Sejm zdecyduje o losie niepełnosprawnych. „Czujemy niepokój” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.02.2024

Sejm zdecyduje o losie niepełnosprawnych. „Czujemy niepokój”

Obywatelski projekt ustawy o recie socjalnej rodzi się w bólach. Mimo, że Premier Donald Tusk, podczas pierwszego czytania ustawy obiecał, że projekt będzie miał priorytet, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, która ma się zebrać w dniu 7 lutego br., nie ma w harmonogramie prac rozpatrzenia ustawy o recie socjalnej.

Założenie obywatelskiego projektu o recie socjalnej mówi:

R1; wynosi 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10.10.2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Na przyjęcie ustawy, czeka ponad 250 tys. zł, uprawnionych do renty socjalnej, osoby niepełnosprawne – niezdolnej do samodzielnej egzystencji.

Osoby niepełnosprawne bardzo liczą na II i III czytanie obywatelskiego projektu o recie socjalnej, tym samym martwi fakt, że w najbliższym posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny nie ma obywatelskiego projektu o recie socjalnej.

Pytanie dlaczego Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opóźnia rozpatrzenia przedmiotowego projektu ustawy o recie socjalnej, mimo że podczas pierwszego czytania ustawy prawie wszystkie kluby parlamentarne były za ustawą oraz za pilnym jej uchwaleniem. Przyjęcie ustawy zmieni, poprawi sytuację osób niepełnosprawnych, a przynajmniej ma ją poprawić. Wszystko w rękach członków Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Skutkiem opóźnienia prac nad ustawą o rencie socjalnej będzie:
R1; nieuchwalenie ustawy o recie socjalnej na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP,
R1; kontynuacja gehenny i wykluczenia socjalnego osób niepełnosprawnych,
R1; wejście w budy poprzedniej ekipy przez obecną koalicję rządzącą.

Obecna koalicja rządowa, podczas kampanii wyborczej, obiecała pilne przyjęcie obywatelskiego projektu o recie socjalnej. Dzisiejsza postawa Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny budzi zdziwienie środowiska osób niepełnosprawnych i osób, które podpisały przedmiotowy projekt ustawy o recie socjalnej, w domach osób niepełnosprawnych z każdym dniem narastają niepokoje o losy ustawy. Losy ustawy, która kompensuje wieloletnie oczekiwania rodzin z osobą niepełnosprawną i samych osób niepełnosprawnych.

Obywatelskich projekt o recie socjalnej, jest oczekiwany tak naprawdę od 1989 roku, spełniającego postulaty opozycji antykomunistycznej, którym jednym z nich jest z najbardziej potrzebującymi.

Dziś Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma realną szansę poprawić sytuację osób niepełnosprawnych przyjmując przedmiotowy projekt ustawy o recie socjalnej. Jednak w najbliższym planie posiedzenia Komisji brak jest rozpoznania obywatelskiego projektu ustawy o recie socjalnej, co powoduje, że ustawa może, nie wejść w życiu w tym półroczu a istnieje ryzyko, że może nie wejść w ogóle i być największym rozczarowaniem obecnej koalicji rządowej.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika