Śladami poetów. Rozpoczął się cykl spacerów literackich po Gdańsku | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.08.2014

Śladami poetów. Rozpoczął się cykl spacerów literackich po Gdańsku

5 sierpnia Andrzej Mestwin Fac R1; poeta, bibliotekarz, wydawca zabrał miłośników literatury na wędrówkę po gdańskim Starym Mieście widzianym oczami poetów. Przechadzka pod hasłem „ jak najbardziej poetycki” rozpoczęła cykl organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej spacerów literackich.

Śladami poetów. Rozpoczął się cykl spacerów literackich po Gdańsku

Ruiny, kto jeszcze o nich pamięta? R1; pytał w jednym z wierszy Zbigniew Szymański. Pamięć o powojennym Gdańsku, który powstał niczym feniks z popiołów po roku 1945, chciał przywrócić Andrzej Mestwin Fac podczas spaceru po Starym Mieście. – Proszę wyobrazić sobie, że tu nic nie ma, że tu są same ruiny – takimi słowami rozpoczął wtorkową wędrówkę. Powrót do okresu tuż po II wojnie światowej jest warunkiem koniecznym dla odpowiedniego zrozumienia wierszy opisujących z lat czterdziestych. R1; Bez takiej perspektywy ta poezja może się dzisiaj wydać nieco naiwna i banalna – przyznał poeta.

Spacer rozpoczął się na ulicy Długiej. Spod fontanny Neptuna uczestnicy przeszli pod Bazylikę Mariacką, następnie pod pomnik Świętopełka nieopodal kościoła św. Jana, kościół św. Mikołaja i kościół św. Katarzyny, aby zakończyć wieczorną wędrówkę przy kościele św. Brygidy. Każde z tych zabytków znalazło swoje miejsce w wierszach trójmiejskich poetów, takich jak Stanisław Falkowski, Mieczysław Czechowski, Kazimierz Nowosielski czy Wojciech Boros. O tym, że miasto inspirowało także literatów z innych stron Polski, świadczą chociażby takie utwory jak „Nad morzem” Juliana Przybosia czy Macieja Woźniaka „Kościół św. Katarzyny”, których fragmenty mieli okazję usłyszeć spacerujący.

Z każdym z punktów spaceru wiązała się anegdota czy historia, o których z pasją opowiadał Andrzej Mestwin. I tak uczestnicy spaceru usłyszeli opowieść o Kawiarni Literackiej położonej na najpiękniejszej w Europie ulicy Mariackiej czy Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypominającej jednemu z poetów hipopotama. Ciekawe historie kryje w sobie kościół św. Mikołaja. W latach osiemdziesiątych stanowił miejsce spotkań literatów. W tzw. zielonej sali na Górce pisarze z grupy literackiej Wiązanie organizowali autorskie.

O ile kościół św. Mikołaja można uznać za ośrodek kulturalny, o tyle kościół św. Brygidy ma charakter polityczny. Głównie ze względu na opozycyjną działalność ks. Prałata Henryka Jankowskiego, wieloletniego proboszcza tej parafii, który w 1980 roku odprawił w Stoczni Gdańskiej mszę świętą dla strajkujących robotników.

Andrzej Mestwin podczas niemal dwugodzinnej wędrówki udowodnił, że jest „jak najbardziej poetycki”. 6 sierpnia odkryła przed spacerowiczami tajemnice gdańskiej Zaspy. Na tym jednak nie koniec. Przed nami jeszcze sześć spacerów m. in. po Oliwie ze Stefanem Chwinem, Wrzeszczu z Arturem Nowaczewskim czy Żabiance z Tadeuszem Dąbrowskim. Pomysłodawcą inicjatywy jest Instytut Kultury Miejskiej. Inspiracją do zorganizowania przechadzek śladami trójmiejskich poetów i pisarzy stała się książka „Gdańsk. Przewodnik literacki” Petera Olivera Loewa, laureata Nagrody im. Marcina Opitza za Promocję Kultury Miasta Gdańska. Cykl zakończy się 6 września grą miejską.

Autor

- pasjonatka literatury i sztuki, miłośniczka kultury francuskiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika