Propozycje prezydenta ośmieszają ideę referendum! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.06.2018

Propozycje prezydenta ośmieszają ideę referendum!

Przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę pytania referendalne nie mają charakteru pytań ustrojowych i ośmieszają ideę referendum. W związku z tym przygotowaliśmy zestaw innych 12 pytań. Jeśli się Państwo z nimi zgadzają – prosimy o przesłanie imiennego poparcia i zorganizowanie akcji podpisywania ich wśród znajomych. Najprawdopodobniej w lipcu zorganizujemy Komitetów Referendalnych i wszystkich grup, które zaangażują się w zbieranie podpisów pod NASZYMI PYTANIAMI.

Fot. Krzysztof Białoskórski

Propozycja pytań do konstytucyjnego

1. Czy jesteś za tym, żeby rząd tworzył wybierany w powszechnych wyborach Prezydent Rzeczypospolitej powołując ministrów i kierując pracą Rady Ministrów?

2. Czy jesteś za tym, żeby sędziów wybierali obywatele bezpośrednio albo przez wybranych wcześniej swoich przedstawicieli?

3. Czy jesteś za tym, żeby o funkcję sędziego mógł się ubiegać obywatel z wykształceniem prawniczym i co najmniej 15 -letnim stażem w zawodzie prawniczym?

4. Czy jesteś za tym żeby Krajowa Rada Sądownictwa była wybierana w wyborach powszechnych przez obywateli?

5. Czy jesteś za tym, żeby prawo wybieralności (prawo bycia wybranym) do Krajowej Rady Sądownictwa mieli wszyscy obywatele nie tylko sędziowie?

6. Czy jesteś za stworzeniem instytucji skargi nadzwyczajnej na sądowe szczególnie niesprawiedliwe?

7. Czy jesteś za tym, żeby wobec funkcjonariuszy państwowych, w tym sędziów nie obowiązywało prawo przedawnienia w przypadku popełnionych przestępstw bądź wykroczeń służbowych?

8. Czy jesteś za tym, żeby nieusuwalność przysługiwała sędziom dopiero po 10-ciu latach pełnienia funkcji sędziego i przejściu publicznej oceny wyroków wydanych przez kandydata?

9. Czy jesteś za tym, żeby posłów wybierali bezpośrednio obywatele w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych?

10. Czy jesteś za konstytucyjnym ograniczeniem ilości urzędników państwowych i samorządowych?

Autor

- poseł niezrzeszony VIII kadencji, w latach PRL opozycjonista, przywódca Solidarności w Nysie, członek Klubu Służby Niepodległości, internowany i więziony w stanie wojennym. Za działalność na rzecz Niepodległego Państwa Polskiego odznaczony przez Prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika