Skany mózgu pozwolą wykryć wczesne objawy Parkinsona
Brytyjscy naukowcy opracowali prostą i szybką technikę skanowania mózgu, która jest obiecująca w kontekście wczesnego rozpoznania choroby Parkinsona i daje nawet nadzieję na zwalczenie choroby, zanim zacznie powodować objawy.
Zespół naukowców wykazał, że ich nowy rezonans magnetyczny (MRI) może wykryć u człowieka wczesne stadium choroby Parkinsona z dokładnością prawie 90 procent, wedle artykułu opublikowanego w amerykańskim czasopiśmie naukowym Neurology.
Zespół porównał 19 osób z wczesnym stadium choroby Parkinsona z 19 osobami zdrowymi, dobranymi pod względem wieku i płci. Okazało się, że pacjenci mieli znacznie mniejszą łączność w jądrach podstawy.
Naukowcy byli w stanie określić wartość progową łączności. Spadek poniżej tego poziomu pozwolił przewidzieć, kto miał chorobę Parkinsona ze swoistością wynoszącą 89,5%, co oznacza, że tylko kilku zdrowych ludzi zostało błędnie zdiagnozowanych.
„W tej chwili nie mamy możliwości, by przewidzieć, kto jest narażony na ryzyko choroby Parkinsona w zdecydowanej większości przypadków” – oznajmiła Clare Mackay, jedna z wiodących badaczek zespołu na Uniwersytecie Oksfordzkim.
„Cieszymy się, że ta technika MRI może okazać się dobrym krokiem w wykryciu najwcześniejszych objawów Parkinsona. Wyniki są bardzo obiecujące” – dodała.
Choroba Parkinsona charakteryzuje się drżeniem, spowolnieniem ruchowym, sztywnością i nieelastycznością mięśni. Nie ma jeszcze lekarstwa na tę chorobę, ale dostępne są leki, które mogą zmniejszyć objawy i utrzymać dobrą jakość życia tak długo, jak to możliwe.
Źródło: Xinhua