Pogrzeb profesora Brunona Synaka na cmentarzu Srebrzysko | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.12.2013

Pogrzeb profesora Brunona Synaka na cmentarzu Srebrzysko

Dzisiaj na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku Wrzeszczu pochowano prof. Brunona Synaka, socjologa, działacza kaszubskiego i samorządowego. W uroczystości pogrzebowej uczestniczył Donald Tusk.

brunon_synak

Ceremonię pogrzebową prowadził były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. i marszałek pomorski, prezydent Gdańska, wielu samorządowców oraz liczne delegacje kaszubskie ze sztandarami.

Część mszy żałobnej odprawiono w języku kaszubskim. Abp Gocłowski głosząc kazanie, określił ś.p. Brunona Synaka jako Kaszubę zakorzenionego w tradycji głęboko religijnej, rzutującej na postawę etyczną. Przypomniał słowa prof. Synaka, który mówił, że „jego dusza jest do głębi kaszubska”.

Z kolei premier przemawiając nad grobem podkreślił, że „Synak dobrze przysłużył się ojczyźnie w wielu wymiarach”, nie oczekując rozgłosu. „Był człowiekiem, który wyrażał, być może najpełniej z nas wszystkich, to co jest kluczowe w naszych pomorsko-kaszubskich cnotach. Był człowiekiem do bólu konkretnym, bardzo powściągliwym, skromnym, ale tę najważniejszą cnotę, którą posiadł i którą się dzielił z nami, to był, jakże rzadki, dar porządkowania bałaganu, który tak często towarzyszy każdemu z nas w naszym życiu i życiu wspólnoty” – podkreślił Tusk.

Kompania Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe.

Prof. Synak zmarł w wieku 70 lat w środę po długiej chorobie w jednym z gdańskich szpitali.

Zapisał się On dobrze i w mojej pamięci jako z czasów moich studiów. Był pogodnym, pełnym energii, wyjątkowo serdecznym i otwartym człowiekiem.
Będzie nam go bardzo brakowało.

Źródło: PAP

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Wieńczysław pisze:

    Nie mogę zrozumieć, dlaczego Donald Tusk tak przypucowuje się do Kaszebów. Wszyscy wiedzą przecież, że Kaszebą nie jest.

  2. wicenigga pisze:

    Baaa.. jakieś korzenie trza mieć. I wspólną przeszłość – „Pamiętam, kiedy w naszym Sulęczynie wybiegłeś z nami na boisko” No! Razem w piłkę grali.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika