Sensacyjne informacje ws. alarmów bombowych. Zatrzymane mogą być niewinne osoby. „Można być anonimowym w internecie” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.06.2013

Sensacyjne informacje ws. alarmów bombowych. Zatrzymane mogą być niewinne osoby. „Można być anonimowym w internecie”

Jeśli jest tak, jak przewidują eksperci z zakresu informatyki, z którymi rozmawialiśmy, prawdziwych sprawców fałszywych alarmów bombowych być może nigdy nie uda się namierzyć, a dotychczas zatrzymani są zwykłymi, przypadkowymi użytkownikami internetu.

Jeśli jest tak, jak przewidują eksperci z zakresu informatyki, z którymi rozmawialiśmy, prawdziwych sprawców fałszywych alarmów bombowych nigdy nie uda się namierzyć, a dotychczas zatrzymani są zwykłymi, przypadkowymi użytkownikami internetu.

Rozmawiamy ze światowej klasy informatykiem, ekspertem z zakresu bezpieczeństwa sieci internetowych, który zgodził się udzielić nam wywiadu pod warunkiem zachowania anonimowości.

Gazeta Bałtycka: – zatrzymała do tej pory dwóch podejrzanych. Jaka jest szansa, że to oni faktycznie stali za fałszywymi alarmami?
Ekspert: – Jest to realne natomiast mało prawdopodobne.

Dlaczego?
– Skala przestępstwa jest zbyt duża, aby stali za tym amatorzy. Cała akcja została dokonana, w mojej ocenie, dość profesjonalnie. A jeśli tak, to jej autorzy zadbali o to, aby nie zostać namierzonymi.

Czy to znaczy, że mogła zatrzymać niewinnych ludzi?
– Sądzę, że tak właśnie się stało. Sam jako specjalista mógłbym doprowadzić niewinne osoby do odpowiedzialności za podobny czyn.

W jaki sposób?
Nie chcę tutaj instruować społeczeństwa jak dokonywać cyberprzestępstw, natomiast są możliwości w pełni anonimowego poruszania się w internecie. Obrazowo, to tak jakbym ja zdalnie wykonał połączenie z pańskiego telefonu, za które później to pan by odpowiadał. W końcu to pan jest jego właścicielem. Proste prawda?

Czy specjaliści pracujący w policji i ABW zorientują się z kim naprawdę mają do czynienia?
– Zorientują się, że zatrzymali niewłaściwe osoby, ale ważniejsze jest to, że nie będą w stanie fizycznie wskazać prawdziwych autorów fałszywych alarmów bombowych.

Pytanie co z tymi zatrzymanymi zrobią. Czy będą im chcieli na siłę próbować udowodnić winę, czy przyznają się do porażki?
– Prawdopodobnie sprawa ucichnie w ciągu najbliższych kilku dni a osoby zatrzymane zostaną wkrótce zwolnione.

Można być anonimowym w internecie?
Jak najbardziej. Trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę, odpowiednie oprogramowanie i znać wszystkie mechanizmy działania sieci a wówczas jesteśmy w pełni anonimowi.

Czy to jest trudne?
– Dla mnie jako dla osoby od lat poruszającej się w tym obszarze jest to bardzo proste, natomiast sądzę, że dla przeciętnego użytkownika jest to zagadnienie dość abstrakcyjne. Praktycznie nie do wykonania.

Nasz rozmówca jest specjalistą w zakresie bezpieczeństwa sieci internetowych.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
 1. Serverski pisze:

  Oczywiscie. To zaden problem. Najlepiej wykorzystywac inne servery.

  • Imię... pisze:

   Inne sieci (open, źle lub nie zabezpieczone), inne adresy MAC, a na końcu jakieś serwery już tylko ze złośliwości chyba 🙂
   Nikt normalny chyba nie wierzy w tzw anonimowość korzystając z „anonymous proxy” 😉 – to jest dla laików.

 2. wee pisze:

  wszystkie serwery sa inne.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika