Rzecznik Krajowej Rady Komorniczej i wątpliwa interpretacja przepisów | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.06.2015

Rzecznik Krajowej Rady Komorniczej i wątpliwa interpretacja przepisów

Krajowej Rady Komorniczej interpretuje w sposób co najmniej dyskusyjny. Pytanie, czy robi to celowo, przekazując komornikom ciche przyzwolenie na zabór mienia w sposób bezprawny, czy też po prostu popełnił błąd?

komornik

Zdarzyło się ostatnio kilkakrotnie, że komornicy zajmowali ruchomości osób postronnych tylko dlatego, że przypadkowo znalazły się na terenie nieruchomości zadłużonego obywatela Rzeczpospolitej.

Niektórzy światli (czy aby na pewno) interpretatorzy prawa, przywołując artykuł 845 kodeksu postępowania cywilnego twierdzą, że takie działanie jest zgodne z prawem. Ba, przywołując inne zapisy tego samego kodeksu twierdzą, że komornicy w gruncie rzeczy nie mogą postąpić inaczej, że są wręcz zmuszeni do takich działań. Jeden z takich przykładów opisany został ostatnio w naszym portalu.

Komornik zajął dwa wozy strażackie, który znalazł na terenie dłużnika, prowadzącego warsztat mechaniczny. Przyjrzałem się owemu osławionemu artykułowi 845 kodeksu postępowania cywilnego. I co zauważyłem? Że w żaden sposób nie upoważnia on do takich, moim zdaniem grabieżczych działań komornika. Ani nikogo innego. Co mówi na ten temat Krajowej Rady Komorniczej? Pan Robert Damski stwierdza na łamach Gazety Wyborczej, że „komornik może zająć ruchomość dłużnika będącą w jego władaniu”. I dalej: „We władaniu, czyli taką, którą dysponuje dłużnik. Komornik nie musi badać, czy zajęty przedmiot rzeczywiście należy do dłużnika”. (http://wyborcza.pl/1,76842,14979701,Nie_masz_dlugow__Komornik_i_tak_moze_zabrac_ci_auto_.html)

I powiem wprost. Włos jeży się na głowie. Nie dlatego, że mamy złe prawo. Dlatego, że są ludzie, którzy je w tak niemądry sposób usiłują interpretować!!! Jeśli są to prawnicy z wykształcenia, to dobrze byłoby zweryfikować, kto im dał dyplomy. Zacytowany przepis (będący tylko krótkim fragmentem omawianego artykułu 845 kpc, co jest ważne, gdyż artykuł ten mówi także o pewnych przypadkach innych, np. gdy ruchomość znajduje się we władaniu osób trzecich) wskazuje wyraźnie, że zająć można „ruchomość dłużnika będącą w jego władaniu”. Tak więc muszą być spełnione równocześnie dwa warunki:

  • ruchomość musi być dłużnika (a więc musi być jego własnością)
  • ruchomość musi być w jego władaniu.

Pan bardzo sprytnie pomija określenie „ruchomość dłużnika”, skupiając się na władztwie nad daną ruchomością. To nie jest w porządku, panie rzeczniku! Zwracam uwagę, że gdyby przyjąć proponowaną przez pana wykładnię, nikt nie powinien wprowadzać samochodu do warsztatu samochodowego, nikt nie powinien iść na nadmorską plażę z własnym parawanem i plażową piłką dla dziecka, nikt nie powinien w restauracji, kawiarni odkładać telefonu (smartfona, tabletu, komputera) na stoliku. O pozostawianiu okryć w szatniach już nawet nie wspomnę. Tam dopiero komornicy by się „obłowili”.

Opisany przypadek skłania mnie do pewnej nieco głębszej refleksji. Ze zmianą ustroju dopuściliśmy do interpretowania prawa różnych „specjalistów”. Pozwoliliśmy zabawiać się prawem posłom z nowego, politycznie poprawnego nadania. Zaczerpnęliśmy do różnego rodzaju biur, kancelarii doradczych i innych podobnych tworów kadry polecane przez różnych „znajomych królika”. I powstały umowy na czas określony z terminem jednostronnego wypowiedzenia, zaczęliśmy zatrudniać na umowy o dzieło mimo, że ludzie ewidentnie wykonują pracę zgodnie z definicją zapisaną w Kodeksie pracy, staramy się karać za wykroczenia kierowców prowadzących samochody sfotografowane przez z tyłu, a więc bez możliwości ustalenia sprawcy wykroczenia. Teraz coraz powszechniejsze staje się czasowe zabieranie praw jazdy na podstawie decyzji administracyjnych.

Wszystko to są przykłady ewidentnego psucia prawa. W takiej sytuacji nie należy się dziwić, że obywatelski szacunek dla tego prawa jest coraz mniejszy. I stan ten będzie się pogłębiał. I nic nie pomoże tu drastyczne eskalowanie kar.

Obywatel zastraszony może i łatwiejszy jest do rządzenia, może i bardziej podatny jest na manipulację. Ale na pewno nie będzie dobrym obywatelem. A państwo zastraszonych obywateli prędzej czy później obróci się przeciwko jego twórcom. Tylko, czy takiej przyszłości dla Rzeczpospolitej chcemy?

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Krystyna pisze:

    Witam ,tak to prawda ze nasze prawo jest chore a komornicy mimo,wyksztalcenia krzywdza ludzi bez rozeznania sie az przykro sluchac co taki pan komornik moze zrobic i jak oszkalowac biednego ,nie swiadomego czlowieka .Dlaczego komornik nie sprawdza jaki dany dochod i skad jest na koncie ludzi ,dlaczego nie pyta ,nie informuje o zajeciach tylko lekka reka siega do konta ,ktore nie ma prawa naruszyc .Mowi sie od dawna ze co dziecka i na dziecko to swiete i nie do podwazania komornika a tak bylo i jest nadal bedzie zanim ludzie nie bede wloczyc sie po sadach walczac o swoje .Jestem osoba i mam dziecko 13 letnie w rodzibie zastepczej,jak mi wiadomo te pieniazki ktore dostaje sa nietykalne przez zaden organa tym bardziej zajecia komornicze .No i tak sie sklada ze komornik zajal czesc keoty z pieniazkow ,ktore otrzymuje na zycie dziecka i dodatek 500 plus w calosci ,pytam jakim prawem ,komornik jest na tyle madry ze potrafi z drugiego konca Polski odnalesc dliznika wsiasc na emeryture czy rente i zajac i wie ze tego moze zajac ,a dlaczego nie pyta dluznika jakie ma inne konto i tez wsadza lapki do konta z pieniazkami wyplacanymi dla biednego dziecka,jego to nie interesuje z jakiej to poli jest ten wplyw,te dzieciaczki sa i tak biedne oni tych dlugow nie narobili dlaczego maja splacac dlug innych ludzi w tym wypadku moj
    .Przykro pisac i mowic ale z tym to trzeba cos robic ,w moim przypadku bede odwolywac sie do sadu ,tylko zaciagne informacje jaki i sklad jest ten wspanialy komornik ,postaran sie naswietlic ta samowolke w mediach .Obiecalam dziecku jak dostane te 500 plus to wplace i pojedzie na wycieczke klasowa a tu nic z tego pan komornik zasilil swoja kieszen pozdrawiam

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika