Prokuratorzy zbierają informacje. Czy prezydent Gdańska może trafić do aresztu? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.09.2018

Prokuratorzy zbierają informacje. Czy prezydent Gdańska może trafić do aresztu?

Wątpliwości i pytania wokół prezydenta Gdańska istnieją od lat. Począwszy od oświadczeń majątkowych, poprzez pochodzenie środków finansowych, na relacjach z firmami deweloperskimi skończywszy. Czy nastąpił właśnie przełom w wymiarze sprawiedliwości i Paweł Adamowicz może zostać aresztowany?

O takiej ewentualności mówi się od kilku lat, ale prokuratura w tym zakresie wciąż wydaje się bezradna. Wygląda jednak na to, że właśnie następuje przełom i ministerstwo sprawiedliwości postanowiło przełamać sytuację, która w licznych publikacjach określana była jako „układ gdański”, czyli patologiczne relacje pomiędzy lokalnymi prokuraturami, sędziami i adwokatami, który niewątpliwie od lat na Pomorzu funkcjonuje.

O tym, jak ustala się na pomorzu wyroki sądowe i w jakich okolicznościach się to odbywa – pisaliśmy wielokrotnie – choćby w artykule:

Prokurator: „Na Pomorzu wyroki sądowe ustala się przy grillu”

O historii gdańskiego sędziego „na telefon”, który posłusznie realizował sugestie dziennikarza podającego się za pracownika kancelarii ówczesnego premiera Tuska – słyszała cała Polska. Co bulwersujące najbardziej – pomimo ujawnienia skandalu – sędzia w dalszym ciągu  przez lata orzekał.

Ministerstwo sprawiedliwości pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry najprawdopodobniej widząc niemoc pomorskiego wymiaru sprawiedliwości postanowiło złamać istniejącą zmowę i  nakazało prokuratorom zebrać informacje dotyczące gdańskich sędziów oraz ich orzecznictwa w zakresie stosowania tymczasowego aresztu. Oficjalnie mówi się od danych statystycznych, ale może tu chodzić o listę niezależnych sędziów, którzy funkcjonują poza lokalnymi układami.

Być może oznacza to, że na horyzoncie jest próba postawienia kolejnych zarzutów prezydentowi Adamowiczowi i skierowania wniosku o areszt. Jeśli tak miałoby być – niezbędny będzie sędzia, który będzie odważny, obiektywny i nie związany z lokalnym układem. Tak, aby mógł w sposób nieskrępowany ocenić materiał dowodowy i w razie konieczności orzec areszt.

Gdyby Adamowicz trafił za kratki, jego wyborcza najprawdopodobniej nie mogłaby być prowadzona, tym samym byłoby mu bardzo trudno po 20 latach prezydentury objąć funkcję po raz kolejny.

Pewne jest to, że trudnych pytań do Pawła Adamowicza, na które czekają od lat, jest coraz więcej, a jego sondażowe szanse na reelekcję – po tym jak Platforma Obywatelska wycofała dla niego poparcie i wystawiła konkurencyjnego kandydata – są raczej znikome.

Autor

- publicysta Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 12 komentarzy
Napisano
 1. Kajko pisze:

  Zaraz będzie kwiczał że to sprawa polityczna. Nie rozumiem dlaczego to tak długo trwa.

  • Od trzech lat rządzi PiS, mają w swoich szeregach Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w jednym, przez lata zbierali na niego dowody i co? I jedno wielkie „G”, Adamowicz jak nie siedział tak nie siedzi, a jedyne co im się udało Adamowiczowi przyklepać, to naruszenie nietykalności jakiegoś buca z Obozu Nędzy i Rozpaczy o_O

  • Kokosz pisze:

   W artykule jest wyjaśnione dlaczego nie siedzi.

   • Od trzech lat rządzi PiS, a pan Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości w jednym – Zbigniew Ziobro przecież powymieniał sędziów i prokuratorów na „niezależnych” i „obiektywnych” w całym kraju, a o Gdańsku zapomniał?. No i co z tym „układem gdańskim” skoro też nikt nie został oskarżony o korupcję, malwersacje, patologiczne relacje? Czyżby kolejne puste hasła i slogany które „ciemny lud” ma kupić przed wyborami samorządowymi? PiS dużo mówi a nic nie robi, a przecież tyle mają dowodów i co? I jak pisałem wcześniej i wielkie „G”. Ani Adamowicz nie pójdzie siedzieć, ani jakiś „układ gdański” nie zostanie rozbity, bo wszystko co mają to puste słowa dla „ciemnego ludu” i zero rzeczowych dowodów. Gdyby było inaczej to już dawno by coś z tym zrobili, zamiast czekać do wyborów!

    • Marseusz pisze:

     By rozbić układ sędziowsko prawniczy to trzeba mieć sądy po swojej stronie prawda? No a jak sędziowie są z poprzedniego układu to jak to zrobić? Dlatego PiS wzięło się za SN itp. Wszystko w swoim czasie i każdy z nich będzie siedział:)

 2. Maria pisze:

  Nie spadnie mu włos z glowy nie w Gdańsku ! Mała sycylia środowiskowa nie pozwoli bo by wielu bekło ! Oni się trzymają w kupie a z ludzi i z prawz drwią . Ten co myśli że coś można to urodził się w 21 wieku albo jest naiwny !

 3. Isztfan pisze:

  Nic mu nie zrobią, podobno zaginął w jednym z tych swoich wielu wielu mieszkań nabytych od developerów w promocji za pieniądze zakopane w walizce przed wojną przez rodzinę żony

 4. Dziwnym zbiegiem okoliczności brudy na Adamowicza są wyciągane zawsze przed wyborami, tyle lat go już zamykają że już pewnie pół wyroku ma odsiedziane 😀 Ale gadać i pisać trzeba, jeszcze ktoś uwierzy i zamiast na Adamowicza to odda głos na Płażyńskiego.

 5. As pisze:

  Idiotyczne wnioski zostały wyciągnięte

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>