Pomnik Kuklińskiego w Gdyni. Upamiętnienie, czy marketingowy "chwyt" gdyńskiego dewelopera? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.02.2014

Pomnik Kuklińskiego w Gdyni. Upamiętnienie, czy marketingowy „chwyt” gdyńskiego dewelopera?

Andrzej Boczek, właściciel firmy z Gdyni wyszedł z inicjatywą postawienia pomnika Ryszardowi Kuklińskiemu. Pomysł budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta. Coraz więcej opinii wskazuje na to, ze pomysł jest głównie zabiegiem marketingowym, mającym przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów Boczka.

Gdynia, ul. I Armii Wojska Polskiego.

Gdynia, ul. I Armii Wojska Polskiego. (Fot. Street View)

Według planów, pomnik Kuklińskiego ma stanąć przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Gdyni, na terenie należącym do firmy Andrzeja Boczka, ale według założeń, dostęp do pomnika ma być ogólnie dostępny.

Przy okazji dowiadujemy się, że pomnik znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie nowej, realizowanej właśnie inwestycji mieszkaniowej firmy AB Inwestor. Media chętnie podają jej nazwę. My tego robić nie będziemy.

R1; I w ten oto sposób, niewielkim kosztem Andrzej Boczek zapewnił sobie reklamę swojej firmy i cała Polska mówi o Boczku, pomniku i nowej inwestycji – komentuje pan Stanisław, mieszkaniec Gdyni, przeciwnik budowy pomnika. – Kukliński w żadnym wypadku nie zasługuje na pomnik. Zdrajcy mamy stawiać pomniki? Do czego to doszło! Ten pan żarty sobie chyba robi.

Czy wybudowanie pomnika może być jednocześnie reklamą? R1; Według mnie, nie ulega wątpliwości, że działalność pana Boczka, poza deklarowaną motywacją, której prawdziwości nie jesteśmy w stanie zweryfikować, ma także cechy działalności reklamowej, choć oficjalnie jest to wybudowanie pomnika – mówi Krystian Tomaszewski z agencji doradczej MediaC. – W mediach, poza informacją o pomniku pada nazwa firmy pana Boczka, pada nazwa inwestycji, którą realizuje lub już zrealizował. To są elementy reklamowe.

Na wybudowanie pomnika, nawet na prywatnym terenie, niezbędna jest zgoda urzędników. Z informacji medialnych wiemy już, że pomysłodawca złożył do władz Gdyni stosowny wniosek o pozwolenie na budowę.

Pomijając wszelkie kontrowersje dotyczące postaci Ryszarda Kuklińskiego, pytamy publicznie, czy promowanie nowego budynku mieszkalnego i własnej firmy z  wykorzystaniem postaci nieżyjącego pułkownika Kuklińskiego jest właściwe?

ANDRZEJ BOCZEK I ANDRZEJ BOCZEK II
  • REGON: 190061480
  • NIP: 5860208889
  • Adres: ul. Kaszubski 8/306, 8-350
  • Data rozpoczęcia działalności: 199
  • Boczek Andrzej R1; Właściciel

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika