Stany Zjednoczone i Chiny wzmacniają relacje | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.02.2017

Stany Zjednoczone i Chiny wzmacniają relacje

Prezydent Chin Xi Jinping i jego amerykański odpowiednik zadeklarowali dzisiaj, że wzmocnią współpracę z korzyścią dla obu stron w różnych obszarach i będą dalej rozwijać konstruktywne relacje pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Obaj przywódcy zobowiązali się do tego w dzisiejszej rozmowie telefonicznej, pierwszej tego rodzaju, odkąd Trump objął urząd w styczniu.

Xi pogratulował Trumpowi zostania amerykańskim prezydentem i podziękował mu za wysłanie listu w środę dotyczącego świątecznych pozdrowień dla mieszkańców Chin, którzy obchodzą Chiński Nowy Rok – Rok Koguta – oraz nadchodzące Święto Latarni, które przypada na sobotę (11 lutego).

Xi powiedział, że bardzo wysoko ocenia gotowość Trumpa do rozszerzenia współpracy na linii Chiny – Stany Zjednoczone i rozwoju konstruktywnych stosunków bilateralnych, które przyniosą pożytek obu krajom i społeczności międzynarodowej.

Chiny i Stany Zjednoczone utrzymują bliski kontakt w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania od inauguracji Trumpa, zauważył Xi, mówiąc o konieczności i pilnej potrzebie wzmocnienia relacji Chiny – Stany Zjednoczone. Kooperacja ma dodatkowo wzrosnąć w obliczu obecnej, skomplikowanej sytuacji międzynarodowej i idących za tym rozmaitych wyzwań.

Gospodarki Chin i Stanów Zjednoczonych mogą się wzajemnie uzupełniać i wspierać, a te dwa kraje są całkowicie zdolne do tego, aby stać się dobrymi partnerami w ramach współpracy, stwierdził chiński prezydent.

Xi powiedział, że budowanie zdrowych relacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi to jeden z podstawowych interesów obu narodów. Nawiązał on także do odpowiedzialności Chin i Stanów Zjednoczone jako większych krajów na świecie.

Chiny zobowiązały się do pokojowego koegzystowania z innymi krajami na świecie, jak również prowadzenia współpracy z nimi w kontekście obustronnych korzyści.

Chiny są gotowe zwiększyć współpracę z korzyścią dla obu stron ze Stanami Zjednoczonymi w różnych dziedzinach, takich jak: handel, gospodarka, inwestycje, nauka i technologia, energetyka, kultura i infrastruktura.

Chiny wzmocnią koordynację i komunikację ze Stanami Zjednoczonymi w sprawach międzynarodowych i regionalnych, ażeby wspólnie chronić pokoju i stabilności na świecie, dodał Xi.

Ze swej strony Trump powiedział, że jest zadowolony z telefonicznej rozmowy z Xi, dodając, że jest to bardzo ważne dla obu krajów, aby utrzymać komunikację na wysokim poziomie.

Trump wyraził satysfakcję ze ścisłej komunikacji obu państw utrzymywanej od czasu objęcia prezydentury i podziw wobec Chińczyków w kontekście historycznego osiągnięcia, którego dokonali w rozwoju swojego kraju.

Rozwój więzi na linii Stany Zjednoczone – Chiny zdobył szerokie wsparcie ze strony Amerykanów, zaznaczył Trump, dodając, że te dwa kraje, jako partnerzy kooperacyjni, mogą podejmować wspólne wysiłki w celu wzajemnej pomocy na niespotykanym dotąd poziomie.

Stany Zjednoczone zobowiązały się do zwiększenia współpracy z Chinami z korzyścią dla obu stron w gospodarce, handlu, inwestycjach i sprawach międzynarodowych.

Poza tym Trump zakomunikował, że w pełni rozumie, jak duże znaczenie ma polityczne dążenie rządu Stanów Zjednoczonych do ulepszenia stosunków z Chinami.

Xi powiedział, że docenia stanowisko Trumpa, podkreślając, że USA aprobuje politykę Chin, i dodając ponadto, że dyplomacja jest podstawą politycznych stosunków pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Chiny będą współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w celu usprawnienia komunikacji i działań, tak aby można było rozwijać dwustronne więzi w solidny i stabilny sposób. Tym samym miałoby to przynieść więcej owoców z korzyścią dla obu narodów i ludzi ze wszystkich krajów świata.

Obaj przywódcy porozumieli się również w sprawie utrzymywania bliskich kontaktów odnośnie do wymiany poglądów na temat kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w odpowiednim czasie. Wyrazili poza tym chęć zorganizowania spotkania w jak najszybszym terminie.

[źródło: xinhua]

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika