Prezydent Gdańska ws. Amber Gold: Nie miałem wiedzy o Amber Gold | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.09.2017

Prezydent Gdańska ws. Amber Gold: Nie miałem wiedzy o Amber Gold

Prezydent Gdańska odpowiadał na pytania posłów przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Co wynika z zeznań Pawła Adamowicza? Nic nie wiedział na temat Amber Gold, nie znał i nie zna procedur w zakresie pozyskiwania i weryfikowania sponsorów. Jednak w zakresie funkcjonowania miasta na wszystkich innych płaszczyznach – wiedzę ma bardzo rzetelną.

Prezydent Gdańska wielokrotnie powtarzał, że nie miał żadnej wiedzy na temat działalności Amber Gold, jego założyciela i jego rodziny. To o tyle zaskakujące, że choćby Michał Tusk zeznając przed komisją stwierdził: „wiedzieliśmy, że Amber Gold to lipa”. Prezydent miasta, mając znacznie więcej możliwości pozyskiwania informacji niż Tusk, twierdzi, że o Amber Gold nic nie wiedział… Powtarzał także, że nigdy nie zabiegał o spotkanie z twórcą piramidy finansowej, zaprzeczył tym samym jakoby osobiście był w siedzibie spółki w celu pozyskania środków na film „Wałęsa człowiek z nadziei”. Część zeznań Adamowicza stoi jednak w sprzeczności z tym, co wcześniej zeznawał Marcin P.

– Prezydent miasta ma odpowiednie służby do tego, aby odwiedzać sponsorów i osobiście nie musi być listonoszem – powiedział prezydent Gdańska. Jednak kilka godzin później stwierdził:  – My samorządowcy musimy zabiegać o sponsorów, jesteśmy w jakimś sensie żebrakami.

Nie obyło się bez złośliwości już na początku przesłuchania, gdy Adamowicz stwierdził, że słynne zdjęcie, na którym gdańscy samorządowcy ciągnęli samolot OLT Express ujrzało światło dzienne z winy… Antoniego Macierewicza.

Problem jednak nie polega na tym, że słynne zdjęcie ujrzało światło dzienne, a na tym, że uwiecznione zdarzenie, podczas którego reklamowana była firma finansowego oszusta, wielokrotnie wcześniej skazywanego – miało miejsce. Przypomnijmy, że to właśnie gdańscy samorządowcy, w tym Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska i Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego reklamowali firmę lotniczą OLT założoną przez twórcę piramidy finansowej Amber Gold.

Co ciekawe, Paweł Adamowicz stwierdził m.in., że działalność Amber Gold w istotny sposób nadszarpnęła wizerunek miasta Gdańska. Jednak wydaje się, że zachowanie prezydenta miasta również tego wizerunku nie wzmocniło – Adamowicz wielokrotnie próbował choćby pouczać członków komisji śledczej, sprawiając wrażenie buty i arogancji. Notorycznie personalnie atakował posłów przypominając im ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Z ust Adamowicza często padało „powinna pani wiedzieć”, „powinien pan wiedzieć”.

Dodatkowo wystąpienie Adamowicza można ocenić jako postawę człowieka, który niewiele wie o tym, co dzieje się w zarządzanym przez siebie mieście, nie interesuje się sprawami urzędowymi, nie weryfikuje informacji, które do gdańskiego urzędu spływają. Gdy jednak pytania dotyczyły np. szczegółów funkcjonowania gdańskiego lotniska – okazało się, że Adamowicz doskonale zna bilans spółki. Podobnie dobrze jest rozeznany w zakresie procedur inwestycyjnych na miejskich gruntach.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 5 komentarzy
Napisano
 1. sosen122 pisze:

  zero honoru jak wiekszosc PO

 2. Imię... pisze:

  „Zjem u was bo w domu się nie przelewa”. Słowa Budynia

 3. Dawid pisze:

  Jak ktoś zna Adamowicza, to wie jaka to szu*ja. Co roku otrzymywał darowizny od teściów, którzy biedę klepią, nie wie ile ma mieszkań i kont bankowych. Gdańszczanie są okradani na każdym kroku.

 4. Imię... pisze:

  nie miał wiedzy – TO CZAS DO SZKOŁY p.prezydencie!

 5. fiesta pisze:

  Ten jegomosc na zdjeciu (ksywa „BUDYN”) ma wypisane pochodzenie na twarzy i jest oszustem.
  A z racji tego, ze ma wyksztalcenie prawne to tym bardziej klamie.
  Poza tym to nielogiczne, ze „Budyn” jako prezydent miasta Gdanska nic nie wie o firmie Amber Gold, ktora ma swoja siedzibe w Gdansku.

  Rodacy Polacy, czy w Gdansku nie ma juz Polakow, ze wybieracie koczownika i oszusta na prezydenta Gdanska ?

  „Budyn” nawet klamal w swoich zeznaniach majatkowych, kiedy sprawowal urzad prezydenta Gdanska !

  W czerwcu 2017r rozpoczal sie proces przeciwko „Budyniowi”, ktoremu CBA postawila 6 zarzutow skladania falszywych oswiadczen majatkowych w latach 2009-2012, czyli „Budyn” ma tendencje do klamstwa – patrz artykul na stronie:
  http://www.newsweek.pl/polska/ludzie/pawel-adamowicz-o-co-jest-oskarzony-prezydent-gdanska-,artykuly,412381,1.html

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika