Snowden w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji zaprzeczył, że współpracował z Rosją | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.05.2014

Snowden w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji zaprzeczył, że współpracował z Rosją

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Krajowego (NSA) Edward Snowden powiedział, że nie miał kontaktów z rządem Rosji i nie przekazał Moskwie żadnych tajnych dokumentów po blisko roku azylu w tym państwie.

Snowden2014

„Nie jestem wspierany przez rosyjski rząd. Nie biorę pieniędzy od rosyjskiego rządu” – zakomunikował Snowden Brianowi Williamsowi z w swoim pierwszym wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej, który został wyemitowany w ostatni wieczór.

Snowden wyjaśnił, że zniszczył tajne materiały przed tranzytem na lotnisku w Moskwie. „Nic nie brałem ze sobą do Rosji, więc nie mogłem im nic dać”.

Jednakże były dyrektor NSA Keith Alexander [na zdj. obok] powiedziałKeithAlexanderNSA na początku tego miesiąca, że Snowden prawdopodobnie został skontrolowany przez rosyjskie agencje wywiadowcze.

„Myślę, że on jest teraz manipulowany przez rosyjski wywiad. Nie wiem tylko, kiedy to dokładnie się zaczęło i jak daleko się posunęło” – powiedział Alexander w wywiadzie dla jednej z australijskich gazet.

Przypuszcza się, że Snowden zabrał 1,7 mln komputerowych dokumentów. Dokumenty te ujawniły ogromne prowadzone przez NSA, które zawierały rozmowy telefoniczne, informacje na e-mailach i wszelkie dane z Internetu dotyczące – wielu przypadkach – milionów Amerykanów.

Snowden został oskarżony w zeszłym roku przez w związku z kradzieżą własności rządowej, nieuprawnionym przekazywaniem informacji w zakresie obrony narodowej i umyślnym dostarczaniem tajnych informacji wywiadu nieuprawnionym osobom.

Snowden nie ukrywał, że chciałby wrócić do domu: „Nawet gdybym miał pójść do jakiegokolwiek miejsca na świecie, to miejsce będzie moim domem”.

Ale dodał on, że będzie ubiegać się o przedłużenie swojego roczne azylu w Rosji, który wygasa 1 sierpnia bieżącego roku.

Amerykańscy ogłosili, że Snowden byłby mile widziany z powrotem w Stanach Zjednoczonych, jeśli tylko zechce stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i ujawni szczegóły masowych przecieków programów wywiadowczych Stanów Zjednoczonych.

Sekretarz Stanu John Kerry [na zdj. obok] zaprosił SnowdenaJohnKerry2014 do kraju w następujący sposób: „bądź mężczyzną i wracaj do Stanów Zjednoczonych”.

„Jeśli on chce złożyć skargę na temat tego, co się stało z amerykańską inwigilacją, niech wróci do nas i stanie przed naszym systemem sprawiedliwości, przedstawiając swoje argumenty” – oświadczył Kerry w środowym programie porannym stacji CBS.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika