Skany mózgu pozwolą wykryć wczesne objawy Parkinsona | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.06.2014

Skany mózgu pozwolą wykryć wczesne objawy Parkinsona

Brytyjscy naukowcy opracowali prostą i szybką technikę skanowania mózgu, która jest obiecująca w kontekście wczesnego rozpoznania choroby Parkinsona i daje nawet nadzieję na zwalczenie choroby, zanim zacznie powodować objawy.

Źródło zdj.: expertbeacon.com

Zespół naukowców wykazał, że ich nowy rezonans magnetyczny (MRI) może wykryć u człowieka wczesne stadium choroby Parkinsona z dokładnością prawie 90 procent, wedle artykułu opublikowanego w amerykańskim czasopiśmie naukowym Neurology.

Zespół porównał 19 osób z wczesnym stadium choroby Parkinsona z 19 osobami zdrowymi, dobranymi pod względem wieku i płci. Okazało się, że pacjenci mieli znacznie mniejszą łączność w jądrach podstawy.

Naukowcy byli w stanie określić wartość progową łączności. Spadek poniżej tego poziomu pozwolił przewidzieć, kto miał chorobę Parkinsona ze swoistością wynoszącą 89,5%, co oznacza, że tylko kilku zdrowych ludzi zostało błędnie zdiagnozowanych.

„W tej chwili nie mamy możliwości, by przewidzieć, kto jest narażony na ryzyko choroby Parkinsona w zdecydowanej większości przypadków” – oznajmiła Clare Mackay, jedna z wiodących badaczek zespołu na Uniwersytecie Oksfordzkim.

„Cieszymy się, że ta technika MRI może okazać się dobrym krokiem w wykryciu najwcześniejszych objawów Parkinsona. Wyniki są bardzo obiecujące” – dodała.

Parkinsona charakteryzuje się drżeniem, spowolnieniem ruchowym, sztywnością i nieelastycznością mięśni. Nie ma jeszcze lekarstwa na tę chorobę, ale dostępne są leki, które mogą zmniejszyć objawy i utrzymać dobrą jakość życia tak długo, jak to możliwe.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>