Rośnie liczba ofiar w Strefie Gazy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.07.2014

Rośnie liczba ofiar w Strefie Gazy

Około 300 Palestyńczyków zginęło, a 2100 zostało rannych podczas trwającej na dużą skalę ofensywy armii izraelskiej w Strefie Gazy, która rozpoczęła się 8 lipca, podali dziś tamtejsi urzędnicy.

StrefaGazy_ofensywa

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia oświadczyło za pomocą poczty elektronicznej, że liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy stale rośnie i dodało, że ponad 50 Palestyńczyków (wszyscy z nich to cywile) zginęło w piątek.

Ostatnio izraelskie uderzenia pozbawiły życia dwie rodziny: pierwszą w północnym mieście Gazy, Beit Hanoun, gdzie zmarło osiem osób, i drugą w południowym mieście Gazy, Chan Junis, w którym zginęło pięciu członków rodziny, ogłoszono.

„Izraelska artyleryjska rozstrzelała domy dwóch rodzin w północnej i południowej Gazie, a następnie zwróciła ciała ofiar tej masakry, w tym dwie kobiety i dwoje dzieci” – donosi ministerstwo.

Świadkowie w północnej, wschodniej i południowej Strefie Gazy potwierdzili, że usłyszeli intensywne bombardowania czołgów i artylerii w postaci kilkudziesięciu pocisków skierowanych na domy, gospodarstwa rolne i ziemie.

Ashraf al-Qedra, Ministerstwa Zdrowia, powiedział, że ponad 50 Palestyńczyków zginęło, a ponad 200 zostało rannych w piątek tuż rozpoczęciu izraelskiej operacji lądowej.

„W ciągu ostatnich 12 dni wojny Izraela na Strefę Gazy izraelska dokonała 24 masakr i zabiła 93 osoby. Wszyscy byli cywilami, w tym kobiety i dzieci” – powiedział al-Qedra.

Tymczasem zbrojnego skrzydła Hamasu, znany jako Abu Obeida, powiedział w przemówieniu telewizyjnym emitowanym w telewizji Hamasu Al-Aksa, że 24 godzinach lądowych ataków izraelskiego wojska  „potwierdzam, że ta została pokonana”.

„Netanjahu [ Izraela – przyp. red] i jego Minister Obrony Ya’alon zostaną wkrótce pokonani, a wszyscy ci, którzy stoją po stronie Izraela, tego pożałują” – zakomunikował Abu Obsiada.

Podkreślił, że jego zbrojne ramię przygotowywało się do długiej bitwy, dodając, że „jesteśmy gotowi toczyć nadal tę walkę dopóty, dopóki nie osiągniemy zwycięstwa i nie osiągniemy naszych celów” oraz, że „tysiące naszych mudżahedinów jest gotowych do dużej bitwy na lądzie”.

najpotężniejszego wojskowego, zbrojnego skrzydła w Strefie Gazy oskarżył armię izraelską o „ukrywanie swoich strat”, dodając, że „będziemy uderzać na wroga wszędzie, aż uzna naszych ludzi i zakończy swoją agresję”.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>