktami.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>