Powrót świadomości. Przebudzenie. Tortury. Jessica Alba, Hayden Christensen, Lena Olin | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.02.2013

Niewyobrażalne tortury na stole operacyjnym. Pacjent przeżywa potworny ból nie mogąc nic zrobić

Pacjenci podczas operacji chirurgicznej często otrzymuje znieczulenie ogólne. Większość z nich zasypia tracąc całkowicie świadomość, nic nie pamiętając. Jednak nie wszyscy. Są tacy, którzy nie zasypiają. Dotyka ich zjawisko zwane powrotem świadomości. Są całkowicie sparaliżowani jednak nie śpią, wszystko czują. W żaden sposób nie mogą wezwać pomocy, ani zasygnalizować, że podane znieczulenie nie zadziałało prawidłowo.

Niewyobrażalne tortury na stole operacyjnym. Pacjent przeżywa potworny ból nie mogąc zrobić

Zjawisko jest dość rzadkie. Szacuje się, że występuje u około 0,2 proc. pacjentów. Być może dlatego tak mało na jego temat jest fachowych opracowań.

Zdarza się, że podczas operacji pacjenci odzyskują świadomość i słyszą wszystko, co dzieje się na sali operacyjnej. Zdarza się również, że odczuwają ból. Czują jak rozcina im się powłoki skórne, mięśnie, ścięgna, a przy operacjach kardiochirurgicznych także czują ból rozpiłowywanych żeber.

Zwiotczałe na skutek narkozy mięśnie, uniemożliwiają wykonanie najmniejszego nawet gestu. Pozostaje bezsilność i ból wręcz nie do zniesienia…

Zjawisku powrotu świadomości pokazuje amerykański film pt. „Przebudzenie” z Jessicą Albą i Haydenem Christensenem. Fabuła filmu skupia się wokół bogatego mężczyzny, który miał mieć przeszczep serca, w wyniku poważnej, nieuleczalnej choroby. W momencie operacji okazuje się, że mimo narkozy czuje wszystko, tak jakby go operowano bez znieczulenia. Pacjent nie może nic zrobić, ponieważ jego ciało jest zupełnie uśpione. Dodatkowo, podczas zabiegu, zaczynają dziać się rzeczy zaskakujące. Pacjent słysząc co mówią lekarze, orientuje się, że padł ofiarą skomplikowanej intrygi, która ma doprowadzić go do śmierci.

  • Scenariusz i reżyseria: Joby Harold
  • W rolach głównych: Hayden Christensen, Alba, Lena Olin

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika