Starość wcale nie musi być przykra! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.12.2016

Starość wcale nie musi być przykra!

Starość już nie musi być szara i ponura. W Polsce od lat organizowane są zajęcia dla seniorów, podczas których osoby starsze mają możliwość dalszego rozwoju. Na wielu podwórkach stoją „siłownie pod chmurką”, na których osoby z lepszą kondycją fizyczną mogą ćwiczyć.

starosc

Jesień życia nie musi być samotna. W wielu miastach w Polsce prowadzone są wykłady na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Podczas tych zajęć seniorzy mogą dalej zdobywać wiedzę i rozwijać swoje pasje. A ci, którzy mają dobrą kondycję fizyczną, mogą skorzystać z „siłowni pod chmurką”, które znajdują się już prawie na każdym osiedlu. Spacery nordic-walking, czy jazda na rowerze to atrakcje przeznaczone nie tylko dla ludzi młodych. Ćwiczenie na świeżym powietrzu to sposób na nudę na emeryturze. Wielu seniorów właśnie taki rodzaj aktywności wybiera. W ten sposób dbają zarówno o zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

Po 60-tce nadal się rozwijaj

Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce funkcjonują od 1975 roku. Powstały one zaledwie dwa lata po założeniu we Francji pierwszego na świecie UTW. Jednakże, jak pokazują wyniki badań, uniwersytety działające dłużej niż 20 lat stanowią jedynie 4% liczby wszystkich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Najwięcej z funkcjonujących obecnie jednostek (44%) powstało w latach 2006-2010. W tym okresie nastąpił stały wzrost liczny UTW w Polsce. Misją takich uczelni jest przede wszystkim aktywizowanie ludzi starszych poprzez rozwijanie ich pasji, zainteresowań, aktywne spędzanie wolnego czasu oraz poznawanie nowych ludzi.

UTW pozwalają swoim słuchaczom poszerzenie umiejętności niezbędnych do aktywnego życia we współczesnym świecie, a także dają możliwość nawiązania lub utrzymania kontaktów towarzyskich. Z analizy danych wynika, że UTW prowadzone przez stowarzyszenia i kładły większy nacisk na organizowanie pomocy wzajemnej wśród słuchaczy, reprezentowanie ich interesów wobec władz lokalnych i rządowych oraz upowszechnianie zdrowego trybu życia niż placówki tego typu prowadzone przez szkoły wyższe.

Według badań GUS, 98,1% w ofertach Uniwersytetów Trzeciego Wieku znalazły się zajęcia regularne. Prowadzone są one w formie lektoratów, kół zainteresowań, warsztatów lub treningów. Podstawową cechą tych zajęć jest regularność lub cykliczność obejmująca co najmniej trzy spotkania i wymóg aktywnego uczestnictwa słuchaczy. Średnia frekwencja na zajęciach regularnych wynosi w Polsce ponad 70%, a 12 uniwersytetów odnotowało nawet stuprocentową frekwencję.

Najbardziej uczęszczanymi  na tego typu zajęcia były lektoraty z języka angielskiego oraz zajęcia sportowe.  Atrakcyjnymi zajęciami dla seniorów były także zajęcia komputerowe. Zajęcia z zakresu korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych pozwalających na aktywne uczestnictwo we współczesnym świecie realizowało ponad 72,5% UTW prowadzących regularne zajęcia.

Urząd Miejski w Gdańsku dofinansowuje projekty i programy adresowane do seniorów w formule konkursowej. Obecnie jest już ogłoszony ofert na działania na rok 2017. W Gdańsku funkcjonuje kilka formuł kojarzonych z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Najbardziej znany i rozpoznawalny to UTW przy Uniwersytecie Gdańskim (działający jako jednostka uczelniana), ponadto m.in.: UTW Akademii Wychowania Fizycznego,Szkoła Wyższa Ateneum,UTW przy szkole na Azaliowej,Stowarzyszenie UTW (spotkania przy Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa), Gdańska Akademia Seniora- projekt budżetu obywatelskiego – UTW przy Stacji Orunia- informuje Gabriela Dudziak, pełnomocnik PMG ds. seniorów.

Senior z kulturą za pan brat

Na stronie internetowej Urzędu Gdańsk można znaleźć informacje odnośnie corocznej imprezy dla seniorów. Gdańskie Dni Seniora organizowane są co roku, a podczas tych spotkań można zarówno obejrzeć wspaniały spektakl jak i zadbać o zdrowie. Inną imprezą dla osób starszych, którą organizuje Urząd Miejski w Gdańsku jest „Kultura 60+”. Jest oto kampania skierowana dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, która ma zachęcić ich do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, przy wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Oferty przygotowane przez placówki uczestniczące w weekendzie seniora są różne: od darmowych lub zniżkowych biletów wstępu, przez specjalnie zorganizowane spotkania, wykłady i warsztaty, po wycieczki z przewodnikami. Kultura dostępna dla seniora stanowi kolejny element programu KULTURA DOSTĘPNA, realizowanego z inicjatywy byłej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Jego celem jest niwelowanie kompetencyjnych i finansowych barier w dostępie do kultury, szczególnie dla grup z różnych względów  narażonych na wykluczenie. Informacje o zniżkach lub bezpłatnych wejściówkach można znaleźć na stronie internetowej www.kulturadostepna.pl.

Starość to dla wielu osób kres życia. Jednak to stwierdzenie mija się z prawdą. Ten okres w życiu ludzkim lepiej obrazuje określenie starość to druga młodość, podczas której seniorzy mogą rozwijać swoje pasje, kształcić się, jak i spędzać miło czas wspólnie z innymi, a nie samotnie w czterech ścianach domu.

Autor

- dziennikarka. Z zamiłowania fotografka. Miłośniczka siatkówki i filmu.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Janusz pisze:

    Droga Pani Anno!

    Wszystko byłoby dobrze i pięknie, tylko… pieniędzy brak. Nie w urzędach, samorządach tylko w kieszeni. Nie da się mieć pogodnej starości gdy nieustannie oblicza się, czy starczy pieniędzy.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>