Sejm: Trwa walka o godność niepełnosprawnych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.04.2018

Sejm: Trwa walka o godność niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem z rodzicami osób niepełnosprawnych. Trwa walka o prawo do godności.

Od kilku dni trwa w Sejmie protest dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy walczą o godne życie, bo R1; jak mówią – nie da się przeżyć za 745 zł miesięcznie, a tyle wynosi wysokość renty socjalnej.  Tak naprawdę ta walka trwa od 29 lat wolnej Polski, gdyż każda ekipa po 1989 roku traktowała grupę dorosłych osób niepełnosprawnych jak zło konieczne, które można poddać kroczącej eutanazji w głodowych męczarniach, czyli najokrutniejszej formie swoistej kary śmierci. Trudno przyjąć, że osoba np. z porażeniem mózgowym może przeżyć za 24,83 zł dziennie. pielęgnacyjny wynosi 153 zł.

protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych:

 • wprowadzenie nowego 500 + złotowego dodatku rehabilitacyjnego do renty socjalnej wypłacanego przez ZUS wraz z Rentą Socjalną
 • podniesienie wysokości renty socjalnej

Szczegóły postulowanych zmian to:

Podniesienie wysokości renty socjalne do kwoty minimalnej kwoty najniższej renty ZUS, tj. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy R1; jest uzasadnione, gdyż obecne rozwiązanie jest niezgodne z solidarnością społeczną oraz Konstytucją RP.

Podstawy do uzyskania renty socjalnej oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy są tożsame. Warunkiem uzyskania obu świadczeń jest całkowita niezdolność do pracy, w przepadku renty socjalnej dodatkowym warunkiem niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Wprowadzenie nowego 500+ w formie stałego dodatku rehabilitacyjnego do renty socjalnej wypłacanego przez ZUS wraz z rentą socjalną jest konieczne ze względu na stałą konieczność prowadzenia specjalistycznej rehabilitacji neurologicznej.

W piątek 20. kwietnia 208 roku z protestującymi spotkali się:

Wynika tych spotkań ustalono:

„Szef rządu podkreślił, że osoby niepełnosprawne są najbardziej dotknięte przez los i najmocniej potrzebują naszego wsparcia i naszej troski, dlatego, w najbliższym czasie, zaproponujemy daninę solidarnościową. Taką, by zamożni ludzie, najlepiej zarabiający, mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani, po to, by złożyć się na najbardziej potrzebujących.

W ten sposób utworzymy specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Chcemy zaproponować bardzo konkretną mapę drogową do połowy maja. Nasze założenie jest takie, by dotyczyło to, jak najszerszych grup osób niepełnosprawnych. Są różne osoby, z różnymi niepełnosprawnościami, na pewno bardzo dokładnie przyjrzymy się tej sytuacji – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Już dzisiaj tworzymy odpowiednie rozwiązania regulacyjne, ale nie można takich zmian tworzyć na kolanie, dlatego zmiany zaproponujemy do połowy maja – oświadczył premier i dodał, postaramy się doprowadzić w najbliższym czasie do wyrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zaproszenie do współpracy ponad podziałami

Jak zauważył premier Mateusz Morawiecki przez jeden rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, w 207 roku, podnieśliśmy rentę socjalną o prawie 100 zł. Podczas, gdy ta renta socjalna przez 4 lata rządów naszych poprzedników została podniesiona o 68 zł. Zapraszamy w związku z tym opozycję do konstruktywnej i pozytywnej współpracy, bo do tej pory ich działania na niewiele się zdały i w poprzednich 8 latach opozycja nie zrobiła niemal nic dla osób niepełnosprawnych. Jak zaznaczył, chcemy, żeby zmiany, które dzisiaj proponujemy były bardziej umocowane niż ustawowo; zaproponujemy szczegółowe zmiany do konstytucji, zaproponujemy te zmiany już wkrótce – zadeklarował szef rządu.

Wierzę, że opozycja mówiąc o pracy ponad podziałami wesprze nasze propozycje do konstytucji, a będą to propozycje, które w jednoznaczny sposób zaproponują zafunkcjonowanie zasad państwa solidarnego, sprawiedliwego, takiego państwa do jakiego dąży Prawo i Sprawiedliwość – powiedział na zakończenie premier Mateusz Morawiecki” (KPRM)

Czy tym razem się uda?
Trzeba przyznać, że gdyby nie stanowcza reakcja Prezydenta RP Andrzeja Dudy to rząd by jeszcze długo czekał z adekwatną reakcją na ten protest.

Stanowczo trzeba powiedzieć, że protest dorosłych osób niepełnosprawnych jest słuszny, gdyż hańbą jest dla europejskiego chrześcijańskiego kraju fakt, że istnieje tu krocząca eutanazja.

***

Nasza redakcja (red. Bronisław Waśniewski-Ciechorski) postanowiła przygotować petycję z poparciem protestujących w Sejmie RP, można ją skopiować i wysłać do minister Rafalskiej, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu RP, do posłów i senatorów.

Treść petycji:

PETYCJA

Na podstawie USTAWY O PETYCJACH z dnia 1 lipca 2014 r. (Dz.U.2014.1195), składam petycję w przedmiocie zmian w systemie rentowym dotyczącym osób dorosłych niepełnosprawnych, tym samym popierającą trwający protest w Sejmie RP, tj. osób dorosłych niepełnosprawnych w sprawie wprowadzenia następujących zmian:

 • wprowadzenie nowego 500 + złotowego dodatku rehabilitacyjnego do renty socjalnej wypłacanego przez ZUS wraz z Rentą Socjalną
 • podniesienie wysokości renty socjalnej

Uzasadnienie
Wprowadzenie postulowanych zmian jest konieczne. Protest osób dorosłych niepełnosprawnych w zakresie postulowanych zmian jest w pełni usprawiedliwiony w szczególności w odniesieniu do:

 1. podniesienia wysokości renty socjalnej do kwoty minimalnej – kwoty najniższej renty ZUS, tj. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy , która i tak w Polsce jest wyjątkowo niska
 2. wprowadzenia nowego 500 + złotowego dodatku rehabilitacyjnego dla każdej dorosłej osoby niepełnosprawnej posiadającej stopień znaczny niepełnosprawności

Szczegółowe uzasadnienie
Podniesienie wysokości renty socjalne do kwoty minimalnej kwoty najniższej renty ZUS tj. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest uzasadnione, gdyż obecne rozwiązanie jest niezgodne z solidarnością społeczną oraz Konstytucją RP.

Podstawy do uzyskania renty socjalnej oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy są tożsame. Warunkiem uzyskania obu świadczeń jest całkowita niezdolność do pracy, w przepadku renty socjalnej dodatkowym warunkiem jest niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Wprowadzenie nowego 500-złotowego stałego dodatku rehabilitacyjnego do renty socjalnej wypłacanego przez ZUS wraz z rentą socjalną jest konieczne ze względu na stałą konieczność prowadzenia specjalistycznej rehabilitacji neurologicznej.

Mając na uwadze ww., wnoszę jak wyżej”.

Adresy i sposób wysłania petycji znajdziecie na stronie : http://www.prezydent.pl/, https://www.mpips.gov.pl/, http://sejm.gov.pl/

Składając petycję nie tylko popieramy protestujące osoby niepełnosprawne, ale i poznajemy prawdziwe intencje władzy, gdyż warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o petycjach władze mają odpowiedzieć w ciągu 3 miesięcy od złożenia petycji.

Jako redakcja będziemy monitorować ten niezmiernie ważny temat.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
 1. Katarzyna pisze:

  Jest jeszcze trzeci Postulat, ale nikt nie chce go nagłośnić dotyczy opiekunów na wcześniejszych emeryturach My opiekunowie apelujemy do Mediów jesteśmy na wcześniejszych emeryturach, Są to emerytury EWK, emerytury wywodzące się z emerytur EWK obecnie zmienione na symbol ENP z groszową podwyżką. Powyższe emerytury przyznane po 20 latach pracy i jednoczesnej opiece nad niepełnosprawnym niesamodzielnym w stopniu znacznym od dzieciństwa dzieckiem (obecnie dorosłe osoby) powyżej 37 lat. żyjemy z emerytur w kwocie od 1026 zł. do 1200 zł. Od 2014 r. Apelujemy o przyznanie nam Świadczenia Pielęgnacyjnego obecnie w kwocie 1477 zł tak jak matką na świadczeniach pielęgnacyjnych bez kryterium dochodowego do Rządu, Ministerstwa Komisji w Senacie, Sejmie nikt nam nie chce pomóc. Nasze Petycje, Apele są przerzucane z kąta w kąt i blokowane bez żadnej pomocy za strony Państwa Polskiego. Dlatego błagam o pomoc media nagłośnienia naszego Postulatu i otoczenia nas troską tak jak matki protestujące w Sejmie. Będę w Dialogu 25 kwietnia 2018 r o godzinie 11 w Warszawie ul. Limanowskiego i jak przystało na Obywateli Polski w godnych warunkach z pomocą Mediów i z wiarom że Rząd spełni nasze oczekiwania do minim godnego życia i opieki nad niepełnosprawnymi niesamodzielnymi dziećmi obecnie dorosłymi. Jesteśmy w podeszłym wieku po wyżej 67 lat schorowane i zapomniane bez pomocy Państwa nie mamy sił dalej wegetować dlatego oczekujemy Świadczenia Pielęgnacyjnego w kwocie 1474 zł. za opiekę nad naszymi chorymi obecnie dorosłymi dziećmi nasze nędzne emerytury mamy wypracowane i ustawowo chronione. Z wiarą,że razem z mediami osiągniemy swój cel do powrotu godnego życia w tym podeszłym wieku Pozdrawiam Katarzyna Zaremba Legionowo E: mail katarzynazar@wp.pl tel. 22 774 95 49 lub728-27-71-63

 2. Hana pisze:

  Bo gdyby nie okupacja sejmu, pies z kulawą nogą, łącznie z rządzącymi nie zająłby się biednymi, chorymi ludźmi. Reszta to pokazówki i przekupywanie ludzi za 500, 300 i więcej zł. Gorzej niż za PRL: malowanie trawników na zielono, spływy Dunajcem, wiersze na cześć – żenada.

 3. Anonim pisze:

  ZUS orzeka tylko całkowitą niezdolność do pracy i przyznaje rentę socjalną.Nie orzeka niezdolności do samodzielnej egzystencji, bo takie orzeczenie osobie z rentą socjalną nic absolutnie by nie dało. Orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest potrzebne do uzyskania dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Ale taki dodatek przysługuje tylko do emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli nie do renty socjalnej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika